Apple iPhone продажбата flatline како раст паѓа далеку под очекувањата

Apple iPhone sales flatline as growth falls well short of expectations

Продажбата на топ-продажба на уредот се зголеми за само 0.4% во текот на празниците, во споредба со 46% во текот на истиот период минатата година, но приходите на компанијата мислења рекорд


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Apple iPhone продажбата flatline како раст паѓа далеку под очекувањата” е напишана од страна на Сем Thielman во Њујорк, за Гардијан во вторникот 26-ти-ти јануари 2016 21.49 Според зоната: UTC

продажбата на iPhone на Apple се flatlining, на технолошка компанија, рече во вторникот, како што најави остар пад на продажбата на раст за своите топ-продажба на мобилен уред.

Компанијата продаде 74.8m на нејзиниот предводник на уреди во последните три месеци од 2015, под очекувањата на аналитичарите. Во истиот период во 2014 компанијата продаде 74.46m iPhone-, што значи дека продажбата се во суштина е рамен.

Продажбата на iPhone сметка за околу две третини од приходите на Apple, што ги загрижува некои инвеститори. "Епл е друштво со еден производ,", Изјави Ахмад Adnaand Berenberg минатата година, кога германската банка го намали акциите на компанијата за да се "продаде".

Apple објави рекордни квартални приходи од $ 75.9bn и рекордни квартални профит од $ 18.4bn, но предупреди дека приходите ќе падне овој квартал.

изјави Главниот извршен директор Тим Кук: "Нашата финансиска состојба никогаш не биле посилни". Тој изјави дека Епл има "мајка на сите билансот на состојба" со средства во висина од $ 293bn, со $ 205bn на тоа во готово. Тој додаде дека во моментов компанијата има 1 милијарда активни уреди активни - голема пресвртница, рече тој.

Како и забавување на продажбата на iPhone на Apple објави дека продаваат далеку помалку iPads во последните три месеци од 2015, 16.1m, што е намалување од 21.4m таблети во однос на истиот квартал од минатата година. продажбата на Mac, премногу, тргнавме, иако помалку драстично: компанијата продаде 4% помалку, во вкупен износ од 5,3.

Приходите во категоријата "други производи", која вклучува Apple Гледајте, се зголеми нагло до $ 4.4bn, за разлика од $ 2.6bn во третиот квартал на 2015 (кога компанијата прв објави продажба Гледајте). Други производи во категорија вклучуваат додатоци ритми, Apple плаќаат и Apple TV.

Забавувањето на мобилни продажба не е ограничена на Apple. Раст во светот паметен телефон е намалена на најниско стапка од 2013, според истражувањето фирма Гартнер, но знаци дека потрошувачите може да биде заморно на нови повторувања на iPhone може да има големо влијание на Apple и на пошироката американскиот пазар.

Од Apple влезе во паметен телефон на пазарот и во третиот квартал на 2007, компанијата има продадено 821m iPhone-. Продажбата на iPhone се основен сила зад одлуки Apple најголема компанија во светот.

Во изминатите осум и пол години, технолошкиот гигант upended на мобилниот пазар, растурањето на тогашниот доминантен BlackBerry и форсирање на целата индустрија да сметаат со иновации како што се екран на допир интерфејс, haptic повратни информации и интегриран музички магазин.

Компанијата е толку голем во овој момент дека кога јаболко оди, на берзата често следи - и акциите на Apple се случува долу. "Епл се состои од околу 7% од вкупниот S&P 500 приходи,", Вели Анџело Zino на S&P Капитал IQ. "Тоа се случува да имаат огромни импликации не само за Епл, но за синџирот на снабдување на Apple. дека 7% број е само за Apple. Постојат голем број на други компании како Најдобри купува кои се поврзани со нив. "

Додека iPhone е феноменален успех, Apple го имале помалку среќа со своите нови производи. Продажбата на iPads замреа и Apple Гледајте допрва треба да ја докаже својата масовен пазар жалба.

Стив Џобс првиот iPhone
Стив Џобс држи првиот iPhone во јануари 2007. Фотографија: Павле Sakuma / АП

Никој не е пребројување на Apple надвор, но веста става голем притисок на Кук да бидете сигурни дека на iPhone 7 има успешно деби подоцна во 2016. "Дури и со промашување или пониска насоки, акцијата има потенцијал да дури и трговија повисока,", Рече Zino. "Ќе видиме; луѓето се прашуваат дали ова е врв во продажбата на iPhone, и јас се каже не. "

воведувањето на iPhone на компанијата 6 Плус една година порано прави споредби се погледне особено сериозни; Zino рече дека пазарот и поврзаните претпријатија на Apple ќе очекува скок - а потоа некои - од денот на објавувањето на iPhone 7.

пенетрација smartphone се забавува во САД, како на пазарот созрева - помалку и помалку Американци се усвојување на технологија за прв пат, и така некои раст доаѓа од конкурентите поткопува, наместо да се конвертира.

во Кина, каде што Apple го користи економски бум во земјата да го задржи продажбата на iPhone во подем, иднината изгледа уште помалку одредени. Кук изјави дека Епл постигнал 77% зголемување на продажбата на iPhone во земјата. "Без оглед на овие извонредни резултати, почнавме да се види некои економски мекост во Голема Кина во последниве неколку месеци, особено во Хонг Конг,", Изјави Кук.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.