Како што го носиме влијае на нашето расположение

How what we wear affects our mood

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Како што го носиме влијае на нашето расположение” е напишана од Даниел Glaser, за Обсервер во неделата 13 ДЕКЕМВРИ 2015 09.30 Според зоната: UTC

Облекување за Божиќ партии може да направи да се чувствувате посекси, посигурни или само многу самосвесни. Социјални и шивачески стапици кружат, но она што не може да се реализира е тоа што вашиот избор на облека може да се промени начинот на кој мозокот го разбира телото.

Американскиот психолог Вилијам Џејмс напиша во 1890 за една жена, тој го виде носи капа со висока пердув на тоа кои инстинктивно падна, како што таа влезе во собата, како пердув беа дел од нејзиното тело. Модерни експерименти невронски мрежи имаат истражено ова понатаму: Ако еден мајмун држи алатка, тоа е се покажа дека мозокот опфаќа алатка, така што тоа е речиси дел од нивното тело. Ова им овозможува на мајмун да ги користат алатка dextrously, како да е екстра-долго прст.

Истиот ефект може да се почувствува со екстравагантна облека, или магично стапче на самовила костим - ова проширување на нашето тело може да направи да се движат и да дејствува поинаку. Ова исто така може да биде зошто ние сме во можност да се вози, како целиот автомобил станува рабовите на нашето тело - но тоа е подобро да не се обиде тоа откако партијата.
Д-р Даниел Glaser е директор на Наука Галерија на Кралскиот колеџ во Лондон

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

27168 0