Марк Цукерберг зборува за поддршка на муслиманите по недела на "омраза"

Mark Zuckerberg speaks in support of Muslims after week of ‘hate’

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Марк Цукерберг зборува за поддршка на муслиманите по недела на "омраза"” е напишана од страна на Бен Квин, за theguardian.com во четвртокот 10-ти декември 2015 00.08 Според зоната: UTC

Марк Цукерберг го искажа својот став за поддршка на муслиманите во пресрет на реакција по нападите и Париз - очигледно упатување на повик од страна на американските претседателски кандидат Доналд Трамп да им се забрани влез во земјата - што основачот на Фејсбук опишан како "омраза" оваа недела.

Повикувајќи се на своето еврејско потекло во еден пост на својата страница на Фејсбук, тој рече дека сака да додадете својот глас за поддршка на муслиманите "во нашата заедница и во светот".

"По нападите во Париз и мразам оваа недела, Можам само да замислам стравот муслимани се чувствуваат дека тие ќе бидат гонети за постапките на другите,", Додаде тој.

"Како Евреин, моите родители ме научи дека ние мора да застане против нападите врз сите заедници. Дури и ако нападот не е против вас денес, во времето напади врз слободата за некој ќе му наштети на сите. "

Забелешките доаѓаат по Трамп беше многу критикуван за велејќи во понеделникот дека муслиманите треба да се забрани влез во САД. Тој рече дека во говорот по масовно снимање извршени од страна на муслимански двојка во San Bernardino, Калифорнија, минатиот викенд: "Потребна ни е целосна и комплетна исклучување на муслиманите да влезат во САД, додека ние дознаам што по ѓаволите се случува. Ние сме надвор од контрола ".

Цукерберг, чии Фејсбук вести, има повеќе од 43 милиони следбеници, додаде во својот пост: "Ако сте муслиман во оваа заедница, како лидер на Фејсбук Сакам да знаете дека вие сте секогаш добредојдени тука и дека ние ќе се бори за заштита на правата и да се создаде мирна и безбедна средина за вас. "

Тој продолжи да се однесува на последните раѓањето на неговата ќерка, велејќи:: "Откако детето ќе ни даде толку многу надеж, но омразата на некои можат да го прават тоа лесно да подлегне на цинизам. Ние не треба да губат надеж. Се додека сме заедно и да видиме доброто во едни со други, може да се изгради подобар свет за сите луѓе. "

Во лицето на монтажа критика, Трамп изјави дека никогаш нема да ја напушти 2016 претседателската трка.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

23131 0