Huawei P9 Плус Преглед

Huawei P9 Plus Review
Севкупниот резултат4.5
 • На P9 Плус е најдобар паметен телефон Huawei има направено до денес ... ако не се брои на Nexus 6P. Потребно е победничка формула на P9 и само додава малку да го.

супер-големина предводник на кинеската компанија е голема, со забава камера, одлични автопортрети, пргав перформанси и цврсти траење на батеријата – тоа е само срам за кориснички Андроид


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Huawei P9 Плус Преглед: висока класа phablet одржа назад од страна на под-par софтвер” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во вторникот 7-ми-ти јуни 2016 06.00 Според зоната: UTC

На Huawei P9 Плус е поголема верзија на првиот одличен придонес на производителот Кинески паметен телефон. Таа тврди дека е "плус во секој поглед" - и тоа не разочара.

Како и со "плус" верзии на паметни телефони од други производители, на P9 Плус изгледа како P9 разнесено од 5% во фотокопир. Тоа е мал брат е атрактивна, добро направен паметен телефон, на P9 Плус е подеднакво толку, и покрај зголемување.

Метално куќиште со убаво допира

Huawei P9 Плус Преглед
На P9 Плус има убаво малку ја допира како на пример црвена согорување околу моќта копче и мало виолетова боја метално куќиште. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Има поголем 5.5in екран, е малку повисок, поширок и потешки. Таа доаѓа во една боја – кварц сива – атрактивна Gunmetal сива боја со една интересна црвена акцент околу моќта копче.

На задната страна е неспокојот од P9 и со малку заоблени страни, се чувствува навистина убаво во рака. Тоа изгледа и се чувствува секој малку премија топ-end паметен телефон.

Во споредба со 5.5in Галакси S7 Edge Самсунг, на P9 Плус е 1.4mm повисоки, 2.7mm поширок и 5g потешки, но 0.7mm потенки, додека Apple iPhone 6S Plus е 5.9mm повисоки, 2.6мм поширок, 0.3mm подебели и потешки 30g, што е многу забележливо во рака, што го прави потешко да се справи со.

Екранот е 5.5in full HD AMOLED, кој е добар изглед, шарени и има длабоки темно црна боја. На 401ppi тоа не е толку неверојатно остри како ривали од Samsung и Google, вклучувајќи Huawei е Nexus 6P, но има голем агол на гледање и ќе ги задоволи повеќето.

Huawei P9 Плус Преглед
панелот за известување наликува iOS повеќе од Андроид на Google. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Спецификации

 • Екран: 5.5во Full HD AMOLED (401PPI)
 • Процесор: Окта-core Huawei Кирин 955
 • RAM меморија: 4GB RAM меморија
 • Складирање: 64МК + microSD картичка
 • Оперативен систем: Андроид 6.0 со Emotion UI 4.1
 • Камера: 12Пратеник двојна задна камера, 8Пратеникот пред се соочуваат со камера
 • Поврзување: LTE, Wi-FIAC, НФЦ, И, Bluetooth 4.2, USB-C и GPS
 • Димензии: 152.3 X 75.3 x 6.98mm
 • Тежина: 162g

Пргав со цврсти траење на батеријата

Huawei P9 Плус Преглед
поставувања и монитори Huawei е заштеда на енергија помогне да се идентификуваат проблемот апликации и да се направи батерија трае подолго. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На P9 Плус дели процесор P9 е, Huawei е окта-core Кирин 955 чип, но додава дополнителна 1GB RAM меморија доведување до 4GB и има двојно складирање со 64GB изградена во, додека сеуште има слот за microSD картичка за додавање на повеќе.

На P9 Плус беше пргав, напојува преку сè што фрли во неа и се стрча поладна од нејзиниот помал брат. Траење на батеријата е исто така добар, трајни 38 часа со едно полнење користење на паметни моќ план Huawei е, со стотици известувања, 10 часа слушање музика, пребарување и апликација употреба пет часа и чудните место на фотографија и игри. Повеќето луѓе, најверојатно, ќе добие два дена помеѓу обвиненија. Останати, поагресивна моќ за заштеда на режими се достапни, како и за користење на апликацијата монитори, која им помага да ги искорениме моќ-гладни апликации.

За разлика од P9, на P9 Плус вклучува брзо полнење во согласност со повеќето други топ-end паметни телефони, така полнењето не бара часа поврзани со снабдување со електрична енергија.

Emotion UI 4.1

Huawei P9 Плус Преглед
EMUI додава грди границите на апликации и прави значителен износ на промени на изгледот и чувството на Андроид. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На P9 Плус има изменета Андроид Huawei е 6.0 Бел слез оперативниот систем наречен Emotion UI (EMUI 4.1). Тоа е иста како на P9 и наликува на iOS на Apple, вклучувајќи ги принудува сите апликации инсталирани на телефонот да биде на homescreen, не подвиткано далеку во стандардниот Андроид стан фиока.

Некои од нив ќе се допаѓа изгледот, други не. Таа има построга контрола на апликации, што е добро, и не е толку нередот исполнето со други кориснички верзии на Андроид, но не е толку добар како стандард Андроид искуство.

Белег на скенер

Huawei P9 Плус Преглед
скенер за отпечатоци на грбот е една од најбрзо и повеќето точни на пазарот. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

отпечатоци скенер на задната страна е многу брзо, точни и добро поставени и за големината на телефонот. Не еднаш во мојот тестирање не успеал да го признае мојот прст. Вие не може да се отклучи телефонот користејќи отпечатоци скенер без подигање на телефонот до, Меѓутоа.

чувствителни на притисок екран

Huawei P9 Плус Преглед
Притиснете го прстот потешко на фотографија во Галеријата стан се појавува зголемена loupe. Толку потешко ќе им помогнам на поголемо нивото на зголемување. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На P9 Плус е еден од првите уреди со Android да има екран чувствителен на притисок, кој Huawei повици Притиснете допир.

Неговата имплементација во основа ги отсликува пристап на Apple на iPhone 6S Plus. Притискање тешко на иконата на апликацијата Huawei се појавува некои брзи акции и кратенки. Притискање потешко се уште ќе ве однесе веднаш на една акција на вашиот избор, како што се прави во режим на автопортретите во камерата стан.

Корисниците исто така можат да изберат да се скрие навигација дома, назад и неодамна користени апликации копчиња на дното на екранот и да ги активирате со зголемен притисок, или во собата на горниот лев или десен агол како кратенки за лансирање апликации.

Во Галеријата стан, притискање тешко на фотографијата носи до една лупа Loupe со зум директно пропорционален на тоа колку е тешко да го притиснете. Тоа е многу одговора, и пристоен малку алатка за проверка на детали, но повеќето луѓе не изгледаат толку тешко во нивните слики.

Притиснете на допир се соочува со истите проблеми како и на Apple 3D допир – тоа е тешко да се знае она што го поддржува, поддршка на трети лица стан е многу веројатно и јас не сум сигурен дали некој ќе завршат да го користите. Тој активно добива во начинот на движење на икони околу на homescreen, но може да се деактивира.

Android може да се додаде мајчин поддршка за екрани чувствителни на притисок во иднина, но и понатаму сум убедени со секоја примена досега.

двојно камера

Huawei P9 Плус Преглед
поставување на двојна камера на задната страна: едно црно и бело камера, една боја. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Задниот двојна камера "ко-Инженерните со Leica" е истиот систем на фото апарати како што се вградуваат во P9, и како таков добар изглед слики и е доста забавен за користење.

камера монохроматски е особено остар, и го прави на правото вид на предмети навистина искра.

камера на предната страна на автопортретите има побрз објектив, кој им овозможува на повеќе светлина со f-стоп на 1.9, во споредба со f2.4 на P9 е. Разликата се забележува. Автопортрети изгледаат поостри, посветла и повеќе детални. Во релативно слаба осветленост ја произведува некои од најдобрите, автопортрети најмногу детални сум видел. Постојат различни начини за убавина премногу, но сите тие само да заврши губи детали.

Huawei P9 Плус Преглед
Апликацијата за Huawei камера е прилично добар, но недостатокот на владата автоматски HDR е иритирачки. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

забелешки

 • На задната страна е многу здодевна и полиран од P9, но не е толку лизгава како некои други метални паметни телефони
 • Двоен притиснете го копчето за јачина на звукот кога заклучени брзо да се слика за помалку од една секунда
 • апликација со алатки за контрола на Huawei се одлични за потрошувачка моќ следење итн
 • Неколку апликации од трети страни доаѓаат пред-инсталиран, но може да се отстрани
 • Има трети тема на која се отстранува грди меурчиња околу стан икони на почетниот екран Би уште инсталирате трети лица фрлач како нова или Google сега проектил
 • Има на IR Blaster на врвот за да го контролирате телевизорот

Цена

На Huawei P9 Плус е ексклузивна за Водафон во Велика Британија во моментов, со почеток во £ 500 на при-пејд тарифен. Цени од трети лица трговците на мало се разликуваат.

Во споредба, на помали P9 чини 449 £, Галакси S7 Edge Самсунг чини 639 £, на Google Nexus 6P трошоците £ 449 и Apple iPhone 6S Plus чини 619 £.

Пресуда

На P9 Плус е најдобар паметен телефон Huawei има направено до денес ... ако не се брои на Nexus 6P. Потребно е победничка формула на P9 и само додава малку да го.

камерата на автопортретите е голема, задните двојна камера е забавно и на изгледот и чувството на телефонот е врвот изрез. На екранот не е толку остри како ривали, но се уште е добар изглед, додека отпечатоци скенер на задната страна е веројатно најдобар во бизнисот.

Тоа е само EMUI Huawei е што го држи телефонот назад – тоа не е толку атрактивна или употребливи како и повеќето други Андроид верзии. Некои од нив ќе се допаѓа, јас не.

Позитивни: Добар изглед, се чувствува одлично, Одлично автопортретите камера, голема двојна задна камера, брилијантен отпечатоци скенер, пристоен батеријата, USB-C, IR Blaster, поддршка за microSD картичка

Конс: EMUI не е сосема до нула, екранот не е добро за VR (ниска резолуција), Притиснете го допре малку трик, ексклузивно на Водафон во Велика Британија, батеријата не се вади

Huawei P9 Плус Преглед
USB-C со брзо полнење. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010