Права воздушната линија велосипедизам преглед уред за навигација: стрес-бесплатно забава за истражувачи

Beeline cycling navigation device review: stress-free fun for explorers
Севкупниот резултат4
  • Јасно е дека постои јаз за не-GPS управувано рутирање каде истражување и свеста е поважна од најефикасен начин.

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Права воздушната линија велосипедизам преглед уред за навигација: стрес-бесплатно забава за истражувачи” е напишана од страна на Алистер Жардин, за theguardian.com во средата 25-ти ноември 2015 09.52 Според зоната: UTC

Овој преглед е спроведена со рана фаза на прототип на Права воздушната линија, напојува со Arduino одбор. Конечниот хардвер и апликација се должи на брод во август 2016 ќе изгледа поинаку.

На Права воздушната линија е навигација циклус уред кој депонии вообичаените насоки посетеност од страна на кривина за стрела дека секогаш може точки во вистинската насока.

Започна како кампања Kickstarter, Права воздушната линија не е посетеност од страна на кривина GPS уред како што би сакале во автомобил, Наместо тоа, таа едноставно ја покажува насоката на својата крајна дестинација. Тоа ви дава повеќе слобода да одам таму со вашиот nouse. Неговите творци го нарекуваат "нејасни навигација".

преглед права воздушната линија
Прототипот Права воздушната линија, напојува со Arduino и поврзан со Android телефон. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Концептот е едноставен. На Права воздушната линија користи вашиот паметен телефон да се направи поголемиот дел од кревање на тешки предмети: ќе го приклучиш на својата крајна дестинација во стан, и правецот и оддалеченоста потоа прикажана на уредот на Права воздушната линија врзан за вашиот handlebars.

Конечниот стан, исто така, ќе го поддржи waypoints, дозволувајќи им на повеќе флексибилни рутирање преку вашиот омилен кафуле. Во стан зедов за центрифугирање може само да ме точка во насока на една дестинација.

Забава и помалку стресни отколку посетеност од страна на кривина

преглед права воздушната линија
поени на стрелката во насока на вашата дестинација. Копчиња низ екранот ќе се префрлате помеѓу прикази и опции, додека бела лента е само дел од прототип. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Уредот е мала црна знаменце, комуникација со телефон користејќи Bluetooth. Тоа ремени околу handlebars, и има мал кружен дисплеј е-хартија да го покаже правецот и растојанието до вашата дестинација.

Користење на тоа е многу повеќе забава отколку традиционалните посетеност од страна на кривина GPS уред; тие може да биде малку стресни на велосипед, и може да рута преку особено циклус-бездушен патишта. Тие се за ефикасност, не истражување.

Со едноставно покажувајќи кон својата крајна дестинација, на Права воздушната линија дава чувство на слобода. Таа се чувствува жив доволно, така што не ќе се движи во погрешна насока за долго. Не беше тоа чувство на страв понекогаш се чувствуваат кога навигацијата користење на ГПС велосипед компјутер. Добивка од само ја покажува насоката е тоа што ве принудува да повторно да се ангажираат со вашата околина, и ви дава посилно чувство на место.

Ја пропушти многу струготините со посетеност од страна на кривина велосипедизам компјутер, Можам да го потврдат тоа што е болка. Тие често да потрае некое време да се признае дека сте се разбира, а потоа да побара од вас да се пресмета маршрутата. Откако сте одлучиле да го направат тоа, често го пропушти најдобрата прерутира водечки во циклусот на запирање, чекање за да го израмни, а потоа добивам ќе се повторно. Тоа е непријатно.

Мала црна знаменце

преглед права воздушната линија
На Права воздушната линија клипови со излез на handlebars преку капакот. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Еден убав аспект на хардвер е нејзината големина (Откако тоа се бродови - во моментот тоа е MacGyver-како творба на вклучување на Arduino и USB батерија). Тоа е доволно мал за да се чуваат во џеб, торба или saddlebag. Тоа би било некој уред што веројатно ќе сакате да го користите во текот на вашиот паметен телефон за навигација, бидејќи чувањето на екранот на вашиот телефон на убива неговата батерија.

прикачувањето и отсекување тоа е лесно како што нема остави зад себе држач. Прототипот беше одржана на преку тврда гума бенд кој ги поврзувал Права воздушната линија на капакот. Двете исечени во едни со други да се одржи на handlebars. Се чувствував ред, но може да се направи со префинетост, тоа е малку лабава. Капакот може да се превртува на на екранот за превоз во торба или џеб.

Цена

На Права воздушната линија во моментов е достапен во Kickstarter за £ 45, и се очекува да брод во август 2016. Финалната верзија на мало се очекува да чини околу £ 60.

Пресуда

Јасно е дека постои јаз за не-GPS управувано рутирање каде истражување и свеста е поважна од најефикасен начин. Дури и во прототип на државата, на Права воздушната линија беше забавно да се користи, и го најдов тоа помалку стресни да се користи од традиционален систем на посетеност од страна на кривина.

Концептот е звук за оние кои се возат во градовите и знаат приближно каде оди, или сакате повеќе флексибилност на пат. Ќе видиме што ќе хардвер како изгледа кога уредот е предаден во август.

Позитивни: мали, светлина, лесно да се закачите, повеќе слобода коњи, нема одложувања ре-рутирање, Добар батеријата, бидејќи на екранот е-хартија (во теорија)

Конс: бара употреба на главата наместо слепо следниве насоки, не може да биде во најефикасен начин, поддршка на било што на crowdfunding ризик

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010