Дали алкохолот навистина се направи подобро во кревет?

Does alcohol really make you better in bed?

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Дали алкохолот навистина се направи подобро во кревет?” е напишана од Сали Адамс, за theguardian.com во вторникот 17-ти ноември 2015 06.30 Според зоната: UTC

Алкохол "... предизвикува желба, но тоа го намалува ефикасноста ", рече Шекспир, но тој беше во право? Тоа е заедничко верување дека алкохолот ни помага да ја изгубиме инхибиции и исто така може да дејствува како афродизијак (понекогаш!). Но, тоа не е често се смета како подобрувач перформанси во спалната соба. Мислам да се "пиварите униние", прастара прекар за привремено еректилна дисфункција предизвикани од алкохол.

Поимот на премногу алкохол како страст убиец е поддржана од страна на субјективни и научни докази, но ова не чини да ги замолчи медиумите фасцинација со тоа како подобрувач на либидото. Дали има вистина зад идејата дека неколку точки навистина може да те направи подобар љубовник или ова е само уште еден "секси" наука приказна?

Постои значителна тело на истражување што укажува на алкохол е поврзано со зголемената сексуална реакција (зголемена возбуда и подобрен оргазам) и олабавување на сексуална инхибиции. историски, алкохол, исто така има долга поврзаност со романтика и секс во однос на рекламирањето. Од друга страна, алкохол е поврзано со зголемување на ризично сексуално однесување, која може да доведе до несакана бременост и сексуално преносливи болести. Со оглед на овие спротивни ефекти, зошто медиумски написи имаат тенденција да се фокусира на позитивна асоцијација помеѓу алкохолот и сексот, и она што го прават истражувања зад медиумски приказни ни каже?

Една неодамнешна Приказната во независни објавено на тврдењата од страна на новата книга наречена "брак Секс решение". Секс експерт д-р Kat Ван Кирк верува дека пиењето пиво може да доведе до четири различни подобрувања на сексуално искуство за мажи: (1) задоцнета ејакулација, (2) подобрена либидото и поинтензивни ерекции, (3) зголемена сексуална издржливост и (4) дека пивото може да помогне "на вашиот целокупното здравје" и со тоа направи помалку "слабите во секс". Интересно, единствената точка на повикување на рецензирани истражување статија е трет – дека "алкохол ја подобрува сексуалната издржливост".

Една студија објавена во Европската весник на епидемиологија извештаи на мета-анализа на 13 студии во кардиоваскуларен ризик и потрошувачката на пиво. Наодите укажуваат на J-форма крива, што укажува на намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести кај оние кои пијат 55g на пиво на ден или помалку. Важно е да се напомене дека оваа студија не, всушност се измери сексуална издржливост, наместо да се намали кардиоваскуларниот ризик е земен како пример. Исто така,, тоа не е сосема јасно што "грама алкохол" значи тука. Ако мерката одразува чист етанол, 55g на пиво е еквивалентно на околу 7 единици или 3 и пол литар прилично слаба пиво на ден. Ова изгледа како многу алкохол да се конзумира секој ден!

Една статија во Телеграф објави на 2009 студија Keogh спроведена од страна на Институтот за Западна Австралија за медицински истражувања. Оваа студија испитувала влијанието на употребата на алкохол на машки еректилна дисфункција. Во написот телеграф не обезбеди линк до пер разгледа статија, но го најдов една студија на оваа објавена во Весник на сексуална медицина. Се собираат информации од 1,580 мажите на еректилната функција, алкохол, и користењето на тутун. Телеграф објави дека мажите кои пијат умерена количина на алкохол пријавени 30% помалку еректилна проблеми од не-алкохоличари. Во написот се толкува ова откритие како "поволна асоцијација" меѓу умерените алкохоличари и еректилна функција.

Авторите на истражувањето хартија укажуваат на тоа дека ниту еден од пријавените здруженија од статусот пиење и еректилна функција биле "статистички значајна" до статусот кардиоваскуларни болести и пушењето биле контролирани со анализи. Исто така е важно да се запамети дека студијата се користат мерките за само-извештај на консумирање алкохол и еректилна дисфункција, од кое било здруженија забележани се зависи од способноста и подготвеноста на учесниците точно да ги пријават своите употреба на алкохол и еректилна проблеми

Една третина студија објавено во The Independent оваа година испитувале дали алкохол може да се зголеми на жените секс дискови. Студијата покажала дека по умереното конзумирање на алкохол, Нивото на тестостерон се зголеми кај жените, но не и мажите. Ова може да биде доказ за алкохол зголемување на либидото на жените преку привремена порастот на машкиот хормон. И покрај тоа што е соопштено во Независната оваа година, на истражувањето се чини дека доаѓаат од Студијата објавена во Nature од Alko (голем фински алкохол мало) во 1994.

Самото истражување е извештај за една страница на експериментална студија, каде што мажите и жените беа дадени или алкохолен пијалок или безалкохолни сок, и нивото на хормоните се мери (иако не е јасно како). При контролата за користењето на контрацептивни средства и менструалниот циклус (што влијае на нивото на хормоните) алкохол зголемен тестостерон во споредба со плацебо кај жените, но не и мажите.

Постојат голем број на методолошки прашања кои не може да се одговори од информациите во овој краток извештај – Дали учесниците се знае дали тие се добивање на алкохолни пијалаци или плацебо? Во какви услови беа тестирани учесници? Меѓутоа, за мене најголемото прашање е зошто медиумите извештај на студијата ќе се спроведени во текот на 20 Пред години, која е значителна сума на времето во брзо се движат светот на научно истражување?

Интересно, објавување на статија во независни совпадна со соопштението за нов вотка страна на компанијата наречен Alko плус. (Тоа не е јасно дали оваа компанија е поврзано со Alko). Во соопштението за печатот, вотка е специјално наменета за жени, со тврдењата во врска со способноста на алкохол за зголемено либидо: "Еј gals: Стави ново значење во твојот 4-ти јули огномет; Alko-Plus создава "Страста Водка, за кои вели дека зголемува Женски Сексуална желба".

Разгледување на овие статии и соодветните истражувања ме натера да размислувам за прашања кои се вклучени во проучувањето на секс и алкохол и во известувањето и толкување на наодите од истражувањата. Постојат многу комплексни индивидуалните разлики во психолошки и физиолошки фактори кои влијаат на одговор на двете секс и алкохол. Асоцијацијата помеѓу секс и алкохол е зависна од алкохол доза, животен алкохол, и мерење на алкохол и сексуалното однесување.

Во однос на доза, може да има оптимална количина на алкохол да предизвикаат овие позитивни ефекти врз сексуалната возбуда или изведба. Откако минатото дека прагот ефектите можат да бидат повеќе негативни. Овој поим е поддржан од двофазен природата на алкохол, со стимулативни ефекти како на алкохол во крвта концентрација се зголемува, но депресивни ефекти како што се намалува повторно.

животен алкохол исто така може да влијае на сексуалното однесување при интоксикација. Едноставно веруваат дека пиењето алкохол зголемува сексуалната возбуда може да доведе до вистинската возбуда во текот на интоксикација. Век за потрошувачката на алкохол се клучен елемент на истражување испитување на влијанието на алкохолот врз секое однесување. Важно е дека истражувања, утврдува влијанието и на директен фармаколошки ефекти и очекувања.

Конечно, употреба на алкохол начин се мери може да влијаат на здружението со сексуалното однесување. Администрацијата на алкохол во експериментална студија наспроти само-извештај на употреба на алкохол од страна на алкохоличари е веројатно да доведе до различни сознанија студија. Исто така, тоа е многу тешко да се директно мерење на сексуално однесување. Повеќето студии мора да се потпираат на само-извештај на сексуалната возбуда и изведба или користење на прокси мерки, како што се кардиоваскуларните и физиолошка функција.

Точна претстава на истражувачки докази за алкохол и секс не може да се добие "секси" насловот. Меѓутоа, јасни и искрени пријавување на наодите од истражувањата и најмалку линк до оригиналниот објавена студија треба да им овозможи на читателот да се направи свој ум кога ќе се соочи со научни докази.

Во овој случај способност алкохол за зголемување на моќ во спалната соба не се појави да биде толку јасна како во медиумите. Врската помеѓу секс и алкохол е комплексен и најдобар толкува кога јасен и балансирана слика е достапна, наместо "полов-up" приказна.

Д-р Сали Адамс е предавач по здравјето психологија на Универзитетот во Бат. Нејзиното истражување испитува когнитивни и бихевиорални механизми основните алкохол и цигари употреба. да ја најдете на Твитер @SallyScientist

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010