Амазон пожар HD 10 преглед: сечење на погрешна агли докажува скапа грешка

Amazon Fire HD 10 review: cutting the wrong corners proves a costly mistake
Севкупниот резултат2
  • Амазон пожар HD 10 не е добар таблет и не живеат до стандарди поставени од страна на неговите претходници и други хардверски Амазон.

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Амазон пожар HD 10 преглед: сечење на погрешна агли докажува скапа грешка” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во петокот 6 Ноември 2015 07.00 Според зоната: UTC

На пожар HD 10 е најновата полна големина таблет на Amazon, но тоа намалување премногу агли и не е евтин.

Пожар таблети Амазон биле хит и ја пропуштиме во текот на изминатите четири години. Тие нудат пристојно екран, разумен спецификации и тесна интеграција во екосистемот на филмови Амазон, ТВ емисии, музика, книги и апликации во ниска цена којашто ги урива речиси се друго. На пожар HD 10 се обидува да го продолжи тој тренд.

Утилитарната надвор

Амазон пожар HD 10 преглед таблета
Задниот дел на таблета е сјајна пластика која зема отпечатоци од прсти и гребнатини лесно. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Дизајнот на пожар HD 10 е многу утилитарен. Покриена со мека, сјајни пластика кои успеав да ги означите за неколку секунди за добивање на тоа надвор од кутијата, тоа изгледа евтини.

Амазон направи голема работа во врска со таблети се биде издржлив и преживеаните 200 се претвора во машина за испитување на компанијата во однос на iPad воздух 2ОК 30. Ми се падна неколку пати врз тепих без да се прекрши, но не е утврдено да се обидат и да ја уништи. Таа се чувствува добро се стави заедно, но телото е пофлексибилен отколку што би се очекува.

Копчиња и портови сите линија на горниот раб, што значи или вашата рака покрива копчињата за јачина на звук и слушалки пристаниште или копчето и microUSB порта кога се одржа за да се види видео.

На 7.7mm дебела тоа е изненадувачки тенка за low-end таблета. Исто така, има релативно компактна рамки околу 10.1in широк екран, што го прави да се чувствуваат тесен, но долго за таблет. На 432g дека не е претешко да се држи за 40 минутно телевизиско шоу, но јас најдов себеси во потрага за некаде да го поддржам, кога се обидуваат да се заврши една 2.5 часа филм.

Изградба и телото се во ред. На екранот е најголемата изневерам на сите. Тоа е 10.1in со 720p резолуција и низок пиксел густина на 149 пиксели на инч. За споредба повеќето таблети имаат барем 200ppi. Претходниот голем пожар HD Амазон, на HD 8.9, имаше 1080p екран со 254ppi.

Амазон пожар HD 10 преглед таблета
На екранот не е остар, што го прави текстот, икони и слики изгледаат помалку од свежи. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Тоа не е важно премногу за видео, кој изгледа преоден, со просечна боја и добар агол на гледање, но текстот, икони, фотографии и други статички работите изгледаат значително pixelated.

Тоа е посебно очигледно кога ќе се обиде да се чита книга на него, која изгледа како нешто од пред пет години. Иако Bookerly фонт Амазон помага - менувањето на Хелветика нагласува проблемот - го најдов тоа тешко да се прочита за подолг период како на текстот беше само не доволно јасни во мали димензии би нормално прочитате.

Стерео звучници на страната на таблета беа изненадувачки добра и гласно за таблет јазик. Уште не е доволно добро да се користи како посветен музички плеер, но во ред за гледањето на видео за време на готвењето.

Спецификации

  • Екран: 10.1во (1280 X 800) LCD екран (149PPI)
  • Процесор: MediaTek quad-core (1.5GHz dual-core + 1.2GHz dual-core)
  • RAM меморија: 1GB RAM меморија
  • Складирање: 16 или 32GB; microSD слот исто така е достапен
  • Оперативен систем: Оган OS 5 врз основа на Андроид 5 Шекерче
  • Камера: 5MP задните камера, 0.3Пратеникот пред се соочуваат со камера
  • Поврзување: Wi-Fi, Bluetooth
  • Димензии: 159 X 262 x 7.7mm
  • Тежина: 432g

Слаб хардвер води кон сиромашните искуство

Амазон пожар HD 10 преглед таблета
Слот за microSD картичка е еден од ретките плус поени за пожар HD 10, овозможувајќи ви да додадете повеќе простор лесно. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На пожар HD 10.1 има MediaTek quad-core процесор и 1GB RAM меморија, што не е на ниво на задачата на напојување на таблета. Некои работи се стрча во ред, но всушност ги лансирање или менување на задачи беше проследено со задоцнување доволно долго за да ве натера да се прашувам дали таблетот се урнал.

Кога ќе почне со работа првата таблета таа функционира парична казна. Вчитувањето на првото видео од Амазон Инстант Видео премиерот, исто така, работи добро. Но, тоа е моментот кога ќе почнете да се вчита на вториот, или се префрлат на друг стан дека работите почнуваат да скрибуцам.

Видео репродукција понекогаш може да бидат мазни, но често ќе го пропушти рамки и треперење на сликата. Swiping низ на целосно би можеле, исто така, заостануваат лошо, додека инсталирање на апликации донесе на таблета за индексирање.

Графички интензивна игри како што се Реал Racing 3 беа практично репродуцира, а дури Споменик долина пелтечел од време на време.

Батеријата трае околу седум часа на видео репродукција. Најголем проблем за батеријата е дека на екранот не се има сензор за амбиентално светло и не ја прилагодите светлината автоматски, што значи дека е често премногу светли или премногу досадна.

Полнењето се засекогаш. Тоа траеше пет часа за целосно полнење на пожар HD 10. Повеќето таблети наплаќаат во два до три часа.

Wi-Fi приемот беше исто така, сиромашните. На истите места дека Google Nexus 6P или iPad воздух 2 ќе ги собереш силна Wi-Fi сигнал, околу 12 милиони од рутер, на пожар HD 10 ќе се борат. Брзина на преземање од апликации и видео, исто така, беа многу бавно. Интернет конекција со рутерот не беше ограничувачки фактор.

Оган OS 5

Амазон пожар HD 10 преглед таблета
Оган OS 5 е чекор до во претходните оперативни системи Амазон. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На пожар HD 10 доаѓа со најновата верзија на оперативниот систем пожар Амазон 5, која е базирана на минатогодишниот Android 5 Шекерче. А познато апликација мрежа е достапна на homescreen, но поминување лево и десно за да го решите преку категории.

Поминување низ на книги, на пример,, прикажува купените вашите книги на врвот, препораки за бесплатни учебници ако имаш Амазон премиер или поттикне Неограничен а потоа дополнително препораки врз основа на вашата историја на купување. Истото важи и за видео, игри, апликации, музика, аудио книги, вестникарска будка и шопинг Амазон.

Левата повеќето екранот покажува неодамна користи или гледавме предмети, кој е најбрз начин на добивање назад во содржина.

Добро работи, и ги прави најдобрите на таблета потрошувачка-базирани. Тоа е првиот софтвер таблета сум видел дека ја поминала значително надвор од стандардниот стан мрежа и е веројатно најдоброто нешто за пожар HD 10.

Остатокот на софтвер не е толку добра. Лизгајте надолу од врвот да се види на известувањата и она што изгледа како збир на копчињата брзо за Wi-Fi, Bluetooth, ротирање на екранот, не се наруши, а други. Но, всушност, повеќето се само кратенки на екраните на подесувања, не менува, што е разочарувачки.

Една сметка Амазон има да се регистрираат на таблета, но повеќе кориснички профили, вклучувајќи профили на децата може да биде поставување, што е добро за таблет семејство.

Пожар оперативен систем ќе работи многу Андроид апликации, туку само да има пристап до App Store на Амазон. Таа има поголем избор на апликации, вклучувајќи ги и платени апликации достапни за бесплатно во рамките на Владата "подземни" промоција на Амазон, но тоа не е толку широк што се Google Play и не имаат сите најнови апликации и игри.

Камера

На пет-мегапикселна задна камера и предна VGA камера автопортретите се сиромашни. Тие фати слабо, досадна, матно слики во недостаток на детали.

Цена

Амазон пожар HD 10 преглед таблета
На заклучен екран прикажува реклами освен ако не платат екстра £ 10 да се отстрани "специјални понуди". Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На 16GB Амазон пожар HD 10 со недвижности на заклучување на екранот трошоците £ 170 во црна или бела боја. Верзијата 32GB чини £ 200, додека отстранување на недвижности трошоците £ 10.

Самсунг слични 9.7in Галакси јазиче А чини £ 179, додека далеку супериорен 8in Галакси јазиче S2 чини £ 240 од Амазон со 32GB за складирање. Најевтиниот iPad на Apple чини £ 219. Hudl Теско е 2 чини £ 99, и неколку од минатата година на high-end таблети се достапни за околу £ 200.

Пресуда

Амазон пожар HD 10 не е добар таблет и не живеат до стандарди поставени од страна на неговите претходници и други хардверски Амазон.

Новиот пожар OS 5 има некои добри идеи и е чекор до од претходните верзии на оперативниот систем. Амазон конзервативци се допадне на интеграцијата на филмови на компанијата, ТВ, книги и други услуги.

Но 10in екран едноставно не е на доволно висока резолуција да направат најголем дел од услугите на Амазон, процесорот не е доволно моќно да се кандидира графички интензивна игри и ги надминува дури и едноставни задачи.

Најголемиот проблем со пожар HD 10 е дека тоа не е евтин. Ако тоа беше £ 100, повеќето недостатоци биде простено, но во 170 £ постојат многу натпреваруваат таблети кои нудат подобри искуства.

Позитивни: одлична интеграција Амазон, преживеа неколку капки без да се прекрши, слот за microSD картичка

Конс: ниска резолуција на екранот, бавен процесор, laggy перформанси, слаб Wi-Fi, Не автоматско прилагодување на осветленоста, сиромашните камери, многу бавно полнење

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.