Мајкрософт го претстави Помалите, Површинска Оди да му биде ривал на iPad

Microsoft Launches Smaller, Surface Go to rival the iPad

Нов 10in Windows 10 таблета е половина од цената на површината Про, во насока на iPad на Apple и Google Chromebook со но работи Канцеларија


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Мајкрософт го претстави помали, поевтини Површинска Оди на ривал на iPad” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во вторникот 10-ти јули 2018 09.50 Според зоната: UTC

Мајкрософт го претстави својот директен предизвик за iPad на Apple, поевтини, помали и полесни Површинска Go 2-во-1 Windows 10 таблета.

Површинска Одете наликува на други модели на успешна опсег Површинска таблет на Мајкрософт, но има помал екран 10in, е 8.3mm густа и тежи само 522g. Но, најголемата разлика е во цената: Површинска Одете започнува во £ 380 во Велика Британија и $399 во САД, што е половина од цената на најевтиниот Про таблета површинска.

Панос Panay, главен службеник за производ за Мајкрософт, рече: "Surface Go е мал и моќен, кои ви даваат перформанси треба да бидат продуктивни.

"Кога ја дизајниравме овој уред, моравме да се запрашаме што луѓето сакаат и од 10 "Surface треба. Одговорите изгледа очигледно - лесен, продуктивни, и достапен за повеќе луѓе. "

За разлика од Про таблета помоќен Површинска, Површинска Одете има седмата генерација на Intel Pentium злато на Интел, која Microsoft вели дека потрошувачката салда моќ со перформанси, за траење на батеријата од девет часа.

Површинска Одете има висока резолуција технологија PixelSense екран на Мајкрософт, вклучувајќи и поддршка за површинска Пен игла на, со својот полн 4,096 нивоа на чувствителност на притисок и многу ниска латентност. Таблетата, исто така, има своја верзија на монтажни тастатурата од површината Про, и вграден во kickstand кој поддржува до 165-степени на агол.

Површинска Оди со опционален монтажни тастатура, глувчето и игла.
Површинска Оди со опционален монтажни тастатура, глувчето и игла. Фотографија: Microsoft

Новиот таблет е исто така прв да имаат и USB-C и Мајкрософт Површинска конектори, по воведувањето на USB-C до површината книга 2 во декември. Одете на површината, исто така, има слот за microSD картичка, приклучок за слушалки и Windows Здраво камера препознавање на лицето на Мајкрософт за отклучување на уредот. Таа работи во Windows 10 S режим надвор од шеснаесетникот, но може да се вклучи на редовните Windows 10 во секое време.

Додека прашања остануваат околу клиент побарувачка за пониски моќ Windows машина од Microsoft, експерти беа во голема мерка позитивни во врска со воведувањето на поевтини Површинска уред, велејќи дека тоа го направија понуда на Мајкрософт поконкурентни со iPad на Apple и Google Chromebook со, кои се најде успех на пазарот на образование.

"Мајкрософт станува се повеќе агресивни со портфолио на површината. Тоа е логичен потег да се направи концепт на површината подостапна,", Вели Џеф Blaber, од CCS Insight. "Постои прашалник на моќ и перформанси во однос на iPad. Површинска Go е кандидат за АРМ-базирани чипс од Qualcomm да се обезбеди искуство многу поблиску до iPad во однос на животниот век на батеријата. Иако ова дизајн циклус пропуштивме таа можност Би целосно се очекува идни производи да одат надолу по патот. "

"Површината Go е одличен предлог. "Вграден за канцеларија 365" е убав начин да се каже – тоа не е вашата мејнстрим лаптоп (и тоа не треба да биде)," рече Rushabh Doshi, аналитичар мобилност на Canalys. "Дефинитивно пукање за iPad Pro aspirers вредноста свесен. И ќе биде интересно да се види дали може да се направи Дент во образованието. "

Одете на површината ќе биде во можност да се пред-цел или со 4GB RAM меморија и 64GB за складирање или 8GB и 128GB од денес во Велика Британија, САД и неколку други земји превозот на 6 август. А верзија со 4G LTE широкопојасен интернет ќе биде достапен кон крајот на годината.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Поврзани написи