Епл, Google и Microsoft: слабеење енкрипција овозможува на лошите момци во

Apple, Google and Microsoft: weakening encryption lets the bad guys in

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Епл, Google и Microsoft: слабеење енкрипција овозможува на лошите момци во” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во понеделникот 23-ти ноември 2015 12.42 Според зоната: UTC

Епл, Microsoft, Google, Samsung, Твитер, Фејсбук и 56 други технолошки компании се здружија заедно да ги отфрлат повиците за слабеење енкрипција велејќи дека тоа ќе биде "експлоатирана од страна на лошите момци".

По тврдењата главен извршен директор на Apple Тим Кук дека "секоја врата е задна врата за сите", Индустрија Советот на информатичка технологија, што претставува 62 од најголемите компании во светот, рече: "Енкрипција е алатка за безбедност ние се потпираат на секојдневно да се спречи криминалците од одвод нашите банкарски сметки, за да ги заштити нашите автомобили и авиони од се преземаат од страна на злонамерен хакове, и да се зачува во спротивно нашата безбедност и безбедност ".

Дебатата за шифрирање, кој стана темел на интернет се користи од страна на речиси секој пренос што треба да биде безбедна и повеќе се оние кои не се, има избија по терористичките напади во Париз.

главен извршен директор на технолошката индустрија Советот на информации, Дин Гарфилд, рече: "Ослабената безбедност со цел унапредување на безбедноста едноставно не дава никаква смисла."

Крај-до-крај шифрирана комуникација значи дека само на испраќачот и примачот може да ја видите содржината на пораката, која влади велат ја стави на разузнавачките служби во неповолна.

владите, вклучувајќи ги Велика Британија, рекоа дека задната врата - дупки во софтверот на безбедност напојување на разни форми на енкрипција - треба да се создаде преку кој безбедносните служби може да видите комуникации.

Гарфилд рече: "Ослабената енкрипција или создавање на задната врата до шифрирана уреди и податоци за употреба од страна на добрите момци, всушност, ќе се создаде слабости да се експлоатираат од страна на лошите момци, која речиси сигурно ќе предизвика сериозни физички и финансиски штети низ нашето општество и нашата економија. "

експерти за безбедност имаат претходно опишани Дејвид Камерон, како "живее во облак кукавицата земјата" над неговите предлози кои шифрирана пораки апликации треба да се забрани.

Треба технолошки компании одбиваат да вклучува средства преку кои владите и агенциите за безбедност може да се скрши енкрипција, забраната ќе влијае само на законските како тоа ќе биде многу тешко да се запре терористи или други групи од користењето на софтвер кој го користи за криптирање.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010