Преглед Амазон пожар таблета

Amazon Fire tablet review
Севкупниот резултат4
  • Имав многу мали очекувања од £ 50 таблета. Но Амазон пожар ги кршеа. Тоа е всушност прилично неверојатно како не-глупости тоа е кога тоа не чини толку малку.

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Преглед Амазон пожар таблета: голем број на таблети за само £ 50” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во четврток 12 ноември 2015 07.00 Според зоната: UTC

Amazon’s latest low cost Fire asks the question: can a tablet that sets you back just £50 each, or buy five and get one free, be any good at all?

It’s the fifth version of the original Fire tablet, which first launched in 2011 as Amazon’s attempt to undercut Apple’s iPad and produce a low-cost tablet to access its books and video services.

Basic

Преглед Амазон пожар таблета 2015
A no-frills black matt plastic body. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Thick, chunky and sturdy is the best description of the Fire tablet. Covered in textured black plastic, it weighs 313g, е над 1cm дебелина и се чувствува тешка во раката.

Се чувствува како да е можно да преземе тропање или две без проблем. Амазон тврди таблета огнот е двапати издржлив како на Apple iPad воздух 2 во "тест Тресок" на компанијата. Јас може да и се верува дека, но неговата помала големина веројатно игра голема улога во тоа.

Говорникот во грбот е доволно гласно за да се види на видео, кога рачни, но не и гласно или доволно јасни за да се види на видео додека машината за перење се случува со полно работно замервам во кујната.

Матно

Преглед Амазон пожар таблета 2015
Екран на 7in не е HD. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Екран на 7in не е HD. Таа има резолуција од 1024 X 600 пиксели, which is below the minimum 720p resolution for HD. It also has a relatively low pixel density of 171 pixels per inch – it is no iPad but it’s also less than a sixth of the cost.

But the screen is surprisingly good for the price. It’s reasonably bright, has good viewing angles and is colourful, even if its blacks are a bit grey. But it doesn’t have an ambient light sensor, so you’ll have to manually adjust it to not blind yourself at night, and it’s not exactly crisp.

Not too bad for watching video or playing games, додека тоа е прооден за читање книги.

Спецификации

  • Екран: 7во (1024 X 600) LCD екран (171PPI)
  • Процесор: 1.3GHz quad-core
  • RAM меморија: 1GB RAM меморија
  • Складирање: 8МК; microSD слот исто така е достапен
  • Оперативен систем: Оган OS 5 врз основа на Андроид 5 Шекерче
  • Камера: 2MP задните камера, 0.3Пратеникот пред се соочуваат со камера
  • Поврзување: Wi-Fi, Bluetooth
  • Димензии: 191 X 115 x 10.6mm
  • Тежина: 313g

Игри, апликации и филмови се во ред

Amazon Fire tablet
Таблета огнот 5GB на корисникот достапни простор на-табла, со слот за microSD картичка за додавање на повеќе. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

1.3GHz процесор на таблета Оган и 1GB RAM меморија не се случува да се постави светот запален, но тие беа изненадувачки способен во мојот тестирање. Таблетата не беше посебно весел во работењето, така не беше заостануваат исполнето.

Видеа вчитан и одигра веднаш, игри беа мазни во најголем дел, including graphically intensive games on which the tablet’s bigger brother the Fire HD 10 choked. Games such as Monument Valley took longer to load than an iPad, and switching between running apps was a little sluggish from time to time, but nothing that was too infuriating.

The battery lasted for around five hours of video playback with the screen turned up to maximum brightness, longer with it a little dim. Charging was slow, taking more than five hours to fully charge. The Wi-Fi and Bluetooth worked as you might expect. Слот за microSD картичка е достапна за додавање на повеќе складирање.

Оган OS 5

Amazon Fire tablet
Недостатокот на амбиентално светло сензор значи дека е потребно рачно прилагодување на задното осветлување, особено во светли сончева светлина или во вечерните часови. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Таблета пожар тече истата верзија на Амазон Андроид 5.1.1 базирани пожар оперативен систем како на пожар HD 10. Го прави добивање на содржина и игри брзо и лесно.

Има пристап до App Store Амазон само, Меѓутоа, што значи дека вие сте ограничени во вашиот избор на апликации и игри, во споредба со Play Store на Google. Повеќето, but not all of the top apps are available, as are streaming video services such as Netflix.

The Fire also has Amazon’s Underground service, which offers apps for free with free in-app purchases, if you subscribe to the company’s Prime service.

As you might expect, Amazon’s integration of its own video, музика, books and shopping services is excellent.

Камера

Amazon Fire tablet
The cameras are poor, only really good enough for Snapchat. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

The 2-megapixel camera on the back is terrible. It produces images of about the same quality and detail as a CCTV camera, и не е добра. На VGA камера селфи е малку подобра, но тоа не е велејќи дека многу.

Цена

Амазон пожар Чини само £ 50 и е достапен во малку смешно "купи пет добиваат еден бесплатен" (BFGOF) понуда. Таблетот доаѓа со огласи за заклучување на екранот, Меѓутоа, и отстранување на нив чини £ 10.

Најблискиот брендирани таблети од Samsung или Asus нагоре од £ 70 на трошоците.

Пресуда

Имав многу мали очекувања од £ 50 таблета. Но Амазон пожар ги кршеа. Тоа е всушност прилично неверојатно како не-глупости тоа е кога тоа не чини толку малку.

It’s not a fantastic tablet by any stretch of the imagination. The screen is low resolution, the battery doesn’t last that long, its cameras are woeful, it’s heavy and chunky and it only has 5GB of internal storage accessible to the user.

It’s no iPad or even Nexus 7, but it’s a cheap and cheerful 7in tablet that feels like it will last and really doesn’t matter if it doesn’t because you could just buy another one.

It only really makes sense if you subscribe to Amazon’s Prime service for video, books and apps, но во 50 £ тоа е импулс купи.

Позитивни: евтини, Амазон видео, книги и музички услуги, слот за microSD картичка, чувствува трајни

Конс: ниска резолуција на екранот, тежок, буци, сиромашните камери, зема возрасти да се наплаќаат, животот не фантастичен батерија

Amazon Fire tablet
Таблетата трае повеќе од пет часа за да се наполни преку microUSB. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.