MacOS Сиера: Топ пет работи што треба да знаете за Нов Mac софтвер на Apple

MacOS Sierra: Top Five Things You Need to Know About Apple’s New Mac Software

Siri земјиште на Mac, сега може да се работи копија помеѓу различни Mac и IOS уреди, вашиот десктоп сега живее во облак - и сè може да ПДФ


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “MacOS Сиера: првите пет работи што треба да знаете за новиот Mac софтвер на Apple” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com на 20-ти септември вторник 2016 13.32 Според зоната: UTC

OS X е мртов. Да живее MacOS. Епл новата верзија на оперативниот систем Mac - Сиера - ќе бидат достапни за преземање, денеска.

Бесплатна надградба е достапен за речиси секој од крајот на Mac 2009 и ќе бидат достапни преку Mac App Store, денеска. Додека некои можеби ќе сакате да се одржи надвор веднаш ажурирање, со оглед на неодамнешните проблеми со почетокот на ажурирања, тука се и пет нови работи да се најде на оние кои сакаат да се промени на MacOS Сиера.

1. Siri

Siri
Siri сега е достапен на вашиот десктоп или лаптоп. Фотографија: Епл

Најголемата промена за Сиера освен името е Siri. Истиот глас асистент од iPhone и iPad сега е на Mac со слични карактеристики и грешки. Тоа може да најдете датотеки за вас со помош на природниот јазик како воведен со Ел Капитен, сет состаноци, проверете правопис, свирам музика и да ти кажам времето, но колку ќе се користи зависи од каде што работат: колеги во вашиот отворен план канцеларија не се случува да го сакам фактот дека сте само што почнав да разговараат со вашиот компјутер.

2. универзална таблата со исечоци

универзална таблата со исечоци
Универзална таблата со исечоци значи дека можете да ја копирате на една машина и ставете на друг без да се испрати на сите датотеки и комуникациите меѓу двете. Фотографија: Епл

Дали некогаш сте сакале да се залепите нешто помеѓу две Macs или Mac и iPhone или iPad? Сега можете да го. Само копирајте нешто на една машина, хит паста на другите и да чекаат. Понекогаш е потребно време, во зависност од тоа колку добро вашата врска е, но тоа делува зачудувачки добро. Се работи за текст, слики и повеќето други работи може да ги копирате во таблата со исечоци.

3. iCloud диск десктоп

iCloud диск десктоп
iCloud диск пренесува на сите датотеки на вашиот десктоп помеѓу машини. Фотографија: Епл

Додека некои се организираат и ги чува сите на нивните датотеки во внимателно организирани папки, многу едноставно имаат се фрлени на десктоп и заклучени на една машина. iCloud диск десктоп сега можат да синхронизирате датотеки и папки на работната површина помеѓу машини и на iPhone и iPads, па сè не се организирани е достапен од повеќе машини.

4. Се е во јазичето сега

MacOS
Види документи и други мулти-прозорец апликации во јазичиња поглед, да се види на видео чудно во текот на врвот во исто време со прикажување слика-во-слика. Фотографија: Епл

На јазичиња интерфејс kickstarted прелистувачите сега дојде на помалку или повеќе се што е во Сиера. Од текст едитори на фотографиите уредување, буџетирање апликации и е-мејл, притискање на опцијата "спојат сите Windows" под прозорецот се намали надолу лентата за статус ќе се спои прозорците од еден стан во една јазичиња интерфејс. Не е сè што тој поддржува веднаш, и некои што имаат несериозен имплементации, но ако сакаа јазичиња насекаде на Mac, Сега е вашата шанса.

5. Apple плати, iOS 10 функции и повеќе

слики
Прикажи ги вашите спомени во Слики. Фотографија: Епл

Настрана од големите карактеристики на Mac, MacOS Сиера исто така додава компатибилност со повеќето од новите функции од iOS 10. Сега можете да се платат за работи со вашиот допир проект сензор на вашиот iPhone на интернет, можете да испратите фенси разговор работи со iOS 10 корисници во пораки, Види Видеа управувани од страна на QuickTime Player во постоечкиот прозорец, па дури и го отклучите вашиот Mac користење на Apple Гледајте, Ако поседувате еден. Apple музика во iTunes сега повеќе личи на IOS верзија премногу, А спомените функција од Photos апликацијата за iOS сега е во Фотографии стан MacOS Сиера. MacOS, исто така, ветува дека ќе се ослободи некои простор на вашиот Mac со зачувување на неискористени датотеки во iCloud диск, но колку простор може да се ослободи зависи од тоа што видови на фајлови се преземањето на вашиот хард диск.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Поврзани написи

19178 4