Климатските промени значи дена се добива повеќе, научници најдоа

Climate change means days are getting longer, scientists find

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Климатските промени значи дена се добива повеќе, научници најдоа” е напишана од страна на Оливер Milman, за theguardian.com во петокот 11-ти декември 2015 19.00 Според зоната: UTC

Влијанието на климатските промени може да се појави да биде премногу негативни, но таму е светла точка за оние кои се борат да најдат доволно време во текот на денот: Топење на глечерите се предизвикува ротација на Земјата да се забави со тоа продолжување на нашето време, Новото истражување покажа.

Универзитетот Харвард истражувачи им даде одговор на долгогодишен загатка околу тоа како намалување на глечерите се влијае на ротација и оската на Земјата, пресметување дека во траење од еден ден се издолжени од една милисекунда во текот на изминатата 100 години.

Сопирачките ќе се применува повеќе остро на ротацијата на Земјата како глечери се топи во постојано побрзо стапка, што значи дека најмалку пет милисекунди ќе бидат додадени секој ден во текот на 21-от век. Оската на Земјата ќе се префрли премногу, со северниот пол собата да се движат позиција од страна на околу 1 см (o.4in) текот на овој век.

истражувањето, објавени во научни Напредокот, очигледно реши научна загатка позната како "енигма Манк", кој дојде од 2002 истражувач хартија од океанограф Валтер Мунк, испитување како топењето на глечерите е променета ротација и оската на Земјата.

Што се земјиште мраз од Полјаците се топи поради зголемувањето на атмосферски температури, менувањето на тежината на водата од целиот свет треба да предизвика промена на оската врз основа на која на Земјата се врти, и мало нишање во ротација. Исто така,, додаде тежина на вода кон екваторот ќе предизвика земјата да го забават, многу во начинот на кој се врти во уметничко лизгање ќе се забави, ако тој или таа стигна до рацете надвор далеку од нивното тело.

Манк констатирано и во влијанието на крајот од ледено доба 5,000 Пред години, кога се топи во текот на претходната 15,000 години би им помогнале да го забави Земјината ротација. Но,, изненадувачки, тој покажа дека дури и со просек нивото на морето се крева од 2mm годишно во текот на 20-от век, немаше промена на ротација на Земјата или оска надвор од тоа предизвикан од ледено доба завршува.

"Треба да сме биле неверојатни одличен сигнал и тоа ќе биде веднаш како што е потребно само неколку дена или недели за кои се топеа вода од столбови да се префрлат околу светот,", Изјави Џери Митровица, професор по геофизика на Универзитетот Харвард и лидер на истражувачкиот.

Екипата на Митровица се вратија на истражување на Манк и применети најновите научни разбирање на тоа. Тие откриле дека Манк малку се прецени просечниот пораст на морското ниво - тоа беше околу 1mm да 1.5mm секоја година во текот на 20 век, а од 2mm.

Тие исто така се применува на ажурирани модел пресметките. Манк претпоставува Земјата забрзано се прилагоди за да се топи мразот кој се појави како заврши ледено доба. Поновите разбирање на овој пат, Меѓутоа, укажува на тоа дека Земјата не е сферично како што е сега за долго време, како голем мраз предизвика столбови да се израмните и екваторот да булбус надвор.

Откако тимот имаше констатирано и во други влијанија, како што плимата и осеката, тие откриле дека топењето на глечерите на 20 век навистина се предизвикани на Земјата да се забави и нишање. На брзината на ротација на планетата може да се gauged од мерењата на позицијата ѕвезди во однос на Земјата и орбитата на сателити, кои треба да се прилагоди малку ако промените ротација во светот.

Ова намалување е поставена да станат уште поизразени. глобална просек пораст на морското ниво сега е над 3мм, според IPCC, со обемот на глечерите во светот поставено на рецесија со меѓу 15% и 85% од 2100, во зависност од тоа остро нации намалување на емисиите на стакленички гасови и да се повлече масовно уништување на шумите.

Една неодамнешна студија покажа дека сегашниот повлекување на глечерите во светот е "историски преседан", со научниците предупредуваат дека голем глечер во Гренланд дека има доволно вода за да се подигне глобалната нивото на морето од половина метар почна да се распаѓа во Северноатлантскиот Океан. пораст на морското ниво, исто така, е поткрепен со термичка експанзија, каде океанот расте како што тој се загрева.

"Периодот на еден ден сега е милисекунда повеќе од еден век, но тоа ќе се забрза со зголемување на топење,", Рече Митровица. "Луѓето не ќе се работи од својот дом вреска за дополнителна милисекунда но се додава уште повеќе потврда на она што го правиме со нашата животна средина. Тоа е уште еден отпечаток од прст. "

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010