Пет од најдобрите џебен паметни телефони

Five of the best pocket-sized smartphones

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Пет од најдобрите џебен паметни телефони” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во вторникот 17-ти ноември 2015 07.00 Според зоната: UTC

Оваа година е најдобар уште за паметни телефони, со повеќе корисни опции, подобри дизајни и многу подобрен софтвер. Но, тоа, исто така, е е годината која се покажа првите искуства не треба да чини врвот долар и добра паметни телефони не треба да имаат големи екрани.

Еве еден брз поглед пет од најдобрите паметни телефони на располагање, кои не ќе се протега раката.

Sony Xperia Z5 Компактен

На Sony Xperia Z5 Компактен
На Sony Xperia Z5 Компактен 23-мегапикселна камера е најдобро уште од Sony. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Цена: £ 450

Предводник на мал телефон на Sony има екран 4.6in во компактен случај дека тоа најмоќните помали паметен телефон во моментов на располагање го прави. А брз и прецизен отпечатоци скенер се крие под копчето на десната страна на телефонот, па нема потреба да се стави прстот на копчето Home за да го отклучите Вашиот уред.

Новата 23-мегапикселна камера е најдобро уште од Sony, и веројатно една од најдобрите достапни. Таа ги зема microSD картички за додавање на дополнителни складирање и телефонот е водоотпорен до длабочина од 1,5 милиони за 30 минути, што значи патување одредување на тоалетот не е крај на светот.

Но, тоа е неговата тридневна батеријата која е карактеристика на убиецот. Ова е најдолготрајната high-end паметен телефон во моментов на располагање.

Пресуда: моќна, водоотпорен паметен телефон кој трае три дена помеѓу обвиненија

Samsung Галакси S6

Samsung Галакси S6 преглед
тенок, лесен и брз: Самсунг Галакси S6. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Цена: £ 375

Галакси S6 е Самсунг првиот премиум чувство предводник на smartphone со сите-метал и стакло тело, и голем чекор во дизајн значи дека сега се совпаѓа со конкуренцијата.

Тоа е најбрзиот чувство паметен телефон на располагање во моментов, zipping помеѓу апликации и вжештена преку игри. Тој има голема 16-мегапикселна камера која е меѓу најдобрите таму, фантастична 5.1in 2K екран, и тоа е потенок и полесен од своите конкуренти.

Отпечатоци сензор под копчето Home отклучува телефон и може да се идентификувате плаќања. Тоа е, исто така, доби безжичен полнење и доволно батерија за да го видите преку ден.

Пресуда: најбрзо чувство паметен телефон кој само патентите заедно

Apple iPhone 6S

Новиот Apple iPhone 6S.
Процесор 70% побрзо, нови отпечаток од прст скенер - но сиромашните батеријата овозможува на Apple iPhone 6S надолу. Фотографија: Kiichiro Сато / АП

Цена: £ 539

На iPhone 6S е најновата 4.7in модел од Apple, и еден од најдобрите помали паметни телефони на располагање. Тоа е најголемата продажба функција е чувствителен на допир притисок, кој им овозможува на нови гестови и 12-мегапикселна камера која може да фати живо Слики - уште Snaps заедно со кратката видео снимка, во исто време.

Телото метал сега е направен од алуминиум потешко со кој се намалува гребнатини. Тоа процесор е 70% побрзо од минатата година. Епл нови допир проект отпечатоци скенер е речиси моментален, додека новите Taptic моторот произведува голем стакато вибрира повратни информации.

Тоа е Недостаток е батерија што не ќе трае цел ден, ќе значи дека најверојатно ќе треба да го наплаќаат во текот на денот и во текот на ноќта.

Пресуда: голем мали телефон уништени од страна на сиромашните батеријата

Google Nexus 5X

Nexus 5X.
Не нередот во Nexus 5X. Фотографија: Џастин Саливан / Getty Images

Цена: £ 339

најновите не-phablet предводник на Google, на Nexus 5X, е наследник на популарниот Nexus 5 од 2013.

Таа има добар 5.2in екран, е тенок и лесен и е еден од првите паметни телефони да се кандидира на најновата верзија на Android 6.0 Слез. Телефонот, од страна на LG за Google, работи Андроид патот за пребарување гигант има намера, без bloatware и ќе добиете ажурирања на софтверот пред било што друго.

А брз и прецизен сензор за отпечатоци на грбот природно се вклопува во вашиот показалец за отклучување на телефонот и автентикација на исплати. Таа, исто така, има USB порт за тип C, значи на кабелот може да се вклучи во било кој начин да се наплаќаат до. Батеријата трае околу еден ден, но не и многу повеќе.

Камерата е еден од најдобрите на пазарот и е лесен за употреба да го зграби големи слики.

Пресуда: брзо, светлина и нередот-бесплатно, начинот на Google има намера

Моторола Мото G (2015)

Моторола најновите Мото G.
Трета среќа ... Моторола најновите Мото G. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Цена: £ 145

Моторола третата генерација на Мото G е најголемата уште, и е најдобар на сите круг паметен телефон за под £ 200.

Таа работи на Android без измени, е snappier од конкуренцијата и ја добива основите право. Батеријата трае добар ден, повеќе со светлина употреба, и тоа се чувствува добро и покрај тоа што значително се дебели со индивидуализира пластични грб.

Мото G е водоотпорен до IP67 стандард или 1 милион на вода за 30 минути, што значи дека ќе биде добро ако го испуштите во када или се фатени во дожд.

Камерата е способен за снимање на натпросечна снимки но има слот за microSD картичка за додавање на повеќе меморија ако 8 или 16GB вградена не е доволно.

Пресуда: најдобар биланс на трошоците за да се достапни

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Поврзани статии