Леново ThinkPad X1 Таблетка Преглед

Lenovo Thinkpad X1 Tablet Review
Севкупниот резултат5
 • голем екран, робустен дизајн, брилијантен тастатура и закана 3 направи трета генерација ThinkPad X1 таблет моќна комбинација

голем екран, робустен дизајн, брилијантен тастатура и закана 3 направи трета генерација ThinkPad X1 таблет моќна комбинација


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “преглед Леново ThinkPad X1 таблет: добра како Површинска Про, но со USB-C” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во четвртокот 11-ти октомври 2018 06.00 Според зоната: UTC

Третата генерација на таблет Леново ThinkPad X1 има за цел да биде без компромис Windows 10 монтажни кој им овозможува на корисниците што Површинска Мајкрософт нема: USB-C и закана 3.

формата фактор е запознаен. Вистинските компјутер е стегнат во еден 8.9mm дебелина таблета со потпирачот на задната и магнетно прикачени тастатура која седи на агол за подобра пишување.

Но, тука Леново заминува од освојувањето минималистички Површинска 2-во-1 формула, доведување ThinkPad стоки, како што укажува на брадавица, копчиња trackpad, кофа во облик на тастатурата копчиња и опционални патот воин привлечен 4G.

Тоа не е да се каже ова е чист workhorse, но мат-црн работа на боја, антички изглед ThinkPad лого и црвена нагласува сигурно даде впечаток оваа машина е за добивање направено работи.

На 13in екранот е поголем отколку што ќе се најдат на површинска Про и Ева V, а тоа го прави полесно да се користи како самостојна лаптоп. На екранот себе е неверојатно остри, шарени и само за доволно светла за да се користи на отворено. Филмови изгледаат одлично на тоа, со добар агол на гледање, и додека рамки околу надвор се доста големи, тие да се сместат два предни звучници, отпечатоци скенер и Windows Здраво-IR-от систем за препознавање на лице.

преглед Леново ThinkPad X1 таблет
Потпирачот е добра како и дека на површината Про и со далеку најдобро решение за потпомагање посебна таблет, по своја или поврзани со тастатура. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На задната страна е солидна чувство потпирачот со широк агол на движење, што е само добра како и дека на грбот на површината Про, и совршен за добивање на правото агол на вашиот скут или маса.

Говорниците пред се соочуваат со се можеби слаба точка за користење на X1 таблет како медиумска машина, бидејќи иако тие се релативно јасни и без изобличување, тие се, исто така, не многу гласно и немаат било кој вид на бас. Тие ќе бидат во ред, ако сте држење за рака на машината за да се види на ТВ шоу, но гледајќи нешто за време на готвењето и слухот она што се случува во текот екстрактор вентилатор е не-Go.

Таблет на X1 е дизајниран да биде потрајни отколку повеќето. На екранот е покриен со лист од Gorilla Glass, како и повеќето од конкуренцијата, но ThinkPad линија има историја оди чекор подалеку во тестирање на влажноста, вибрации и механички шок, што значи дека треба да се справат со секојдневните удари и jostles на патување.

Спецификации

 • Екран: 13во QHD + LCD
 • Процесор: Intel quad-core Core i5 или i7 (8та генерација)
 • RAM меморија: 8 или 16GB
 • Складирање: 256, 512GB или 1TB SSD
 • Оперативен систем: Windows 10 Home или Про
 • Камера: 8задниот пратеник, 2MP пред се соочуваат со
 • Поврзување: Wifi наизменична струја, Bluetooth 4.1, 2x закана 3 (USB-C), слушалки, ТПМ, microSD, препознавање на лице, отпечатоци скенер, опционални нано картичката и NFC
 • Димензии: 304.1 X 226 x 8.9mm (15.1mm со тастатура)
 • Тежина: 890g (1,270g со помош на тастатура)

High-end перформанси ultraportable

преглед Леново ThinkPad X1 таблет
Таблетата и тастатурата предвремени заедно со магнети. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Серијата X е врвот крајот на Леново ThinkPad линија, што значи таблета X1 доаѓа со сите сили, кои најверојатно ќе сакате.

Која вклучува вашиот избор на најновите осмата генерација на quad-core Intel i5 или i7 процесор, 8 или 16GB RAM и многу багаж.

Машината тестирани имаше процесор Intel Core i7-8550U, 16GB RAM меморија, 512GB за складирање и 4G, и апсолутно пролета низ сето она што го фрли во неа.

Додека интегрирана Intel UHD 620 графичка картичка може да биде најслабата точка на таблет Х1, машината успеа да се справи со некои огромни 23.000 пиксели широк слики без да се прекрши премногу пот.

Навивачите во таблета оган почесто од некои конкуренти, но тие, исто така, не се особено силни ако правиш нешто многу процесорот интензивна. Поголемиот дел од времето тие се нечујни во канцеларија на животната средина.

Вкупните перформанси е одлична, за појавување на ultraportable машина за high-end, но не се очекува да се направи хардкор игри на тоа - јас не ја обидат со надворешен графичка картичка.

Седум-часовна батерија

преглед Леново ThinkPad X1 таблет
Мат црна изгледа малку досадна, но се чувствува како тоа ќе се спротивстави на гребнатини и протривам и. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Една од работите што е жртвувано во повеќето PC таблети е животниот век на батеријата. Леново го цитира "повеќе-од-сите-ден" на батеријата на часови девет и пол, но реалноста е таблет на ThinkPad X1 само трае околу седум часа со едно полнење. Тоа беше со поставување на активни "Подобро траење на батеријата" моќта, обработка на текст во Typora, прелистување на Chrome, користење Nextgen читач, некои уредување на слики во Афинитет Фото и многу на е-мејл во Microsoft пошта.

Тоа е доволно за да се добие преку поголемиот дел од работата на еден ден, но не е доволно да го напушти полнач дома на интензивна дена. За среќа, како што се користи USB Power испорака за полнење, било кој USB-C полнач со доволно моќност треба да се работи, како што се оние кои се испраќаат со други лаптопи или дури и мулти-полначи ставање надвор 30W или повеќе.

закана 3 пристаништа

преглед Леново ThinkPad X1 таблет
две закана 3 пристаништа, брава слот Кенсингтон и SIM послужавник се сите во една страна. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Таблет на X1 доаѓа со само две закана 3 пристаништа кои двоен како USB-C пристаништа. има закана 3 е огромна благодет, како можности за проширување се бескрајни, вклучувајќи го и светиот грал на еден кабел за полнење, поврзете 4K монитор и секој друг периферен може да се мисли на. Тоа е значајна предност во однос на конкурентите кои немаат дури и USB-C.

Меѓутоа, има само две пристаништа, од кои еден ќе биде потребно за енергија, значи дека ќе се потпираат на доковите или хабови. Тоа не е толку голема работа за повеќето, но малку порта-жонглирање е неизбежна ако не се инвестира во пристаништето на некој вид.

Исто така има и читач на microSD картичка, што е одлично, но тоа е скриено во една СМС-слот слична на онаа што ќе најдете на smartphone. Тоа не е практично како читач на топло-swappable мемориската картичка како што треба алатка SIM исфрлувачот да го добие, а тоа значи исфрлање на 4G SIM ако имате еден во исто време.

тастатура

преглед Леново ThinkPad X1 таблет
На тастатурата е одлична, и подобро од повеќето лаптопи. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

За разлика од Мајкрософт Површинска Про, Таблет на X1 доаѓа со тастатура, и што е тастатура е. Windows 10 detachables, како што тоа живеат или умре од квалитетот на тастатури, како поголемиот дел од времето тие се користат како лаптоп.

тастатура Леново е најдобар сум се користи на било која се вади, и подобро од огромното мнозинство на преносни компјутери. На копчињата се целосна големина, солидна, се чувствуваат одлично под прстите и имаат доволно патување да се направи за удобно, задоволување искуство пишување.

На trackpad е подеднакво добар. Тоа е навистина голема работа, има мазна, прецизни површина и солидна кликнете за да го, како и голем број на опции за да се прилагодите на искуство. Но, таму е исто така ThinkPad одлучен во форма на малку црвена брадавица TrackPoint помеѓу G, H и B клучеви, и три копчиња глувчето помеѓу празно место и на подлогата за движење. Го најдов мала корист за нив, освен кога со воз каде на крајот на тастатурата е притиснат до во мојот стомакот од нула простор за нозете блокирање на подлогата за движење.

Тастатурата има свои quirks, како што Fn копчето во долниот лев агол, наместо на Ctrl, нешто што мораше да речиси веднаш исклучете круг во поставките за намалување на мускулите меморија и паста. Не постојат никакви медиумите клучеви или.

Windows Здраво

преглед Леново ThinkPad X1 таблет
отпечатоци скенер има малку чудно поставеност, но работи добро кога не сакате да го користите системот за препознавање на лице. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Таблет на X1 има лицето систем IR-базирани признавање дека е само добра како и дека на површината линија на Мајкрософт. Ќе ве препознае од заклучување на екранот и автоматски ќе се пријавува, што најава лесна.

Исто така има и отпечатоци скенер, која има малку чудно комбинација на прислушување и swiping за регистрирање на вашиот отпечаток од прст, но работи добро во работењето ден-за-ден. Јас не завршуваат го користат на масата што се препознавање на лицето работеше толку добро, но тоа е корисно за отклучување на таблета кога рачно во ориентација на портрет, и повеќе опции биометриски подобро.

забелешки

 • За да го вклучите таблет Х1 од отворањето на тастатурата треба да ја погоди копчето за вклучување или притиснете Fn копчето на тастатурата
 • Ќе добиете избор на Windows 10 Home или Про
 • Изборните ThinkPad Пен Про клипови во страна на машината со монтажни носителот и работи добро за означување или потпишување на документи
 • стан Леново Vantage се грижи за возачот надградби и подесувања нарачана за таблет Х1 со минимална гужва

Цена

Третата генерација на Леново ThinkPad X1 таблет започнува во £ 1,480 со Core i5 процесори, 8GB RAM меморија, 256GB за складирање и тастатурата и блузи надвор во £ 2.422 со сите опции.

Машината како што се тестираат чини £ 1,973.59 со i7 процесор Core, 16GB RAM меморија, 512GB за складирање и 4G.

За споредба, Мајкрософт Површинска Про 6 започнува во £ 879, со модели слично цени на таблета X1.

Пресуда

Таблет на ThinkPad X1 докажува дека Lenovo може да направи голем монтажни 2-во-1 Windows 10 таблет компјутер. Тоа не е евтин, но нуди слични или подобри карактеристики од нејзиниот главен конкурент на Microsoft Surface Pro, вклучувајќи го и многу потребните современи избор пристаниште закана 3.

Таблет Х1 се чувствува како тоа може да се тепа и да преживее на строги мерки за мобилно работење, што е она што беше наменета за. На екранот е голем, и на 13in е идеална големина, потпирачот и тастатурата се брилијантни и перформанси е Екслузивно.

живот на седум-часовна батерија може да биде подобро, но интегрирани 4G и два биометриски опции се добредојдени дополнувања. Тоа е уште подобра машина за работа од игра, но тоа е доволно добар да се повлече двојно должност, освен ако сите што сакате да направите е да се види видеа од целиот соба.

Ако сте во пазарот за врвот крајот на 2-во-1 Windows 10 монтажни, X1 таблет на Леново ThinkPad треба да биде на листата.

Позитивни: цврста градба, добар екран, брилијантен тастатура, закана 3, опционални 4G, читач на microSD картичка, отпечатоци скенер, препознавање на лице

Конс: само две USB порти-C, читач на картички microSD не се лесно достапни, скапи

преглед Леново ThinkPad X1 таблет
Црвената точка на "i" свети кога уредот е во режим на подготвеност. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010