Јаболко открива iPhone Водоотпорен 7

Apple Reveals Waterproof iPhone 7

нови бои, побрз процесор и подолго траење на батеријата за помалите iPhone 7, и двоен-камери на задната страна за iPhone 7 Плус - но, како што е предвидено, приклучокот за слушалки не е повеќе


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Јаболко открива водоотпорен iPhone 7 со нова камера … и без слушалки” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во четвртокот 8-ми септември 2016 07.04 Според зоната: UTC

Apple го претстави iPhone 7 и 7 Повеќе, паметни телефони следната генерација, кои имаат слична алуминиумски изглед, но сега водоотпорен со нови утроба, нов притисок осетлив на копчето Home, нови карактеристики двојна камера и нема приклучок за слушалки.

постар заменик претседател на маркетинг во светот на Apple, Фил Шилер, излегоа на сцената на Бил Греам Граѓански Аудиториум во Сан Франциско да го објави на smartphone, прв да започне со најновите iOS на компанијата 10 софтвер за iPhone и iPad со подобрена известувања и пораки карактеристики.

Најголемата промена на новиот iPhone, Меѓутоа, е отстранување на универзалната 3.5 милиметарски џек за слушалки, кој се користи за да се сече на дното на паметен телефон и е заедничко за речиси сите форми на аудио-производство на електроника. наместо, Епл се надева дека корисниците ќе ја прифатат пристаништето Молња, кој најчесто се користи за енергија и пренос на датотеки, за аудио, или безжични слушалки, како што се оние кои се направени од страна на ритми на Apple слушалки бренд.

Молња конектор адаптер за слушалки и молња-аналоген ќе бидат опфатени со новиот iPhone.

Шилер рекол: "Apple EarPods се најпопуларните слушалки во светот. Сега сме ги со сила да Молња. Зошто? Поради тоа што обезбедува дигитални аудио, моќ, и многу други предности, кои едноставно не се можни преку аналоген тип.

"Приклучокот за слушалки аналоген е со нас за многу долго време. Но, причината да се движат на е храброст. Храброст да се движи и да се направи нешто ново што подобри од сите нас. "

AirPods
нови во уво безжични слушалки на Apple, AirPods. Фотографија: Стефан Лам / Getty Images

Јаболко, исто така најави нов сет на своите пупки EarPod за во уво, овој пат без кабел, наречен AirPods, која се надева дека ќе се олесни преминот од пристаништето на слушалки.

Bluetooth слушалки се достапни во широк спектар на цени и способности, и имаат стана популарна во последните две години, но навистина безжична за во уво пупки се борат за да се надминат технолошки ограничувања на краток век на батеријата и слаба конекција. Неколку нови модели објавени оваа година од компании како Моторола, Браги и Samsung се надеваат дека за решавање на овие проблеми.

Фил Шилер, постар заменик претседател на маркетинг во светот, рече: "До сега никој не го прифаќа предизвикот на одредување на она што е тешко да се направи во безжична искуства цел сите ние да уживате во нив. Значи тоа е она што го правиме со Apple AirPods ".

AirPods ќе чини $170 и да биде достапен кон крајот на октомври. Beats слушалки бренд Apple, исто така ќе објави нови модели на безжични.

A10 побрзо топење чип

Како и со сите претходни ажурирања iPhone, на iPhone 7 и 7 Плус имаат побрз, помоќни процесори - Apple A10 топење на местото на A9 од минатогодишната iPhone 6S - со надвор од нови паметни телефони согледувањето суптилни промени во дизајнот.

Новиот quad-core A10 Fusion процесор ќе има 120 пати на перформансите на оригиналниот iPhone и Apple вели дека, исто така, ќе се прошири на батеријата преку подобрување на ефикасноста на власта.

Apple проценува дека на iPhone 7 ќе испорача, во просек, уште два часа на батеријата од iPhone 6S.

на iPhone 7 доаѓа во нова сјајна црна боја и има скриени претходно видливи линии антена на задниот повод одбележувањето на неколку мали визуелни измени на нови телефони во текот претходници. Новиот iPhone е, исто така, сега водоотпорен до IP67 стандарди, тој се доведува во согласност со ривалите од Samsung и други.

Копчето за дома, исто така, се tweaked да се користи на сличен притисок чувствителни технологија како MacBook trackpads на Apple и 3D екран на допир на iPhone 6S, која симулира движење со помош на мала сензација вибрира кога ќе се притисне, без всушност да депресивно. Новиот копче ќе се овозможи понатамошно гест контрола и може да се отвори патот за копчето за да се отстрани целосно во подоцнежните верзија на паметниот телефон.

за многу, почеток копче е една од слабите точки на iPhone, се бара замена која се покажа слабо се должи на сензор за отпечатоци и безбедно чип скриени под.

Плус двојна камера

iPhone 7 Плус
на iPhone 7 Плус ќе има две камери на грбот. Фотографија: Моника Дејви / ЕПА

на iPhone 7 Исто така, ќе имаат подобрен систем за камера за да се остане во чекор со ривалите. IPhone-от се користи за да се имаат најдобра камера во бизнисот, но iPhone 6S се соочува со вкочанети конкуренција не само од Samsung, но HTC, LG и зголемувањето на ѕвезда кинеската компанија Huawei.

Камерата сега има побрз, поголема од 12 мегапиксели сензор, побрз F1.8 објектив за подобри услови на недоволна осветленост фотографија и зголемена вистински тон флеш. Сите верзии на iPhone сега ќе има оптички стабилизатор на сликата, не само на поголеми Плус модели.

Ажурирањето ќе видите нов двојна камера е вграден на задната страна на поголем iPhone 7 Повеќе – еден 12-мегапикселна телефото објектив и една 12-мегапикселна широкоаголен објектив – слични на оние опремени со G5 на LG. Двете Huawei и LG објави паметни телефони во минатата година со помош на два апарати на задната страна на различни степени на успех.

Apple ви овозможува оптички зум сега до 2x со двете леќи, користење на дигиталниот зум да се оди подалеку. Бесплатна ажурирање, исто така, ќе им овозможи на корисниците да се замаглат позадина со користење на двете леќи за да им суди на далечина и да се создаде bokeh ефект, слични на софтвер ефекти произведени од страна на ривалите.

Шилер рекол: "На DSLR можете да се движите елементи на објектив за зумирање со голем леќа. Но, на телефон не може да го направи тоа. Значи ние сме со користење на две камери и два објективи за да го стори истото. Квалитетот на зумот, дури и со софтвер за зумирање, е толку многу подобро отколку пред тоа решивме да го притисни до 10x. "

на iPhone 7 ќе биде достапен во четири бои, почнувајќи од 16 септември $649 за 32GB за складирање – се зголеми од минатата година 16GB база за складирање со 128GB и 256GB опции. на iPhone 7 Плус ќе чини од $769, повторно со 32GB за складирање. џет-црна модели ќе бидат 128GB и 256GB алтернативни понуди.

Минатата година на iPhone 6S, 6S Плус и на iPhone SE ќе биде уште е на располагање, сега почнуваат со 32GB за складирање. програмата за надградба на iPhone, исто така, ќе бидат достапни во Велика Британија.

функционирам, голем часовници, голем часовници?

До сега, паметни телефони на Apple имале комплетен редизајн на секои две години во согласност со својата традиционална порака распоред, со подобрување на процесори и неколку нови функции и секоја година го сочинуваат "так" во циклусот. Интел и други, исто така се користи од крлеж, циклус так производ, традиционално прикажување подобрување на животниот век на батеријата на крлеж.

на iPhone 6 беше функционирам, што значи дека на iPhone 6S беше голем часовници. употреба на слични индустриски дизајн на претходните iPhone плус нови бои исклучок на трендот на iPhone 7 е, што значи дека новиот iPhone може да се смета како втор таков голем часовници. Без разлика дали се подобри спецификации и неколку нови функции, од кои некои ќе дојдат до 2015 година на iPhone 6S преку софтверски ажурирања, ќе биде доволно за да се продолжи да ги придобијат клиентите останува да се види.

"Најголем предизвик на Apple е како да управуваат со своите големи инсталирате база - најголем во индустријата - и убеди ги да ги заменат своите паметни телефони и трошат повеќе пари за услуги и во екосистемот на компанијата,", Вели истражувачката Франциско Jeronimo ИДЦ за европски мобилни уреди. "Како што се доближуваме 80-85% пенетрација smartphone, тоа веќе не е за луѓе за купување на својот прв паметен телефон, но привлекување на клиенти од ривалите. "

Во Велика Британија, Apple е се води војна со главниот ривал Samsung во текот на 20% на корисници кои се префрлате помеѓу оперативни системи. Таа постигна најмногу прекинувачи со iPhone 6, со кој се воведе нова големина на екран, но сега тоа мора да се обиде да ги убеди корисниците да се надополни од претходните iPhone.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Поврзани написи