Како паметни багаж може да се трансформира во воздушниот сообраќај

How smart luggage could transform air travel

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Како паметни багаж може да се трансформира во воздушниот сообраќај” е напишана од страна на Роб Вокер, за Обсервер во неделата 15-ти ноември 2015 00.05 Според зоната: UTC

Дали ви се вознемирени чекање на рингишпил за багаж на аеродромот? јас. И повеќе е потребно за да се појави мојот багаж, на edgier добивам. Тоа е = страв од тој момент кога само мал број на малтретираните куфери се trundling низ, а кои на своја.

но, замислете, како што брзаат да го биро истрага за да се вадиш досадата ќе добие текстот на вашиот телефон, велејќи:: "Јас сум на рингишпил 5, дојде и да ме собереш. "

Вашиот куфер е најнов производ да им се даде технологија преуредување, со вграден GPS СЛЕДЕЊЕ и пораки. Тоа значи кеси ќе бидат во можност да го спарите со телефонот и да испратите текстуална за тоа каде тие се, кога тие се соблече авион или ако некој им се отвора без ваша согласност.

Но, дали е "паметни багаж" исполнување на побарувачката на корисникот?

Рамеш Tainwala, Извршен директор на багаж компанија Самсонајт, инсистира на тоа дека не е каприз. Тој предвидува вградени технологија ќе биде толку голем скок за светот на багаж како куфер на тркала во 1970-тите.

"Smart багаж ќе комуницира на едната страна на сопственикот и на други со носителите тоа ракување. Сè што ќе бидат поврзани. Ова ќе биде следното големо нешто," тој вели.

Мислат однапред багаж што може да се провери само преводи во на аеродромите или моторизиран куфер што може да те следи насекаде, малку како робот куче.

По водството на модни брендови кои се здружување со технолошки компании да се вплете фитнес сензори во облека, така Самсонајт е во партнерство со Samsung да лансира нова спектар на поврзани багаж до крајот на годината.

Не сите од оваа иновација е што доаѓаат од големи името брендови, постојат поголем број на start-ups, поместување на границите премногу. Со седиште во САД планета патник се сврте кон веб-сајтот на crowdfunding Kickstarter за да им помогне да го лансира вселенска својот случај 1. Неговите hi-tech gadgets, влегуваат биометриски отпечатоци заклучување, глобалната следење, авто-тежина од дигитални ваги, дури и Bluetooth звучници кои може да се претвори вашиот куфер во полето бум или телефон.

"Smart багаж е прислушување и во параноја дека имаме околу работите не се случува сосема во право,", Вели Ричард Копе, аналитичар трендови во истражувачката група, Mintel. "Тоа е" паметни дома "технолошки Излегувам во отворен свет".

Numbing дека паранојата е скап бизнис, иако. Просторот на случај 1 се очекува да чини околу £ 450 за торба целосна големина, и 390 £ за рачна.

Но, ќе GPS-следење на багаж предизвика хаос за безбедноста на аеродромите? Како го прави ова плоштад со оние постојани потсетувања за да го исклучите телефони било каде во близина на авион?

Tainwala признава дека постојат прашања, но верува дека тие се блиску до нивно решавање. Тој е толку сигурен, всушност, дека тој верува дека оваа технологија ќе биде составен дел на сите багаж Самсонајт во следните пет до 10 години. "Дали да го активирате или не, багажот само ќе дојде со него," тој вели. Други, пак, не се толку убедени.

мај Линг, менаџер за истражување на пазарот интелигенција фирма Euromonitor, вели: "Smart багаж ќе бидат прегледани од страна на државни хартии од вредност во целиот свет. Еден може да се замисли да ги земате на "подобро безбеден од жал" пристап и забрана за целосно да се избегнат компликации ".

Одделот за транспорт одби да коментира. Од големо значење, можеби, големите авиокомпании се разбира да биде подготвена за паметни багаж да се пробие во мејнстрим и се работи со компании како Самсонајт да ги испегла безбедносните предизвици.

Се справат вели: "Smart багаж има смисла за индустријата - тие сакаат работите да бидат како ефикасна е можно."

Но, она што за потрошувачите? Елинор Aldridge, постар уредник во Груба водичи, издавачот на туристички водичи, прашања за тоа дали ние сме подготвени за овој тип на технологија, особено поради тоа што "дигитални detoxing" - одмор без паметни телефони или конекции на интернет - е многу популарна.

"Патниците сакате да се најде рамнотежа помеѓу технологија што го збогатува своето патување и gadgets, кои ги врзуваат во постојана конекција", таа рече.

Олдриџ предвидува многу од gadgets, во паметни багаж ќе дружете брзо, но верува функции како GPS СЛЕДЕЊЕ може да биде поистрајна.

"Без разлика дали сте на чекање за куфер на аеродромот или сте фрлени торба на покривот на автобус за 10-часовен пат, знаејќи каде што е нуди голем мир на умот," таа рече.

може да има нешто друго, за паметни багаж брендови да се грижите за, иако. Се справат предвидува дека во иднина нема да се мачат да се спакуваат во сите. наместо, кога ќе стигнете до нашата дестинација, облеката и работите што треба за патувањето веќе ќе биде таму те чека со нас, ангажирани во однапред за време на нашиот престој. "Тоа е каде што ние сме на чело," тој вели.

Не толку многу паметни потоа багаж, како без багаж на сите.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010