фентанил: Дрога 50 Пати повеќе потентен од хероин

Fentanyl: Drug 50 Times More Potent Than Heroin

на 69 фатална доза жртви минатата година, 68% беше донесена на синтетички опијати, кој мексикански картели го научиле да се направи за да шверцуваат за автопатиштата. Лекот "е што ја убива нашите граѓани,", Вели шефот на полицијата во Манчестер


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “фентанил: дрога 50 пати повеќе потентен од хероин страдањата Њу Хемпшир” е напишана од страна на Сузан Zalkind во Манчестер, Њу Хемпшир, за theguardian.com во четвртокот 4-ти февруари 2016 12.30 Според зоната: UTC

Првата доза повик директор Шон McKennedy доаѓа во во 06:39. Тој се претвора сирените на и бргу во текот на 245 Laurel Street, зграда со средна големина стан. Има една напуштена бебешка количка во дворот. Еден човек облечен во кошула Невеста на Chucky ѕирка надвор од вратата неговото McKennedy, 24, јури горе.

Неколку мажи од локалната противпожарна служба и фокус на одделот се веќе таму, лебди околу навидум безживотното тело на 31-годишниот човек на подот во дневната соба во жива вода маица и фармерки. Тоа е ситуација McKennedy, 24, е преку десетици пати откако му се приклучи на сила во јули минатата година.

"Лари! Лари! Остани со нас!"Вика Џастин Чејс, тестови Манчестер фокус. Тој инјектира налоксон, лек кој менува ефектите од опиоиди, носот Лари.

Неговото тело тресе и очите си ги отворат. "Што има?"Прашува тој, без да трепне.

Лари согласува да оди на прва помош на Елиот болница, но тоа ќе биде неколку недели пред резултатите од тестот се утврди точно она што доведе до предозирање неговата. Тоа е прв пат тој го направи тоа, тој кажува McKennedy подоцна таа вечер. Обично тој инјектира меѓу две и три грама хероин дневно; Истата вечер тој само зеде .2 грама, или "молив". Тој не е сигурен дали тој се предозирала, бидејќи тој го загуби неговата толеранција - тој вели дека е чист за нешто повеќе од два месеци - или ако тоа е Украсен со фентанил.

Според Управата за борба против дрогата, фентанил е синтетички опиоид 100 пати помоќен од морфиум, и 30-50 пати посилна од хероинот.

"Фентанил е што ја убива нашите граѓани,", Рече Манчестер шефот на полицијата Ник Вилард во сведочењето пред Конгресот минатата недела.

Во 2013, градот на Манчестер имаше 14 фатална предозира, 7% кои се вклучени жртвите со фентанил во нивниот систем, според Willard. Во 2015, 69 луѓе смртоносно се предозирала, 68% од кои земал фентанил.

Државната статистика не се повеќе весел. Официјални претставници на канцеларијата на шефот медицински испитувач во Њу Хемпшир велат дека сé уште да се добијат резултати од тестирање 36 осомничени предозирање, но тие го сметаат 399 фатална доза жртви досега, повеќе од две третини од нив починало со фентанил во нивниот систем.

"Тоа не е како Марио Батали,", Рече Вилард од неговата канцеларија во Манчестер, споредување на хероин дилери намалување на снабдувањето со познатиот шеф. "Овие момци се само фрлање во миксер. Можете да добиете една торба која е совршена и никој нема да умре од тоа. Вие исто така може да се добие торба [тоа е] директно фентанил и дека ќе те убијам. "

Вилард рече дека за време на неодамнешната рација во Манчестер, тој се најде услуга мешање фентанил со протеин од сурутка. Во друга операција, што доведе до одземање во Lawrence, Масачусетс, наводно, на услуга е мешање на хероин и фентанил во кујна блендер.

Во поголемиот дел, Саид Вилард, приказната за употреба на опијати во Манчестер следи истите модели како и остатокот од земјата. Кризата беше најавена со порастот на лекови против болки рецепт како Oxycontin. Зависници во потрага по поевтина висок често се сврте кон поопасен, но значително поевтини, хероин.

Пресвртот, тој вели, се случи некаде по 2010, кога Пурдју Земјоделец расправала за промена на лекови за да се направи тоа потешко да си игра со и да добијат висок. Добавувачи во Мексико беа брзо да се остане во чекор со поголемиот број пазар, и зависници во Манчестер, која се наоѓа во близина на автопат 93, пат 3, пат 81, и Пат 9, без проблем го прислушување во понудата.

Фентанил цитрат phialsEX7TW8 фентанил цитрат шишенца
Фентанил "е што ја убива нашите граѓани, вели шефот на полицијата во Манчестер. Фотографија: Alamy

За да бидат работите уште полоши за Манчестер, ДЕА агент Тим ​​Дезмонд вели интелигенција покажува дека мексиканските картели, Поточно картел Синалоа Ел Chapo е, има зголемување на производството на афион 50% од минатата година и се насочени кон северо-исток.

Фентанил е за првпат развиена во 1960 година како општа анестезија, и се уште редовно се администрираат од страна на лекарите, обично во форма на пастили и закрпи, често за болните од рак.

Зависниците се најде начини да го злоупотребуваат форми препишување на лекот, со цицање на закрпи, на пример. Но, во поново, Мексикански картели се научи како да се направи сопствен фентанил од увоз на потребните хемикалии од Кина, тогаш шверц на производот преку границата и за да меѓудржавен автопат систем, вели Дезмонд.

САД има проблеми фентанил пред. меѓу 2005 и 2007, повеќе од 1,000 лица загинаа од дрога, претежно во Среден Запад. Според соопштението за печатот од ДЕА, сите овие смртни случаи може да се проследи до една единствена лабораторија во Мексико. Откако ДЕА затвори лабораторија, епидемија на фентанил запре премногу.

Овојпат, ДЕА се уште не се насочени една лабораторија во Мексико одговорни за епидемијата во Нова Англија, вели Дезмонд. наместо, федералните агенти и локалната полиција се фокусирани дилери област. "Понекогаш ние треба да започне на дното на синџирот на исхрана, со цел да се нагоре на скалата,", Рече тој.

во Манчестер, Вилард работи за истребување на епидемија од земјата нагоре. Кога тој стана главен во летото минатата година, Се заврте дрога неговата единица, и нареди детективи да го уапси дилери брзо да ги тргнам на улица, наместо да чека да се изгради повеќе темелно случај или работат до линијата на снабдување.

Тој, исто така, работи за изградба на сила државни и федерални задача, наречен гранит Перфоратори, која започна во септември минатата година; до сега, тој вели, единица има направено 77 апсењата. Тој, исто така, повика на зголемување на поддршката од државата за клиниките за обновување.

McKennedy одговори на уште две предозирање нарекува таа ноќ. Првиот беше човек во доцните 20-ти години име Марк, кој помина надвор во laundromat со една игла во неговата рака и една целосна, и подготвени да одиме. Марк беше помалку подготвени да ја придружува EMTs во болница.

"Дали сакаш да умреш?", Праша Чејс.

"Кој кур ќе сакаат да живеат во овој живот?"Изјавата на Марко, Саид Чејс, е суицидни идеи, што значи дека EMTs се бара да го однесе во болница и онака. Во болницата, Марк побара McKennedy за хероинот назад.

Следниот повик беше за една жена во раните 30-ти години. Зора Мари се предозирала во станот на некој пријател. Тоа траеше две дози на налоксон да ја оживее. Нејзината другарка има две деца. Тие се практикува најават писмо на една боја книга во една соба во соседството.

Други службеници одговорија на четвртата доза повик додека McKennedy помогна EMTs присуствува на зависник кој се обидел да си го одземе животот со кујнски нож. Тој призна McKennedy од претходната доза. "Уште еден ден во рајот,", Рече тој, како офицер одеше низ вратата.

Во еден момент на смиреност, McKennedy помага директор Марк Акино со стоп сообраќај. Акино е експерт за признавање на дрога. Тоа е добивање на повеќе тешко да се препознае зависници, рече тој. Хероинот е лесно да се открие, учениците на корисникот да се мали и игла-како. "Фентанил не ја ограничува ученици,", Рече тој. "Тие се повлечеме, наместо,", Објасни тој, намалувањето брадата на градите.

на 10.30, McKennedy врати на одделот за да се пополни документација сметководство за повици. Друг "во согласност" промена во Манчестер, тој заклучил. "Ништо од обичните".

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

41828 4