Во потрага по љубов? Manspreading може да биде клучот за успехот

Looking for Love? Manspreading Could Be The Key to Success

Користење на видео и апликација Тратот стил, Истражувачите утврдиле дека луѓето кои се протегала надвор беа оценети поатрактивни за потенцијалните партнери


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Во потрага по љубов? Manspreading може да биде клучот за успехот, студија сугерира” е напишана од страна на Иан Пример Наука уредникот, за Гардијан во понеделникот 28-ми-ти март 2016 19.00 Според зоната: UTC

Не е важно пенливи разговор, мириса чисти и сеќавајќи се, името на лицето. Во светот на модерната датира, тајната на успехот е да зафаќаат простор.

На необичен подарок за наоѓање љубов, или барем еден љубовник, доаѓа од американски истражувачи кои се користат брзината датира и видео клипови стан Тратот стил да се покаже дека луѓето се оценети како поатрактивни кога тие се протегна.

Луѓето кои се прошири своите торза, истуркан нивните нозе и ги рашири рацете нивната широка беа наградени со повеќе романтичен интерес од другите, веројатно поради држењето на телото подразбира отвореност и доминација, Истражувачите тврдат.

Спротивно, оние кои се стуткано до, и прекрстени раце и нозе, помина лошо во своите понуди да ги придобијат потенцијалните партнери.

Наодите може да им помогне на голем број на единечните кои, во времето на Тратот и онлајн датираат сајтови, има само мал број на фотографии и неколку секунди за да се пренесе огромна награда која односи со нив несомнено ќе претставува.

Во извештајот објавен во Зборникот на Националната академија на науките, Тања Vacharkulksemsuk на Универзитетот во Калифорнија, Беркли, опишува како нејзиниот тим се користи видео снимка од настанот со брзина датира да се покаже како мажите и жените кои се донесени повеќе "експанзивна" пози повеќе партнери побарате следење датум.

Таа го следи со експерименти врз стан Тратот стил. Тројца мажи и три жени се согласи да има два различни профили создадена за нив. Една ги покажа во отворен пози, како што се потпирајќи се врати со нозете испружени, или стои со рацете на широк. Во друг профил, тие усвоија "contractive" пози, на пример, од hunching до, или виткање раце и премин нозете.

Vacharkulksemsuk качен на профили во текот на две викендите и се евидентираат која привлече најмногу романтичен интерес. како што е предвидено, толку повеќе отворена пози помина најдобро во однос на барањата да се сретне. Повторно, И мажите и жените корист, иако ефектот е поголем за мажи.

Пишувајќи во списанието, истражувачите го нарекуваат splaying на рацете и нозете во онлајн датира фотографии "доминантна, отвори невербална дисплеи на нула познаник. "

"Врз основа на нашите резултати собрана од илјадници лица во еден вистински настан брзината датира, и со помош на апликација датира, очигледно е дека постурална проширување драматично да се зголеми шансите за правење на успешна почетна романтична врска со една личност,", Додаваат тие.

Vacharkulksemsuk се сомнева дека доминација и отвореност натера луѓето повеќе привлечни затоа што доминантната луѓето имаат тенденција да се направи подобро на работното место и отворени луѓе се повеќе сакаат да го споделат она што го имаат во животот.

Студии во други животни сугерираат луѓето не може да биде толку различни. Vacharkulksemsuk споменува прикажува во кои животните голи задници и гениталии. Машки горилата важнича нивните физичка со удирање и водење странично, додека пауни привлечат peahens со прикажување на нивните пердуви.

Средба на лице преку некоја форма на онлајн датира стана втор најчест начин за изнаоѓање на партнер, по средбата со пријатели. Речиси 91m луѓе користат паметни телефони да се најдат партнери, врска 70% од нив се на возраст од 16 на 34, на кои пишуваат авторите.

"На такви платформи, каде добивање на датум со друго лице вообичаено започнува со фотографија или кратко интеракција, тоа е предност да се знае како да се зголеми нечиј шанси во рамките на такви минимизиран временски рамки,", Додаваат тие.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Поврзани написи