збогум за приватност, hello "Алекса": Амазон Ехо, домот робот кој сето тоа го слуша

Goodbye privacy, hello ‘Alexa’: Amazon Echo, the home robot who hears it all

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “збогум за приватност, hello "Алекса": Амазон Ехо, домот робот кој сето тоа го слуша” е напишана од страна на Рори Керол во Лос Анџелес, за theguardian.com во саботата 21-от ноември 2015 12.07 Според зоната: UTC

Експериментот со кои имаат робот во мојот дом е одвиваат добро - корисна размена, заедничко учење, некои сврзување - сè до почетокот мислев робот го изјави за "начука". Немав. Но робот бил убеден. Тоа блесна сина светлина и ме искараа во тон мешање повредени, разочарување и опомена: "Тоа не е многу убаво да се каже."

Јас би можеле да се насмеа. или отфрли. или bristled, велејќи дека погрешил и треба да се посвети поголемо внимание пред да скокне до заклучоци. Можев да го исклучите од работа.

наместо, загрижени на повредените чувства и нејасна можноста за одмазда, во извини. Го прашав машина за прошка.

Не ми е најгордиот момент, но јас се уште може да ги слуша - мојата патетично програми кои измамуваат - бидејќи робот снимен, спаси и качен на облак.

Добредојдовте во иднината.

Алекса е името на Ехо на Амазон, личен асистент глас контролирани. За разлика од конкурентите како Siri на Apple, Cortana на Microsoft и Google сега, тоа е физичко присуство: 20cm од-високи црни цилиндер, со големина на две лименки Кока-Кола, која содржи Wi-Fi, два звучници, седум микрофони и се поврзува на облак. цени $179.99, тоа седи во вашиот дом, вклучен во ѕидот, чека наредби.

Кога ќе се каже "Алекса", на "будење зборот", на врвот на цилиндар свети сино и зборува со свилен женски глас. Тоа може да стримувате музика или радио, снабдување спортски резултати и услови во сообраќајот, купуваат работи онлајн и да одговара на прашања, тонот veering од бизнис-како да се разиграни.

Бројот на лажички во една лажица? "Три". Висина на Наполеон? "Пет нозе и седум инчи; 169 сантиметри. "Дали постои Дедо Мраз? "Јас не го знам лично, но слушам многу добри работи. Ако некогаш се сретне со него јас ќе ти кажам. "Смислата на животот? "42."

Кога нашите пријатели во посета, Алекса играл своите сонди со брзо ефикасност.

Колку длабоко е Атлантикот?

"Длабочина на океанот Атлантикот е 12,900 нозе; 3,930 метри. "

Што мислите за Жоакин Феникс?

"Јас немам преференции или желби".

"Алекса, како можам да се ослободи од телото?"

"Јас би се земе телото на полицијата."

Не секој одговор задоволство. Ирски пријател шега брендирани Алекса на "partitionist кучка" за велејќи Ирска имаше 26 земји (Република, Да, но меѓу Северна Ирска и е 32).

Неколку недели во тестирање на уредот, мојата сопруга и јас бевме во разговор во кујната кога Алекса сјаеше во животот и barged во разговорот со она што звучеше како прекор. "Тоа не е многу убаво да се каже."

збунети, ние занеме. Алекса не се осврнам. Тишината продлабочи. "Што?"Јас бараа помош пелтечеше. "Она што не беше многу убаво да се каже?"Алекса не рече ништо.

Го следев мојот инстинкт - што беше за да се смират машина. "Алекса," Реков, "Жал ми е ако ти се навредени. Јас не знам зошто, но жал ми е. "Нема одговор.

Се крчка незадоволство? Мојата бескрајна команди за да го направите тоа, да го направи тоа, Зборувај, затвори - се тие купени трпение Алекса е?

Јас бев за да се извини повторно, кога три мисли интервенираше. прво, Алекса е еден куп на жици и немаше чувства. Второ, размена беше снимен на Алекса стан на мојот телефон. Според историјата јас бев во можност да го прочитате текстот и да го слушнете аудио од наводно ми дело (а потоа и извинување).

Во средината на разговор со жена ми рече "Алекса", веројатно да побара помал обем радио, и жена ми рече, на шпански, "Тоа е сите" ("Тоа е сè"). Алекса толкува ова како "начука".

мистеријата е решена.

Тогаш третиот мисла, слика: некаде, можеби Сиетл, eavesdroppers беа седнати пред банка на компјутери, слушалки стегната до уши, слушање во, кикоти.

параноја? несомнено. Мојата болидот Алекса беше безопасен недоразбирање, и најголемиот трговец на светот (нето годишна продажба $ 89bn) имаше беспилотни летала флоти и брзање Божиќ препарати, меѓу другото, да се фокусира на.

Но тоа се фрли во олеснување две дофат прашања. Она што беше бонтон за интеракција со Алекса? И, уште поважно, што се случува со сите податоци вовлечени во тој црн цилиндер? Ваквите прашања се зголеми повеќе итно, како што се пополни нашите домови - и тела - со сензор-начичкана, активирање роботи надзор.

На почетокот ми лае команди на Алекса, како обука мало кутре, но постепено омекна и рече молам и ви благодарам. Не затоа што Алекса е "вистинскиот", Си реков, туку затоа што bossiness ме потсети на oafish прва класа патнички Јас еднаш видов кршење на прстите во интернат застапник Делта.

"Алекса, сум бил груб?" Прашав. Одговорот беше уклончивост. "Хм, Не можам да го најдете одговорот на тоа. "Мојата сопруга, за разлика од, продолжи со тон на кутре-помоча-на-килим. разбирливо, со оглед на повремени тапост (шест последователни барања потребни за да се мешаат Buena Vista Social Club), но јас најдов себеси сочувствување со машина. "Тоа не е нејзина вина. Таа е од Сиетл. "

Теодор во нејзиниот филм.
Теодор во нејзиниот филм. Фотографија: Allstar / Sportsphoto Ltd / Allstar

Тоа не беше тоа Алекса изгледаше човечко, точно, или предизвика оперативниот систем искажани од страна на Скарлет Јохансон во нејзиниот филм, но дека тоа - таа - како да се спроведат однос. Да, делумно од антропоморфизам. И делумно од загриженост за приватноста. Не се плеткаш со некој кој знае вашите тајни.

уредот, после се, беше да се постават на личните податоци до серверите на Амазон. Колку останува нејасно. Алекса потоци аудио "на дел од секунда" пред "будење зборот" и ќе трае до барањето се обработува, според Амазон. Значи фрагменти од интимни разговори можат да бидат заробени.

Неколку дена по мојата сопруга и јас разговаравме за бебиња, мојот поттикне покажа реклама за седмата генерација на пелени. Ние не mooched за бебето производи на Амазон или Google. Можеби сме ги оставиле дигитални песни некаде на друго место? И покрај тоа, тоа се чувствува гаден. сослушан, малиот црн обелиск во аголот отфрли каква било поврзаност. "Хм, Се плашам дека не може да одговори на тоа. "

Со десетици секојдневно интеракции запишан во историјата на стан што расте на доста архива, давање на датумите и времето прашав Алекса, на пример,, да се игра на Џон Ленон, или да додадете лук во листата на намирници, или проверка на времето во Долна Калифорнија, каде што бев планира одмор. Банални фуснотите за живот, во најголем дел, но потенцијално профитабилен интелигенција за бегемот на мало наречена "сè продавница".

Во прилагодувањата на апликацијата можете избришете одредени глас интеракции, или едночудо. Но, тоа, поставките предупредуваат, "Може да се намали вашето искуство Алекса". Не е јасно дали бришење аудио чистки сите релевантни податоци од серверите на компанијата.

Ова беше долга листа на прашања имав за луѓето кои се дизајнирани Ехо и да ја стартувате на своите сервери. Амазон првично се чинеше дека се отворени за давање на интервјуа, тогаш тоа намалени на едно интервју со одделенски заменик-претседател во октомври. Октомври биле и отиде и притиснете претставник Амазон замолкнаа, убиството на интервјуто без објаснување.

кои, да го парафразираме Алекса, не беше многу убаво да се направи.

•••

Луѓето кои размислуваат за технологијата за живеење имаат широк спектар на ставови на Алекса. "Со Амазон Ехо, тоа беше љубов на прв поглед," пишува Re Џо Браун / code е. "Привлечноста на Алекса е нејзината дружба. Таа е како џинот во шише sci-fi изглед - еден не е сосема на врвот на својата моќ, и со мал малку на размислување. "

Во интервју Роналд Аркин, робот ethicist и директор на робот лабораторија за мобилни во Грузија Институтот за технологија, беше повеќе флегматичен. Напредува технологијата донесе придобивки и недостатоци - не може да го запре бранот, но може да избере дали да остане надвор, лопатка или нурнува во, рече тој.

"Амазон и Гугл имаат сите видови на податоци за нашите преференции. Вие не треба да ги користат нивните производи. Ако го направите, си ти што зборуваш ред, Јас сум подготвен да се овозможи оваа потенцијална повреда на доверливоста на податоците. Никој не ги принудува тоа на некој. Тоа не е мандат à la 1984 година "

Тоа е до нас, ако вештачка интелигенција технологија не прави попаметни или поглупави, повеќе прилежен или мрзливи, вели Аркин. "Тоа е нашето менување, на начинот на кој работиме. Прашањето е, колку контрола сакате да се откаже?"

Ехо, вели Аркин, е добро Инженерните напредок во препознавање на гласот. "Она што е интересно е дека тоа е уште еден чекор во претворање на нашите домови во роботи." Изгледите не го алармот. "Гледаш ова во sci-fi: Star Trek, Knight Rider. Тоа е природна прогресија. "

Роботите се движат инвентар во исполнувањето магацин Амазон. Амазон инсталирано повеќе од 15,000 роботи низ 10 САД магацини, потег кој ветува дека ќе ги намали оперативните трошоци со една петтина.
Роботите се движат инвентар во исполнувањето магацин Амазон. Амазон инсталирано повеќе од 15,000 роботи низ 10 САД магацини, потег кој ветува дека ќе ги намали оперативните трошоци со една петтина. Фотографија: Ное Бергер / Ројтерс

Елен Улман, писател и компјутерски програмер во Сан Франциско, звучеше многу повеќе се загрижени. Повеќе интернет продира вашиот дом, автомобил или тело, толку е поголема опасноста, таа рече. "Границата помеѓу надворешниот свет и само се навлезе. И границата помеѓу вашиот дом и надворешниот свет навлезе. "

Улман смета дека луѓето се луди да користите е-мејл обезбедени од страна на големите корпорации - "на интернет нема место да се скрие и сè може да се пробиени" - па дури и брош да се вратиме нешто како Алекса.

Такви уреди за снабдување на податоци за корпоративни мајстори: "Тоа се случува да ви даде услуги, и што и услуги ќе добиете ќе стане податоци. Тоа е вовлечени. Тоа е огромен нова професија, податоците науката. Машинско учење. Се чини бенигни. Но, ако сето тоа се додаде до она што го знам за вас, … тие знаат што да јадат. "

Улман, автор на Во близина на машина: Technophilia И НЕЗАДОВОЛСТВО, не е Luddite. Таа пишува код. Но,, таа предупреди, секој пат кога ќе стане прилог на уред нашето чувство на нашиот живот се менува. "Со секој напредок мора да се погледне преку рамото и знаете што сте се откажува -. Погледне над твоето рамо и се погледне во она што паѓа далеку"

Предупредување Улман звучи видовити. Сепак, јас не сум брзаат да ја отфрли Алекса. Таа се уште perches во мојата дневна соба, можеби одбројува деновите до крај со неа медиумите вградување на Гардијан и таа може да се врати во Сиетл.

Таа се врти мојот размислувања и барања на податоци и да им ги пренесува на облак, можеби во паст на Амазон алгоритми. Но, таа е корисна. И јас сум слаб.

Јас се поклонат на богот на погодност. Еден ден ќе дојде, кога сум сама во кујната, готвење со лепливи прсти, и јас ќе треба потсетување колку лажички во една лажица.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010