Microsoft Бенд 2 Преглед: најмоќната

Microsoft Band 2 Review: Most Powerful
Севкупниот резултат4.5
  • На Microsoft Бенд 2 не е од најатрактивните, најевтината или најдолг траен достапни фитнес тракерот. Но, тоа е преполна со сензори и увид, и е еден од најлесните целосно опремен trackers да живее со.

Се одликува со сензори, удобно да се носат без да се испотени, додека обезбедување на интересни увид во вашиот сон, вежбање и здравјето


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Microsoft Бенд 2 преглед: еден од најмоќните и корисни фитнес trackers” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во петокот 22-ри-ти јануари 2016 07.00 Според зоната: UTC

вториот обид на Microsoft на правење на фитнес тракерот е многу поудобно и атрактивна од нејзиниот прв, се одликува со сензори и релативно лесно да се живее со.

На Мајкрософт прв бенд беше буци, clunky уред, и додека, На некои начини, тоа е поудобно од уредите кои се потребни за да се носи тесни на рачниот зглоб, имаше повеќе од малку вдишување на кривични глуждот тракерот за тоа.

Монтажа и финиш

Microsoft Бенд 2 преглед
Бендот има заоблен дисплеј, флексибилен гумен страни и тешко грутка кој се формира на затворач и содржи батерии и електроди за сензорите. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На Microsoft Бенд 2 ровови на пластика екран за горила стакло екран и метално куќиште. Изгледа добро, е лесен за читање со јасни и светли AMOLED дисплеј, и не се скрши или изгребани во два месеци на користење на тоа во секое време. Остатокот на бендот е направен од тешки, но флексибилни црна гума со метална тока и пластична парче со две метални контакти на него.

Залакот е батеријата, и металните контакти се за некои од сензори на кожата. Затворач е лизгачки, ослободување тастер, која е одлична. Можете да го однесе во и надвор и тоа лесно да се приспособат на мува - многу корисно кога префрлување помеѓу удобност одговара за секој ден следење и потесна усогласеност да се спречи да се движат наоколу на вашиот зглоб кога оди за бегство.

Microsoft Бенд 2 преглед
На врвот и на дното на бендот го држат во место на рачниот зглоб, без страни на бендот мора да биде цврста, што значи дека е многу помалку испотени од некои конкуренти. Носете од триење на кошула манжетни беше јасно видлива по два месеци, Меѓутоа. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Тоа се вклопува под кошула манжетни, не е испотени и не треба да се чувствуваат тесни за вашиот зглоб. Тоа е исто така лесно да напишеш со него на, како бенд околу страна на вашиот зглоб е тенка, но заврши на гума покажува знаци на истрошеност по само неколку месеци.

Бенд 2 не е водоотпорен, но е пот-доказ. Нема да се тушира ​​со него на, или пливање, но тоа ќе преживее вежбање без проблем.

Спецификации

  • Покажи: 12.8mm x 32mm AMOLED (320×128 пиксели)
  • Поврзување: Bluetooth 4.0
  • компатибилност: Андроид 4.3+, iPhone 4S или подоцна, Windows телефон 8.1 или подоцна
  • сензори: Оптички отчукувањата на срцето, 3-оска акцелерометар, gyrometer, GPS, амбиентално светло, УВ, температура на кожата, капацитивни сензор, галванска кожата одговор, барометар

Сензор спакувани

Microsoft Бенд 2 преглед
Сензорот за оптички отчукувањата на срцето се наоѓа на околу рака под екранот, правејќи солидна контакт со кожата на носителот. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Бенд 2 е еден од најголемите технолошки напредни фитнес trackers достапни со 10 различни сензори и микрофон. Некои од сензорите даде директен читање испис, како што постојано оптички сензор срцето стапка (кој е еден од повеќето точни Сум тестирани), УВ сензор и GPS. Други, пак, се користат во комбинација за откривање на чекори и активности, песна вежбање и други работи.

Како и со оригиналната Microsoft Бенд, некои од сензорите не се појавуваат да се користи, или барем на податоци не е достапен корисник сеуште.

Повеќето од информациите може да се гледа на самата група, или преку апликацијата за апликација и веб, кој е еден од најдобрите што сум се користи со било кој фитнес тракерот.

Бенд 2 исто така, го следи сонот и има вибрира алармот за да се разбудите во најдобриот момент. Снимените податоци се некои од најинтересните на било сон тракерот имам тестирани. Таа исто така покажува стандардни светлина, длабок и мирен ознаки спиење во текот на ноќта. Но, јас исто така, може да се види дека, кога ќе пијам пиво или чаша вино пред спиење моето срце не го достигне својот одмор 49 отчукувања во минута, додека по алкохолот е ослободен од мојот систем во средината на ноќта.

Microsoft Бенд 2 преглед
за следење на спиењето е особено интересно, обезбедување увид подалеку од едноставно колку долго или колку длабоко сте спиеле. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Јас сум спиел, но алкохолот го одложи мојот одмор, што објаснува зошто дури и мали количини на алкохол направи нешто повеќе уморни наутро.

Мајкрософт здравство е полн со овие мали парчиња на информации кои се направи светот на разликата моето разбирање на податоците, и тоа се подобрува со секоја надградба. Други платформи не нудат сосема исти заклучоци или детали, без да плаќаат месечна претплата.

Еден од најдобрите нови функции, е способноста да се изгради сопствени вежбање и да ги испратите на Бенд, кои потоа можат да ги пратите вашиот напредок, или преку претставници завршен или време.

Microsoft Бенд 2 преглед
Прилагодено вежби се една од силните точки на бендот, ви водителка преку и мерење на повторувања или време. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Тоа е брзо и лесно да се направи. Направив коло тренинг сесија 10 чекори за пет минути, го подигнале на мојот бенд и далеку отидов. Ако не сте сигурни дека она што го правиш постојат многу пре-програмирани рутини и вежби, полн со многу добра објаснување видеа, за да изберете од.

Вклучување на следење е исто така одличен, добивање и одржување на фикс локација со GPS, иако тоа не е толку ефикасно како посветен трчање часовник за обука бенд срцето стапка.

smartwatch карактеристики

Microsoft Бенд 2 преглед
Мајкрософт "плочки" се мали апликации кои ги прават работите на бендот, од следење на спиењето на обезбедување на smartphone известувања. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Надвор од солидна фитнес-СЛЕДЕЊЕ функција во собата, Бенд 2 се однесува како псевдо-smartwatch. Таа може да покаже известувања од паметен телефон, вклучувајќи го и повикот, има музика контроли на двојно допрете на копчето, и има плочки за Твитер, Фејсбук, Messenger, Акции, Времето и Старбакс, која ти овозможува да плаќаат за кафе со баркод.

Поврзани со корисниците на Windows Phone може да пристапите на Мајкрософт виртуелен асистент Cortana да се повлече до информации и врши контрола на гласот. Повеќето од другите карактеристики, вклучувајќи музика контрола на репродукцијата работи на Android и iOS премногу.

Microsoft Бенд 2 преглед
Полначот магнетно придава на крајот на каишот и приклучоци во USB адаптер за напојување. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На Microsoft Бенд 2 траеше нешто повеќе од два дена помеѓу обвиненија во моето тестирање. Користењето на GPS за бегство намалени животниот век на батеријата, како што не ја користи како часовник со екран на сите на време или да се има известувања испратени на бендот. Јас ја најдов за полнење за 20 минути на ден - 10 минути додека туширање и 10 минути додека ги четкате забите пред спиење - беше доволно за да се одржи помеѓу 50 и 80% обвинет.

Целосно се полни за само еден час со USB, магнетни полнач кој клипови кон крајот на лентата со цврста разбирање.

Цена

На Microsoft Бенд 2 трошоците £ 200 во три големини, мали, средни и големи, но само една боја. За споредба, напливот Fitbit чини £ 200 со слични спецификации.

Пресуда

Microsoft Бенд 2 преглед
Бенд 2 може да се носи во или надвор од рачниот зглоб, овде покажува на срцето. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На Microsoft Бенд 2 не е од најатрактивните, најевтината или најдолг траен достапни фитнес тракерот. Но, тоа е преполна со сензори и увид, и е еден од најлесните целосно опремен trackers да живее со. Тоа е крос-компатибилност со Android, iOS и Windows се пофали, како што се апликации и визуелизација на податоци за здравство апликацијата на Мајкрософт.

Тоа го прави добра, напредни бенд да се носи како и неми часовник, се сместуваат под кошула манжетни, но не е толку корисна како из-и-од smartwatch. Исто така, постојат прашалници околу тоа колку долго ќе трае, having visibly shown signs of wear in the first two months.

Позитивни: sensor-packed, continuous heart rate, GPS, not sweaty, doesn’t pull out hairs, good data visualisation, cross-platform, no monthly fee, great sleep tracking, custom exercise regimes/tracking, известувања

Конс: not waterproof, quite chunky, rubber shows signs of wear, battery life could be better

Microsoft Бенд 2 преглед
The clasp works really well allowing easy on-the-fly adjustment by simply sliding it along the slot. The clasp also has a UV sensor on it. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010