Амазон поттикне Paperwhite 2015 преглед: најостро и најдобра уште

Amazon Kindle Paperwhite 2015 review: the sharpest and best yet
Севкупниот резултат5
  • Новиот поттикне Paperwhite е Амазон најдобро уште. нејзината светлина, лесно да се одржи и употреба, додека на екранот еден од најострите е-хартија екрани сум го видел. Тоа го прави читањето задоволство и читам подолго отколку што нормално би.

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Амазон поттикне Paperwhite 2015 преглед: најостро и најдобра уште” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во вторникот 23-ти-ти јуни 2015 06.00 Според зоната: UTC

најновите Амазон поттикне е ажурирана верзија на својот Paperwhite, сега со појасни и полесно да се чита на екранот со двојно повеќе од бројот на пиксели.

На Paperwhite е среден опсег поттикне, под топ-of-the-линија £ 170 Патувањето која ветува секој ѕвончето и свирче, и над £ 50 основни поттикне. Но Амазон се јаде во предност Патувањето е со давање на новиот Paperwhite иста резолуција на екранот е-хартија како свој предводник?

Едноставен монохроматски дизајн

Амазон поттикне Paperwhite преглед
На осветлување прави на екранот е-хартија изгледале бели и е прилагодлив преку 24 нивоа. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Од надвор тоа е тешко да се види што се промени. Тоа е истиот екран фокусирани дизајн. На задната страна е покриена со мек допир пластика, предниот bezel е потешко и малку повеќе сива од претходната генерација.

Нема копчиња освен на копчето на долниот раб - екран на допир се грижи за остатокот. Лизгајте или допир на десната страна за да се сврти нова страница, левата страна за да се врати. Допир на врвот да се повика на поставките на менито и да се промени, прилагодување на осветлување или изберете нова книга.

Ако некогаш сте се користи поттикне или било кој друг е-читач тоа веднаш ќе биде запознаен.

екран на 6in е во фокусот. Таа има два пати на бројот на пиксели и густина на екран 88 повеќе пиксели на инч (PPI) Paperwhite од претходната генерација на 300ppi, што е забележливо кога читање на текст. За споредба, најевтиниот поттикне чини £ 49 има екран 6in со 167PPI, што е значително помалку јасни.

На предната светлина го прави страната се појави бела, каде што е Неговото име доаѓа од, и може рачно да се прилагоди од навистина многу светла на многу слабо за читање во темница. На осветлување е дури и преку страницата, но на дното на страницата изгледа малку постар.

Тоа е најдобар екран некогаш опремени со Paperwhite, и додека тоа се совпаѓа со најскапиот поттикне, на £ 170 Патувањето, на пиксел брои тоа не е толку висок квалитет.

Спецификации

  • Екран: 6во е-хартија (300PPI)
  • Димензии: 169 X 117 X 9.1 mm
  • Тежина: 205g (3Г верзија 217g)
  • Поврзување: Wi-Fi (3Г опционални)
  • Складирање: 4МК
  • Траење на батеријата: оценет за околу 21 часа на читање

Нови фонтови и карактеристики

Амазон поттикне Paperwhite преглед
Фонтот Bookerly е дизајнирана да биде полесно да се чита на екранот. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Амазон има нов фонт за своите шуми наречен Bookerly, која е наменета за читање на екранот, наместо на испечатената страница, и нови функции наборен. Во комбинација се направи читањето на екранот полесно отколку со користење класици, како Хелветика. Најдов око-вирус не беше проблем, дури и при долги сесии читање - тоа е за мене се чита на екран на паметен телефон или таблет.

Амазон Х-зраци, нотации, збор погледнете-up и напредокот индикатори, што да ви кажам колку долго тоа ќе ве однесе да се заврши една глава, сите додадете вредност и интерес искуството на читање.

Држете го прстот на некој збор или име и контекст чувствителни информации кутија се појавува, што е особено корисно за кратенки, акроними или знаците што го заборавила.

Побрзо и трае 21 часа

Амазон поттикне Paperwhite преглед
Заборавете карактер? карактеристика на Х-зраци го прави лесно да ги пратите на кој е кој. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Новиот Paperwhite е исто така малку побрзо и повеќе одзив при движењето на интерфејсот од претходната генерација. Тоа не е ривал на таблета премија, но се чувствува пргав за е-читач.

На Paperwhite тежи 205g, е 9.1mm дебела и е лесно да се одржи во една рака. Претворање на една страница со екран осетлив на допир е лесно со двете раце, помалку со еден - Копчињата на десната- и левата рака рабовите за вртење на страници ќе биде убаво.

Амазон тврди дека Paperwhite трае и до шест недели читање 30 минути на ден (21 часа во вкупен) и со светлината во собата да се 10 надвор од 24 нивоа. Тоа е две недели помалку од претходната Paperwhite со истите поставувања, but easily long enough to finish a book or two.

I managed to finish two 400-page books with airplane mode on before needing to recharge the Paperwhite. Leaving the Wi-Fi and 3G connectivity on drained the battery more quickly.

Цена

Амазон поттикне Paperwhite преглед
The black soft-touch back is easy to grip but picks up dust. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

The Kindle Paperwhite 2015 costs the same as the previous generation at £109.99 for a Wi-Fi only version with special offers, which puts adverts on to the lockscreen for books and other bits.

A version with 3G is also available costing £169.99, while removing the ads costs £10. It is currently available for pre-order shipping on 30 јуни.

Пресуда

Новиот поттикне Paperwhite е Амазон најдобро уште. нејзината светлина, лесно да се одржи и употреба, додека на екранот еден од најострите е-хартија екрани сум го видел. Тоа го прави читањето задоволство и читам подолго отколку што нормално би.

It’s not a giant leap over last year’s Kindle Paperwhite or the first one, but is a substantial improvement over Amazon’s basic Kindle and is arguably better than most other similarly priced rivals.

It also isn’t quite as good as the Voyage, which is still my favourite e-reader, but it is £60 less expensive.

The Paperwhite is therefore for someone who is an extensive book reader, would like access to Amazon’s large library and doesn’t mind being locked into it, but can’t stomach paying much more than £100 for a single-use device. For that purpose, it is excellent.

Позитивни: голем екран, easy to use, look-up and X-ray features are great, even backlight, large range of accessories, extensive book store

Конс: relatively expensive for a single-use device, no automatic adjustments of the backlight, no page turn buttons

Амазон поттикне Paperwhite преглед
Words, acronyms, abbreviations and footnotes are all accessed by just holding a finger over the letters. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други коментарите

Amazon Kindle Voyage review: expensive but top quality e-reader

Kindle Paperwhite review: front-lit screen makes reading a pleasure

Теско Hudl 2 преглед: многу таблета за пари

Apple iPad mini 3 преглед: a touch more of the same

Samsung Galaxy Tab S review: a rival for the iPad?

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

Поврзани написи