Нов Марс Мапа на Дизајнирано за редовни Луѓето

New Mars Map Designed for Regular Humans

Британската агенција за мапирање Ordnance Анкета создава лесен-за-читање мапата користејќи НАСА отворени податоци, која може да се користи при одење на површината на Марс


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Нов Марс карта може да обезбеди насоки за прошетка на посетителот на црвената планета” е напишана од страна на Елен Brait во Њујорк, за Гардијан во вторникот 16-ти февруари 2016 18.17 Според зоната: UTC

Британската агенција за мапирање на Ordnance Анкета создаде лесен-за-читање мапа на површината на Марс со помош на НАСА за отворени податоци.

На сајтот - испратени до Flickr во петокот - опфаќа 3,8 милиони квадратни милји или околу 7% на површината на црвената планета е. Тој е произведен во размер од еден до 4m.

сајтови слетување на минатото Роверс се поставени на сајтот, вклучувајќи го и Mars Pathfinder во северозападниот Арес Валис и Rover Можност, источно од Margaritifer Тера.

Картографски дизајнер Крис Wesson "со цел на картата во текот на неколку месеци", Според истражувањето Ordnance блог. Тоа е првата сцена на Агенцијата одбележан од друга планета.

На сајтот покрива 3,8 квадратни милји од површината на Марс.
На сајтот покрива 3,8 квадратни милји од површината на Марс. Фотографија: Ordnance Анкета / Фликр

"Тоа беше малку тешко во прв да го разбираат на самите податоци во однос на нешта како на надморска височина и на обемот и така натаму,", Изјави Wesson Би-Би-. "Но, всушност, физички процес беа речиси идентични со она што се користи за да се направи мапа на Земјата, или било која карта оперативен систем. "

И покрај прекар Марс и црвена површина, Оперативниот систем не се произведуваат црвен карта. Wesson рече тој одбра зелена и розова боја шема, бидејќи "Земјата со седиште мапи не се секогаш сина и зелена" и дека сака "да ја претстави на податоци во начинот на кој оперативен систем би требало ние се дадени податоци за земјата да се создаде редовни мапа на состојба во типична OS стил ".

тој додаде: "Црвено е исто така многу доминантна боја која не е многу поддршка на тематски преклопување како локации за слетување или имиња на места."

Wesson верува дека оваа карта е различна од другите мапи на планетата, бидејќи тој се третира податоците Марс исто како "која било друга земја-базирани географски информации или пејзаж".

"Мислам дека и покрај тоа што принципите се исти, дизајн и естетика на сајтот на Земјата се разликуваат од било планетарен карта што сум ги видел,", Рече тој. "Го сакам планетарен карти и да ги пронајдеме визуелно многу привлечен … но тие често се чини да се биде, како што е нивната сопствена природа, научно и неприродни на нивната презентација. "

Ordnance Анкета беше побарано да им наложи на сајтот од страна на британскиот научник д-р Петар Grindrod во Birkbeck, Универзитетот во Лондон, според ББС. Grindrod е еден од научниците помага да се планираат за слетување на нов ровер на Марс во 2019.

На новинарско прашање дали смета дека луѓето би можеле да се користат на сајтот и во исто време "одење на површината на Марс", еден ден, Wesson беше сигурен.

"Тоа е убава мисла, дека еден ден луѓето би можеле да ги лоцирам пределот околу нив од мапата исто како и во британскиот село, но картата може да биде сосема поинаква од тогаш. "

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

22175 4