Apple преглед ТВ: четвртата генерација на стриминг рубриката не е целосно печени

Apple TV review: fourth-generation streaming box is not fully baked
Севкупниот резултат3
 • На ТВ на Apple не е целосно печени. видео дела се одлични, но содржината на располагање е ограничен во Велика Британија. стан музиката е лоша, на далечинскиот управувач стан не работи и други делови едноставно не се подготвени.

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Apple преглед ТВ: четвртата генерација на стриминг рубриката не е целосно печени” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во вторникот 24-ти ноември 2015 07.00 Според зоната: UTC

Новиот Apple TV ветува дека ќе го револуционизира вашиот телевизор гледање искуство со апликации, iTunes и Siri, но се чувствува многу како прва генерација производ несериозен, не еден четврта генерација.

кутијата

Новиот Apple TV е мал, сјајно црна кутија која седи под вашиот телевизор. Тоа не е толку мал како и претходниот на Apple TV, како што тоа е една третина повисок, но тоа е за иста големина како и секој друг стриминг медиа-боксот на располагање.

поставување

тоа поставување е сосема јасна. Приклучете го кабелот за напојување и да се кука до вашиот телевизор со помош на HDMI кабел. Не се испорачува во кутија, ниту е Ethernet кабел.

За жал, дури и ако го купите од продавницата на Apple, Епл ТВ не доаѓа пре-конфигуриран со вашиот Apple ID. Амазон прави тоа со пожар ТВ и Apple треба да е премногу.

Имате две опции да се постави на софтвер. Можете да ги користите iPad или iPhone за да го поставите сметки за Wi-Fi и на iTunes, или рачно да ги внесете вашите податоци со далечински управувач.

Далечински-базирани подесување беше јасна, но со внесување на текстот беше мачна. Користење на iPad на поставување застој првпат значи морав да почнете одново сите се повторно. Но, кога се работи тоа е само едноставен допир на таблет или паметен телефон на врвот од кутијата потоа следете ги упатствата на уредот. Пет минути и ќе завршиш.

Откако поставувањето е извршено, сте на свој. Не постои брз туториал или помош и има доста скриени зад сцената. На пример, двојно прислушување на копчето "Дома", што е, всушност, оној со иконата на ТВ екранот на него, ќе ве однесе на менито на неодамна користени апликации за да може да се разменуваат помеѓу водење апликации. Тоа е малку веројатно да се случи на вас останува да ја обидат; Јас го направив тоа случајно прв пат.

Apple TV далечински
Горниот дел на далечинскиот управувач е допир рампа и делува како една голема кога ќе се притисне копчето. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Спецификации

 • Процесор: dual-core A8
 • Складирање: 32 или 64GB
 • Покажи: 1080стр
 • звук: Dolby Digital 7.1
 • врски: 10/100 етернет, HDMI 1.4, USB-C, Wi-Fi за наизменична струја, Bluetooth 4.0
 • Димензии: 98 X 98 x 35mm

на далечинскиот управувач

На далечинскиот управувач Siri е ново. Таа има touchpad на врвот која делува како еден гигант копче. Остатокот од далечинскиот управувач има мени, дома и копчиња Siri, контрола на звук и копчето за пауза / репродукција.

Можете да го наплаќаат со Молња кабел, но кабелот за струја не е вклучен. Тоа не може да се полни од ТВ Епл, но не постои светлина или било што на далечинскиот управувач за да се каже кога се полни.

Таа се поврзува на Apple телевизор преку Bluetooth и има на IR Blaster за контрола на јачината на звукот на вашиот телевизор или засилувач, што автоматски треба само работа, освен ако не сте за да ја програмирате рачно како што го направив со мојот Sony засилувач.

Со повлекување, swiping и повеќе swiping

Apple TV далечински
За да отидете на интерфејс, удар, одберете ја апликацијата и притиснете на допир рампа до негово обновување, или изберете содржина од врвот полица. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Со повлекување на touchpad е помалку ефикасен од користење на насока рампа. Брзи swipes дојдете со малку динамика, можете да го допрете една или друга страна да се движат еден чекор лево, право, нагоре или надолу и притиснете го надолу за да изберете. Продолжив сакаат јас само може да притиснете и задржете го копчето за лизгање низ долги листи.

Интерфејсот е инерција вграден. Движите прстот врз подлогата за допир и филм постер движи околу малку како да курсорот е заглавена на него пред патентите селекторот исклучување на следниот филм заедно. Тоа е визуелно привлечен, но го најдов тоа не го прават тоа со користење на било полесно - всушност,, тоа всушност инхибирана брзи селекции.

Држете го копчето Siri да ја стартувате контрола на гласот. Можете да го стартувате апликации, поставување едноставни прашања - како што се: "Какво е времето?"- И пребарување за филмови и ТВ емисии, но тоа не ви дозволува да пребарувате за музика или нешто друго.

Паметната малку е дефект на пребарување во различни видови. На пример, притискање на копчето и велејќи: "Стрелец" и го носи до сите сезони Арчер од iTunes продавницата и Netflix во Велика Британија (повеќе услуги во САД). Тоа е едноставен и работи добро.

Повеќе напредни пребарувања како "Пирс Броснан филмови", проследено со "Само добрите" покажува длабочината на контрола на гласот. Добро работи.

Рачно разгледуваат содржината е многу побавно и помалку задоволувачки.

Apple плус трети страни

Apple преглед ТВ
Топ-полица покажува содржина од избраниот стан, во овој случај од iTunes филмови, но апликации како Netflix да се покаже вашиот неодамна гледав историја. Фотографија: Епл

Содржината на Apple TV е во голема мерка поделена во работи што се предвидени од страна на Apple и за трети лица работи. Во кампот на Apple е пристап до iTunes продавницата за филмови и ТВ емисии, Apple музика или вашиот iCloud Музика библиотека, iCloud Слики и на App Store.

Тоа е многу јасно, кога ќе почнете со користење на услугите на Епл дека многу од нив се недовршени. Оние кои Apple има поминато време и внимание на - на филмови и ТВ емисии од iTunes продавницата - се многу добри. Siri работи добро, тоа е масна и ако сте вклучени во екосистемот на Apple, тоа е фантастично.

Но, Музика стан на Apple TV е толку основно тоа е фрустрирачки да се користи. Таа се чувствува како нешто од 2006, лизгање низ голем листи, swiping одново и одново без начин за брзо да го прескокнете или пребарување. Siri само вели дека нема да ви се заблагодарам. Имам голема музичка библиотека во iTunes натпревар и тоа ме зеде, буквално, околу пет минути за да се движите од AC / DC на ЗЗ Топ.

Откако ќе го добивме на правото уметник, избор албум е во ред, но прескокнување на песни е макотрпна. изберете, Скролувајте, одберете повторно. Не постои едно копче или гест за да добиете на следната песна. Тоа е направено уште полошо, бидејќи ќе може да игра музика во позадина додека вршење на други работи. Можете да го паузирате и да игра, Но, ако сакате да го промените патеката имаш да се копа по целиот пат назад во стан музиката.

апликации

На една голема работа од Apple TV се случува за тоа е вкоренетата инвеститорот заедница iOS. други кутии, како што се пожар ТВ Амазон, имаат апликации, но не и другите има нерешено дека Apple TV е за програмерите да се создаде нарачана апликации за тоа.

Апликации се движат од YouTube и сега телевизија на Netflix - која ги интегрира со пребарување Siri - за шопинг апликации, Времето апликации, апликации за работа надвор и апликации за хотелски резервации. IPlayer БиБиСи се уште не е на располагање. Нема ITV Player, Сите 4, Google Play или Амазон премиер Видео.

На листата на апликации, најверојатно, да се прошири само, И додека можеби не завршуваат сакаат да купуваат на вашиот телевизор, тоа е само врв на ледениот брег, ако iOS App Store е некаква индикација.

Игри

На Apple TV е толку моќен како iPad воздух 2 и така поддржува игри со слично ниво на графички квалитет. Apple ги нарекува "квалитетот конзола"; некои како Галакси на пожар, изгледа добро. Други, пак, се едноставно cutesy игри.

Контролирање на нив со користење на далечинскиот управувач е или Wii-како искуство, занишан на далечинскиот управувач околу како безбол палка на пример, или swiping и кликнете афера. Го најдов ниту особено задоволување, Сакал посветен, одговора копчиња за аркадни игри и брзо расте уморни од движење игри.

Можете да се поврзете на трети лица контролори за да ја претвори во импровизирани конзола, но не и на секој натпревар ја поддржува. На чудна работа е што може да се поврзе до три контролери и далечински, но не повеќе од еден далечински управувач, што го прави Wii Тенис аналози надвор од прашање. Две-плеер игри, како што Crossy патот, кој ви дозволува да користите iPad или iPhone како втор контролер, беа изненадувачки добар во партијата.

Игри обично преземете брзо, но го најдов некои графички интензивна игри постојано мораше да преземете нешто. Пред да почнете да на стан, повторно кога ќе се обидат да го промените нивото. Таа брзо стана досаден.

Apple преглед ТВ
Пристаништето Молња на дното на далечинскиот управувач работи со било iPhone 5 или понов полнач, но постои една во полето. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други забелешки во кратки црти

 • Можете да се поврзете сет на Bluetooth слушалки директно на Apple TV за приватни слушање.
 • На screensavers - летаат над-снимка на градови и пејзажи низ светот, од Лондон до Хаваи - се навистина смирувачки.
 • "Намалување на гласни звуци" им овозможува на динамичен опсег на компресија, кои нивоата на разликата помеѓу обемот и гласно тивките звуци и го прави ноќното слушање подобро за вашите соседи.
 • порт Ethernet блузи надвор на 100Mbps. Поврзете се преку Wi-Fi за многу побрзо брзини.
 • Siri е наменета да знаете вашата локација и параметри, но инсистираше на давање ми ја Времето во Фаренхајтови степени целзиусови не за првата недела на користење на.
 • Далечинскиот управувач не е интуитивен. Гостите не можеше да го дознаам додека не објасни дека тоа беше еден допир рампа и дека сте имале да се изврши притисок да не го допрете.
 • на копчето за мени е копчето за враќање назад и работи како тоа го прави на Андроид или Windows Телефон. Копчето за дома е еден од оние со логото на ТВ екранот на него.
 • На далечинскиот управувач стан на Apple не работи со нов телевизор на Apple.
 • Музиката е излез во 5.1 опкружувачки звук, не само стерео, ако имаш опкружувачки звук систем.
 • А лента за околу рака за далечински е достапен, која ќе треба, ако имате деца и игри движење.
 • There's no 4K support, што не е проблем сега, но може да биде во следните неколку години.
 • Можете да мелез преку видео или музика со движење на прстот на далечинскиот.
 • Велејќи дека "она што не го каже" да Siri ќе прескокнете назад 10 секунди и го стави на преводи за видео.

Цена

Четвртата генерација на Apple TV чини £ 129 со 32GB за складирање и £ 169 за 64GB за складирање.

За споредба, ТВ Амазон пожар со 4K чини £ 80 на Roku 3 трошоците £ 100 и Google Chromecast 30 £.

Пресуда

На ТВ на Apple не е целосно печени. видео дела се одлични, но содржината на располагање е ограничен во Велика Британија. стан музиката е лоша, на далечинскиот управувач стан не работи и други делови едноставно не се подготвени. Ја чекаше најдобриот дел од три години да го објави новиот Apple TV, Зошто не се заврши?

На далечинскиот управувач е како Marmite, луѓе или ќе го сакам или мразам, и додека интерфејс изгледа фенси, нејзиното откривање е сиромашен, а тоа не се воведе нешто особено ново.

На App Store е веројатно да биде спасител на Apple телевизор. Дали сите услуги на стриминг ќе биде достапен останува да се види. Амазон премиер Видео чини малку веројатно, иако може да се прибегне кон други стриминг преку AirPlay од iPad на пример.

На Apple ТВ има потенцијал да биде навистина добар, и повеќето од прашањата може да се коригира со софтверски ажурирања, но во моментов тоа е работа во прогрес, што не е добра како и многу поевтини конкуренти.

Позитивни: моќта на App Store, пристап до iTunes Музика и Apple, добра контрола на гласот, IR контрола за јачината на звукот, движење игри

Конс: несериозен, стан музика сиромашните, Siri не може да се бара само музика и iTunes и Netflix, повеќето стриминг услуги Велика Британија недостасува, нема HDMI кабел, без далечински полнач

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010