Microsoft ќе понуди Windows 10 бесплатно во јули

Microsoft will offer Windows 10 for free in July

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Microsoft ќе понуди Windows 10 бесплатно во јули” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com на 1. Понеделник Јуни 2015 09.13 Според зоната: UTC

Windows 10 ќе биде објавен како бесплатно ажурирање на 29 јули, Мајкрософт најави.

Тоа ќе биде последниот голем ослободување на 29-годишниот оперативен систем пред Мајкрософт се префрлува на систем "Виндоус како сервис", што подразбира ажурирања се навива кога е подготвен.

Ова укажува на промена во бизнис моделот на Мајкрософт. Оперативниот систем ќе биде понуден како бесплатна надградба за корисници на Windows 7 и Windows 8.1 во рамките на првата година.

Секоја верзија на Windows има нагоре од £ 100 на трошоците, иако поголемиот дел од корисниците на Windows добијат нови верзии на оперативниот систем, кога купување на нов компјутер, а не со подобрување на самите софтвер.

Мајкрософт направи Windows 8.1, кој вратен на Start менито, како бесплатно ажурирање на Windows 8. Windows 10 ќе се врати повеќе познати елементи од Windows 7 и да ги комбинирате со модерен изглед на Windows 8.1.

Повеќе од 4 милиони луѓе се бета тестирање на преглед на Windows јавноста 10 во изминатите неколку месеци, Мајкрософт им помогне на поправат проблемите пред порака. Последните извештаи покажуваат дека Windows 10 е далеку од подготвени, со повеќе грешки и баговите допрва треба да биде фиксна.

Одредување на датум за ослободување може да помогне да се забрза развојот циклус, но тоа е од клучно значење дека првата јавна прошетка на Microsoft за Windows 10 е цврсто за да се избегне споредби со бубачки ишаран Windows Vista од 2006.

Мајкрософт одамна им се потсмеваше на Internet Explorer ќе биде заменет со предност на Windows 10, додека оперативниот систем ветува дека ќе ги обедини Windows екосистем на апликации и услуги во десктоп, лаптоп и таблет компјутери, како и паметни телефони.

глас контролирани дигитален асистент на Мајкрософт, Cortana, Исто така, ќе го има своето деби надвор од паметни телефони со Windows 10, Siri стана ривал на Apple и Google е сега. Microsoft неодамна објави дека Cortana исто така, ќе бидат достапни за уредите iPhone и Android.

Редмонд-базирани софтверски компанија треба Windows 10 да биде голем хит и со потрошувачите и бизнисите по потешкотии во убедувањето на организациите да се надополни од 14-годишниот Windows XP.

И покрај Windows XP, што е повеќе од една година од поддршка, правење компјутери ранливи на напади од страна на хакери, многу илјадници компјутери се уште го работи во Велика Британија, Вклучувајќи 2,600 компјутери се користи од страна на NHS Шкотска.

Microsoft Windows 10 бесплатна надградба: одговори на пет прашања

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.