Амазон повлекува hoverboards поради стравувањата за безбедност

Amazon pulls hoverboards over safety fears

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Амазон повлекува hoverboards поради стравувањата за безбедност” е напишан од Алекс Hern, за theguardian.com во понеделникот 14-ти декември 2015 09.07 Според зоната: UTC

Амазон започна да се повлече некои hoverboards од продажба по стравувањата во врска со пожари предизвикани од страна на авто-балансирање скутери.

Голем број на hoverboards кои биле продадени на Амазон сега исчезна, Вклучувајќи сите пет модели на повторно разгледување од страна на потрошувачите работи BestReviews сајт. Овој сајт сега предупредува потенцијалните купувачи дека "засега, не се препорачува било hoverboards се додека не се докаже дека е безбедно ".

Според една hoverboard продавачот, Swagway, онлајн трговците на мало се бара производители да обезбеди документи кои докажуваат дека нивните возила "се во согласност со важечките стандарди за безбедност", со посебен фокус на батерии и полначи за единиците.

Како и минатата Божиќ "мора да се има електронски подарок, автопортретите стапчиња, повеќето hoverboards се произведени во рефус во Кина пред да се купи во најголемиот дел од препродавачи кои се применуваат козметички ретуширање и брендирање. За разлика од автопортретите стапчиња, Меѓутоа, hoverboards содржат големи батерии, кои можат да бидат сериозна опасност доколку засечка.

Минатата недела, на hoverboard експлодира во трговски центар во државата Вашингтон, испраќање на купувачи во паника. Иако никој не беше повреден, експлозијата насловните страници ширум светот.

Во почетокот на декември, трговски стандарди тело на Велика Британија ги предупреди купувачите да пазете, и откри дека 88% на hoverboards увезени од надвор од ЕУ, дека тоа беше тестиран, не успеа основните безбедносни проверки.

Во времето, Леон Ливермор, главен извршен директор на Институтот на овластени тргување стандарди, рече: "Криминалците и неодговорно производители често ќе го искористи високата побарувачка и да се обиде да го преплават пазарот со евтини и опасни производи. Некои производи кои се направени во странство, главно за странски пазар, не се опремени со точни приклучок и осигурувачи за употреба во Велика Британија. Како минимум, потрошувачите треба да се провери дека три-пински приклучок на уредот посочува дека е направен за да BS1363. Ако тоа не го вклучуваат овој информации, тогаш не се купи производот. "

Купувачите исто така треба да бидете сигурни дека тие се разбере на законитоста на користење на hoverboard, кои не можат легално да се возела на тротоарот или автопат во Велика Британија.

И покрај името, hoverboards, всушност, се тркалаат низ земјата на тркала.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010