Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Blackphone подигнувањето за прв пат во светот приватност фокусирани продавница за апликации” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во вторникот 9-ти декември 2014 08.00 Според зоната: UTC

Приватноста првиот паметен телефон на компанијата Blackphone е отворањето свој продавница за апликации за кои се загрижени за приватноста и безбедноста на корисниците.

App Store на Blackphone ќе биде достапен во јануари и ќе го следат апликации за да бидете сигурни дека тие не се Snoop на корисниците.

"Ние ќе треба неколку степени на проверка,"Blackphone главен извршен Тоби Вир-Џонс изјави Гардијан. "Ние ќе се потврди дека апликации ќе го направи она што тие имаат намера - го нарекуваат модел на Apple. Доколку имате некоја апликација да управуваат со вашиот социјалните медиуми сметки и дека сака пристап до вашиот микрофон и вашиот фото апарат што може да праша зошто и се качат на првата проекција. "

Неколку апликации биле фатени шпионирање на корисниците преку спукан дозволи системи, пристап неповрзани функции на паметни телефони, вклучувајќи Андроид стан факел што тивко испратени локацијата на корисникот и уредот податоци за рекламни, што предизвика и истрага а потоа и парична казна од регулаторот заштита на личните податоци во САД.

"Но, ние не сме со намера да се реплицираат App Store мас-пазарот во моментов,", Рече Вир-Џонс. "Ние не се случува да се направи игри или да си имаме свои верзии на социјалната мрежа апликации. Ние сме заинтересирани во приватна пазарот со квалитетни апликации со работи кои имаат широка усогласеност со нашата приватност и да се фокусира на безбедноста ".

Повеќето корисници Blackphone во моментов користите App Store Амазон ; и покрај тоа што врз основа на Андроид Blackphone нема пристап до Play Store Google со своите милиони или повеќе апликации. Компанијата се надева дека стан продавница Blackphone ќе им помогне на згрижувачките иновации, и да се обезбеди апликации потребни за корпоративните корисници, како и приватноста на корисниците. .

"Сакаме да ... стигнат до пошироката публика која се грижи за употребливост, која се грижи за интуитивен употреба, како и придобивките од приватноста,", Рече Вир-Џонс.

Заедно со продавницата App, Blackphone е исто така подигнувањето нов софтвер од канадската фирма Графит софтвер наречен простори, кој им овозможува на корисниците да се подели работата и приватниот живот во две изолирани контејнери за еден телефон.

Приватен живот "простор" би можеле да содржат социјални мрежи на корисникот и други приватни информации, додека работниот простор може да содржи податоците работа. Двете места се целосно одвоени, што значи апликации во не може да се види или да пристапите до другите, но корисникот да се префрлате помеѓу две или повеќе места без рестартирање на телефонот.

Отворање на пазарот

Овие два нови карактеристики се дел од континуираниот притисок Blackphone за корпоративните корисници, заземе за падот на BlackBerry како примарен, Фокусирани на безбедноста бренд за компанијата паметни телефони. Вир-Џонс вели дека корпоративните корисници може да се отвори пазарот на широка потрошувачка.

"Голем дел од нашата продажба ќе биде на претпријатие-ум купувачи,", Рече Вир-Џонс. "Но, тие луѓе, исто така, имаат тенденција да бидат доста влијателни - тие си одам дома и да разговараат со пријателите и семејството за нивните уреди.

безбедност технологија по природа има висока цена за корисниците, како на пример рестрикции за видовите и бројот на апликации или да бидат принудени да го прифатат системи кои се тешки за употреба, но Blackphone сака да се справи со овој.

"Ние треба да се направи подобра работа како индустрија во отстранување на изговори за некористење на безбедна и приватна софтвер,", Рече Вир-Џонс, Blackphone кој признава дека е малку веројатно да се постигне 90% на пазарот во скоро време. "Тоа не е прекинувач за светло и тоа нема да се случи преку ноќ; тоа бара многу напор и образованието. "

Blackphone: може мобилен некогаш навистина да биде hack-доказ?

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

21273 0