Јапонија Покажи акции нурнува Токио деби

Japan Display shares plunge on Tokyo debut
iPad Air

iPad воздух (Фото кредит: John.Karakatsanis)

Вредноста на акциите во Јапонија Покажи — најголемиот производител на екрани во светот за паметни телефони и таблети и главен снабдувач на Apple — паднал на нивните Токио среда деби, по $3.2 милијарди иницијална јавна понуда.

на акции, кој во еден момент се изгуби повеќе од една петтина од својата вредност, заврши во 763 јенот, на 15.2 отсто пад од своите 900 Јенот листата цена, со еден аналитичар опишување на загубите “катастрофа”.

Индексот на репер Никеи заврши акцијата 0.36 проценти повисока.

кристално производител на екран со течни минатата недела цени својата иницијална јавна понуда на ниско крај на очекувањата, укажува на тоа дека инвеститорите беа претпазливи во врска со продажба, но инсистираше на тоа дека побарувачката е силна.

Јапонија Покажи има водечка 16 проценти во одгледувањето $35 милијарди глобалниот пазар на паметни телефони и таблет екрани, во согласност со седиште во САД на пазарот фирмата НПД груп.

И своите ИПО беше еден од најголемите во Токио од единица на храна и пијалаци, пијалаци гигант Suntory ги крена $3.9 милијарди 2013.

Меѓутоа, аналитичарите предупредуваат дека се соочува со тешка конкуренција од земјите со пониски трошоци, вклучувајќи ја и Кина, Јужна Кореја и Тајван. За решавање на овој, фирмата — формирана во 2012 преку спојување на Hitachi, Toshiba и Sony загубари LCD единици — се обидува да го зголеми производството на мали и средни екрани.

Но, Seiichi Сузуки, аналитичар на пазарот на хартии од вредност Tokai Токио, изјави АФП: “Ова е компанија која е составена од единици испорачани со нивните фирми родител. (Тоа не се случи) имаат светла иднина.”

Тој рече дека фирмата не треба да има “принуди неговото листата”, повикувајќи се на еден тежок пазар животната средина, со индекс Никеи надолу околу 10 проценти оваа година.

– "Исклучително разочарувачки’ –

Јапонија Покажи претходно изјави дека ќе го продаде 140 милиони нови акции по меѓу 900 јенот и 1,100 јенот, додека неговиот главен приватни акционери ќе разтоварвам 213.9 милиони акции.

“А катастрофа, не се сомневам,” Лорн Стајнберг, шеф на Монтреал со седиште за управување со Лорн Стајнберг Богатството, изјави Дау Џонс newswires.

“Договорот мора да биде или лошо mispriced или база инвеститор е потценувачкиот. Во Северна Америка, дилери рутински поддршка IPOs, така што овој тип на перформанси отворањето може да се случи само ако целиот пазар, исто така, се случува одеднаш лошо во исто време.”

Крис Мекгваер, главен извршен директор на Чикаго-базирани хеџ фонд Фаланга капитал менаџмент, фрлени сите акции неговата фирма го купи на отворениот.

“стрмен пад на цените е исклучително разочарувачки и покажува дека договорот е overpriced во прашање,” рече тој.

Apple сметки за речиси една третина од приходите Јапонија екранот е, но фирмата, исто така се занимава со други врвни gadget креаторите како Samsung и Microsoft.

Компанијата е формирана со цел да им се помогне на јапонските компании подобро да се натпреваруваат во технологијата со висока резолуција дисплеј, кој стана стандард за паметни телефони, таблети и други електронски уреди.

Поддржан од владата иновации мрежа корпорацијата на Јапонија се одржа во врска со 70 проценти удел на фирма, со три електроника гиганти секој тврдеше дека приближно 10 отсто од акциите.

Многу јапонски електроника и технологија гиганти се борат во последниве години како тие се соочуваат поткопува цена од странските ривали и болни загуби во некои потрошувачот производ единици, вклучувајќи телевизии каде што профитните маржи се нафора-тенки.

Некогаш моќниот фирми, како што се Sony и Panasonic биле подложени на болна реструктуирање по неколку години на загубите.

Sony овој месец соопшти дека ќе продаде имот во престижен место Токио, каде што имаше седиште за шест децении, како порано свет победувајќи фирма се бори за поправка крајна линија.

Repost.Us – Објавување на овој напис
Оваа статија, Јапонија Покажи акции нурнува Токио деби, е синдикирано од АФП и е овде објавена со дозвола. Авторски права 2014 АФП. Сите права се задржани

Зајакната со Zemanta