Андроид N: Google ја открива иднината на оперативниот систем

Android N: Google Reveals Future of the OS

Почетокот на преглед на достапни со подобра оптимизација батеријата-живот, побрзо префрлување стан, мулти-прозорец и ноќта на владата


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Андроид N: Google ја открива иднината на оперативен систем” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во четвртокот 10-ти-ти март 2016 12.36 Според зоната: UTC

Google има издадено многу рано преглед на следната верзија на својот мобилен оперативен систем - Андроид N - со Сплит-екран мултитаскинг, зголемување на животниот век на батеријата и подобро известувања.

Обично Google објави преглед инвеститорот на новата верзија на Андроид инвеститорот конференција на компанијата, Google I / O, на крајот на мај. Тоа е дизајниран да им овозможи на програмерите време да ги тестираат своите апликации и изградба на нови делови за да ги искористат предностите на нови функции во Андроид пред неговото пуштање на паметен телефон производители во октомври.

Оваа година, Меѓутоа, Гугл започна два месеци порано, со инвеститорот и бета изгради што им овозможува на корисниците да тестираат нови карактеристики.

Раководител на Андроид, Хироши Lockheimer, рече: "Тоа е порано од кога било, тоа е полесно да се обиде и ние сме проширување на начини за да ни даде фидбек. Ние сакаме да се слушне од вас и iterate на платформа со вас - тоа е она што го прави Android посилни ".

Google се надева дека порано преглед ќе ви овозможи поголема тестирање и нека се обезбеди нова верзија на производители на Android порано. Тоа трае неколку месеци за повеќето паметен телефон производители за ослободување на нови верзии на Андроид за постојните своите паметни телефони. Ова значи дека Nexus паметни телефони и таблети на Google остануваат само уреди кои работат на новата верзија на Android со месеци.

Овој нов преглед стратегија, исто така, дава претходно погледнеме во она што се менува во повеќето користени мобилен оперативен систем во светот.

Мулти-прозорец

Андроид N мулти-прозорец
Андроид N мулти-прозорец мултитаскинг прикажани на Nexus 6P и пиксели C. Фотографија: Google

Најголемата промена е воведувањето на поглед мултитаскинг Сплит-екран се нарекува мулти-прозорец, кој им овозможува на две апликации треба да се работи на еден екран. Тоа е нешто Андроид паметен телефон производители како Samsung имале за неколку години, но сега ќе дојде печени во Андроид N.

На апликации може да биде извршена од страна на по-страна или една над друга, со поделбата менува големината со помош на централната лизгачот, многу сличен режим Сплит-екран на Мајкрософт претстави со Windows 8 во 2012 и iOS на Apple 9 објавен минатата година.

Андроид апликации се направени со користење на скалирање, екран со големина агностик формат, што значи дека повеќето треба да работат без промена со нова функција. И покрај тоа што ќе биде достапен на паметни телефони, функцијата е првенствено наменета за поголеми уреди вклучувајќи phablets и таблети како пиксели C на Google.

Побрзо префрлување стан

Корисниците ќе бидат во можност да се зголеми двојно кликање на копчето неодамна користени апликации за да се префрли во претходно се користи стан, без отворање на листата неодамна користени апликации, забрзување бие помеѓу апликации.

Спиење и зум

Андроид n зум
поставките за зумирање им овозможува на корисниците да се направи предмети на екранот поголема за појасен поглед или се вклопуваат повеќе на екранот од сето тоа се намалува. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Андроид N ќе спроведе ноќен режим, кој го блокира сини бранови должини на светлината за да помогне да се спречи телефони од одржување на луѓето будни. Андроид апликации на трети лица биле во можност да се направи нешто слично за некое време со користење на црвена филтер шалче на екранот и тоа е нешто што Apple е закажана за следната верзија на iOS.

Корисниците ќе можат да ја смените големината на икони и текст на екранот со користење на нови лизгачот зум Андроид N е, кој ќе им помогне на оние кои имаат потреба од малку на зголемување да се види што се случува.

известувања

Андроид n известувања
нова нијанса на известувањето ќе имаат горниот ред на брзи поставки, кои на корисникот може да го промени, и известувањата група. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Андроид N ќе дојде со способноста да се известувања група од еден стан заедно. Неколку апликации веќе го направите ова, вклучувајќи апликацијата Gmail на Google, кој собира пораки заедно како што дојде и им овозможува на корисниците да ги прошири за да го прочитате известувања или ги отфрлаат како еден.

функција брзо одговор на Google, на располагање во рамките на своите дружења и пораки апликации Messenger и Android Wear, Исто така, ќе стане стандардна карактеристика во Андроид N, овозможувајќи им на корисниците да баш на одговори на пораки директно од панелот за известување без да влезат во стан.

Подолго траење на батеријата

Андроид n траење на батеријата
Новата верзија на Doze ќе ви помогнат да го продолжи животниот век на батеријата кога екранот е исклучен. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Андроид 6.0 Бел слез направени големи скокови во ефикасноста на батеријата со функција наречена Doze, со кој беше ставен на паметен телефон или таблет уред во државна пониски моќ и се цврста контрола врз она што може да се разбудам на уредот кога на екранот беше надвор и не се движи.

Ова значи дека кога телефонот беше ставен на маса и не допре за некое време, тоа во голема мера се прошири на батеријата, ограничување на нешта како што се пристап до интернет да се постави интервали.

Андроид N е продолжување на таа функција за работа, кога екранот е исклучен, но телефонот е во движење - во џеб или торба за пример – кои треба да имаат значително позитивно влијание врз животниот век на батеријата.

потенка, побрзо Андроид

Андроид N, исто така, има нова верзија на Јава траење Андроид (уметност), кој раководи со апликации инсталирани на телефонот. Тоа е побрзо и поефикасно, што значи апликации ќе се инсталира и да се ажурира побрзо, без потреба од периодот на оптимизација. Ова треба да се во голема мера се намали времето потребно да се инсталира Андроид надградби и други надградува времето.

Строен проект на Google, исто така, работи на намалување на големината и тежината на Андроид, така што тоа зазема помалку простор за складирање и може да работи на пониски моќ уреди, што би требало да значи повеќе простор за апликации и медиуми.

Програмерите бараат да го пробате на бета верзија на Android n Може се запишат на Nexus уред со Google да се ажурираат преку воздух, и може да се врати во најновата верзија на Android 6 Слез на ист начин.

Оние кои не се работи Nexus уреди на Google ќе мора да почека до производителот на нивниот паметен телефон да се добие Андроид N во текот на летото, а потоа им помогнам на уреди, кои, најверојатно, ќе биде во 2017.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Поврзани написи