Blackphone 2 преглед: приватноста нема да дојде по цена на употребливост

Blackphone 2 review: privacy doesn’t have to come at the cost of usability
Севкупниот резултат4
  • Тоа не е најнапредна, своите камери се слаби, а неговиот дизајн е прилично едноставен, но изненадувачки е колку употребливи својот софтвер и услуги се. На Blackphone 2 држи Најдобри од нив делови од Android и не се во вашиот начин како многу на приватноста-ориентирани услуги се.

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Blackphone 2 преглед: приватноста нема да дојде по цена на употребливост” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во средата 11-ти ноември 2015 07.30 Според зоната: UTC

Во светот на бескрупулозните апликации и технологија за следење компанија, на Blackphone 2 ветува дека ќе помогне во одржување на вашите лични податоци без да се во вашиот начин.

Второто издание на Blackphone со безбедноста и приватноста на компанијата Тивок Кружницата е чекор во употребливоста и е изненадувачки лесно да се постави и користи, дури и за почетници приватност.

Ништо не е unhackable, се разбира, и тестирање како еластични тоа беше за напад не беше можно во оваа фаза.

Црна плоча

Blackphone 2 преглед
Сребрените "S" е за само показател дека Blackphone е нешто посебно. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Монолитен стил Blackphone 2 костуми неговата намена. Од надвор изгледа како добро се стави-заедно генерички црна плоча. Предната и задната страна се стаклени, страните заоблени пластични.

Единствениот знак дека тоа не е само некои генерички уред е мала едвај видлива Silent Круг логото на задната страна со зборовите: "blackphone" и "приватни од самиот почеток" во сива-на-црни букви.

Тоа е сосема удобно да се одржи, и не е толку лизгава како други стаклени паметни телефони, но зема отпечатоци од прсти како магнет. LCD екран 5.5in 1080p е разумно светли и живи. Тоа е со сличен квалитет што се користи во OnePlus 2, на пример,, но не е на исто ниво со кои се вградуваат во Nexus 6P или Галакси S6 Еџ +.

Телефонот е 7.9mm дебела, која е во рамките на просекот за денешните паметни телефони и се чувствува добро изградена. Тоа flexes малку под притисок на вашите раце, што значи дека тоа е веројатно најдобро е да не го стави во задниот џеб и седнуваш.

Спецификации

  • Екран: 5.5во 1080p LCD (518PPI)
  • Процесор: окта-core Qualcomm кученце 615
  • RAM меморија: 3GB RAM меморија
  • Складирање: 32МК; слот за microSD картичка
  • Оперативен систем: Молчи OS 2 врз основа на Андроид 5.1.1
  • Камера: 13MP задните камера, 5Пратеникот пред се соочуваат со камера
  • Поврзување: LTE, Wi-Fi, Bluetooth и GPS
  • Димензии: 152.4 X 76.4 x 7.9mm
  • Тежина: 165g

Батерија еден ден

Blackphone 2 преглед
А стандард microUSB слот во долниот. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На Blackphone 2 има во средината на опсег кученце Qualcomm е 615 процесор, што е сигурно доволно моќни за целната публика на телефонот. Се чувствував пргав, заостануваат слободни и џвака преку мултитаскинг без проблем.

Само оние кои се обидуваат да играат графички интензивна игри може да се борат, но ако тоа е она што си после јас не сум сигурен зошто си размислува за Blackphone.

Сфатив дека Wi-Fi прием не е толку добар како што можеше да се, во споредба со слични уреди, но 4G приемот беше одличен, како што беше повик за квалитет.

На smartphone траеше само под 24 часа со едно полнење, со разумно тешки употреба и многу притисни пораки и известувања. Ќе треба да го наплаќаат еднаш дневно, но тоа треба да се видиме додека ти да се врати дома, дури и ако излезе во текот на ноќта.

Севкупно, да не се чувствувате како да сте компромитиран нешто во името на купување на телефон "безбедна".

Шекерче на површината

Blackphone 2 преглед
Гугл и Silent телефон на еден уред, со опција да ги задржи вашите информации како приватни, како сакате. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Молчење Круг изградена Тивок ОС на врвот Гугл Андроид 5.1.1 Шекерче, кој само малку е заменет со верзија 6 Слез.

Надвор од интересни подигање анимација, тоа изгледа и се однесува како акциите на Андроид. Вие имате пристап до сите апликации на Google и на Play Store за да ја преземете апликации од трети страни без вистинска ограничувања.

Единствениот дополнувања навистина видлива до необучени око е икона на Центарот за безбедност, Тивок Store и Silent телефон апликации, која е добра работа, бидејќи секој кој е запознаен со Android ќе бидат во право дома.

маски акциите на Андроид-apparence скриените слоеви на безбедноста и приватноста вградени во телефонот.

Стан на Центарот за безбедност на прошетки на корисникот преку тоа, но во суштина имате грануларна контрола не само на личните податоци кои апликации може пристап, но исто така и на хардвер и услуги обезбедени од страна на телефонот.

Не сакаат еден стан да има пристап до податоците за локацијата или на интернет? Нема проблем. Таа работи на сличен начин во новиот систем на дозволи имплементиран од страна на Google Слез и ја прославил цијаноген OS.

Безбеден простори

Blackphone 2 преглед
Стан за безбедност на Центарот ќе шета низ приватност и безбедност опции. Можете дури и може да се дефинира на Google-слободен простор. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Контролата на-стан е само едно ниво. На Blackphone 2 го има она што го нарекува "простори". Секој простор е како посебен кориснички профил во кој може да се направи ограничувања на ниво на систем. Секој простор не може да се зборува на друг, обезбедување на она што го стави во неа останува во него. Можете да имаат, на пример,, простор за вашата e-mail, контакти, календар и документи со кои е оградена од останатите делови на телефонот.

Ако сакате да го користите еден стан, но мислите дека тоа би можело да биде ризично, можете да го ставите во заклучена надолу простор, така што ако тоа не се обиде и да прават ужасни работи тоа е изолирана од остатокот на вашите податоци.

Како да дојдеме до секој простор е едноставна. Можете или да се префрлиш места директно од заклучен екран со различни кодови, или користете го менувачот во сенка на известувањето. На ниво на безбедност да ви даде секое место може да се промени, вклучувајќи ја и способноста да Заклучување секој друг простор, кога една особено еден е активен.

Компаниите може да се дефинира просторот и го уредуваат правилата во врска со тоа, што значи дека може да се вклопуваат лични и работи на истиот телефон без да се загрозат безбедноста на податоците. Неколку други уреди, вклучувајќи ги и BlackBerrys може да направи нешто слично.

Како лесно или тешко да се користи како сте одбрале

Blackphone 2 преглед
Randomise на игла рампа на lockscreen за дополнителна безбедност. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Секој поставување и конфигурација звучи комплицирано, но Центар за безбедност може да водич на корисниците преку него. Со доволно трпение ќе можат да работат се што е во рок од 30 минути.

Тоа значи дека може да се направи на телефонот, како што е лесно или тешко да се користи, како на вашите барања за безбедност потерница. Можете да randomise игличката рампа на заклучен екран, што го прави многу потешко за некој да Snoop над твоето рамо во вас код за пристап, но исто така го прави потешко да го отклучите телефонот.

Други работи вреди да се напомене е автоматско вклучување или исклучување на Wi-Fi базирани на локацијата, ветувањето за брзо ажурирање на оперативниот систем директно од Молчи Круг да бидете сигурни дека на безбедносните грешки се скоро што е можно побрзо, енкрипција и уред кој е стандардно.

Silent телефон и складирање

Blackphone 2 преглед
Тивок Магазин содржи апликации проверени од страна на Silent Круг, но тие се неколку и далеку меѓу. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Во дополнувања на измените зад сцената направени на Андроид, Silent Круг нуди шифрирана глас повик и пораки преку неговата тивка телефон стан.

Енкрипција на телефонски повици и пораки помеѓу Silent Телефон корисници, но молчи телефон е достапен за iOS и Android, што значи дека тоа не е само корисниците Blackphone можете да се јавите.

Се бара претплата на врвот на вашиот мобилен телефон договор, но обично ќе биде во комплет со набавка на Blackphone. Со оглед на бројот на Silent Телефон корисници е мал, тоа е со ограничено користење воопшто животот, но ако еден бизнис или група беше да се купат на големо во Blackphone тие би можеле да разговарате без страв дека ќе биде snooped на.

Можете да се јавите не-Тивок Телефон корисници, со кој се обезбедуваат телефонски повик до тоа треба да се поврзе со традиционалната телефонска мрежа, што не е толку сигурно, но им овозможува на корисниците да избегнат да бидат snooped од гледна точка на повикот, ако на пример да повикувате преку еден несигурен интернет конекција.

Тивок Магазин, исто така, нуди апликации кои биле проверени од страна на Silent Круг да се душкање слободен. На мал избор на апликации вклучуваат Firefox, чувар, Прицврстете: Прокси со Tor и Ghostery приватност Пребарувач, сите за превземање со печат на одобрување Silent кружницата.

Камера

Blackphone 2 преглед
Камерата не е нешто за фалење, но ќе се направи за кршење слики на документи или за вашата мачка. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На 13-мегапикселна камера е ништо да викне за. Таа произведува слики во просек добро осветлување, но избелени, досадна слики, кога снимате во затворени простории под вештачка светлина.

На пет-мегапикселна предна камера е фиксен фокус и подеднакво анемични.

Цена

На Blackphone 2 е достапен за £ 659 без договор за мобилен телефон во Велика Британија, но вклучувајќи 100 минути на тивок телефонска претплата за една година.

За споредба, Priv Android телефон на BlackBerry чини £ 559 и нуди слична работа и приватниот живот на сегрегацијата.

Пресуда

На Blackphone 2 ветува дека ќе биде најсигурен Android паметен телефон на располагање.

Тоа не е најнапредна, своите камери се слаби, а неговиот дизајн е прилично едноставен, но изненадувачки е колку употребливи својот софтвер и услуги се. На Blackphone 2 држи Најдобри од нив делови од Android и не се во вашиот начин како многу на приватноста-ориентирани услуги се.

Можете да го направат вашиот живот лесно и толку тешко како што сакате, со различни нивоа на безбедност. Додека Blackphone 2 не е одговор на молитвите на сите, за параноични или важни меѓу нас, тоа може да биде најбезболна алатка за работа.

Позитивни: безбедност без откривка на тежина, простори, нормално Андроид искуство, шифрирани телефонски разговори, пргав перформанси, Ветувањето за брза безбедносни надградби

Конс: меѓу дизајнот, слаб камери, скапи, послаба отколку што се очекуваше Wi-Fi конективност

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.