Амазон пожар 7 Таблетка Преглед

Amazon Fire 7 Tablet Review
Севкупниот резултат4
 • Тоа е уште извонреден како не-ѓубре 2017 Амазон пожар 7 таблета е кога тоа чини само 50 £. Две години од оригиналниот £ 50 чудо не многу се промени, но на екранот е дефинитивно појасно и повеќе шарени, а тоа е малку полесен и потенок.

Подобрена буџет таблета има подобар екран, е потенок и полесен и трае малку подолго со едно полнење, исто така доаѓа со Амазон паметни глас асистент Алекса


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Амазон пожар 7 преглед таблета: уште многу таблета за само £ 50” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во петокот 23-ти-ти јуни 2017 06.00 Според зоната: UTC

На само 50 £, Тоа беше извонреден како не-ѓубре 2015 Амазон пожар 7 таблета е. Две години, оганот 7 (на 7 доаѓа од големината на екранот – 7") има slimmed надолу малку и има подобрен екран, но се уште е на само 50 £.

slimmer, полесни и посветла

Side-by-страна тоа е тешко да се каже на 2015 оган 7 и новиот 2017 оган 7 освен. Само навистина забележлива разлика е збир на нови бои - вклучувајќи ги и црна, сина, црвена и жолта боја - и ако кривогледство може да биде во можност да го видите е 1mm потенка, и тоа е 18G полесни.

Надворешноста е направена од ситно текстура пластични дека се чувствува hardwearing. Амазон тврди дека е двапати издржлив како iPad mini на Apple 4 и тоа е веројатно е во право. Рабовите се заоблени и сосема удобно да се одржи, и сите пристаништа и копчиња се во еден раб, вклучувајќи пристаниште слушалките, microUSB порта, моќ и волумен копчиња.

Амазон пожар 7 преглед
Звучникот во задниот дел на пожар 7 не е до пополнување соба со звук. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Има еден звучник во задниот тоа е многу доволно гласно за да гледате видеа на движење, но не сосема доволно гласно за да удобно се види на ТВ шоу во кујна во звуците на вентилаторот на аспираторот и вок.

екран на 7in се уште не е HD, но нејзините бои и црнците се подобрени од 2015, што го прави посветла и подобар изглед. Тоа нема да ви Удар Журка или се натпреваруваат со iPad на сите генерации, но тоа е совршено во ред за гледање чудно епизода од Гранд Тур или играње малку на Реал трки 3.

искуството на читање е подобрување на онаа на на 2015 оган 7, со подобар изглед мазнење фонтот, но тоа е сепак не толку јасни како на поттикне или smartphone. Тоа го прави да сина сенка, кој прилагодување на осветленоста и ја намалува количината на сина светлина емитирана од страна на екранот да се направи ноќно читање поудобно и помалку веројатно да го наруши вашиот сон.

Амазон пожар 7 преглед
Амазон поттикне стан не е добра работа за ракување со текст на екранот на релативно ниска резолуција. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Спецификации

 • Екран: 7во (1024 X 600) LCD екран (171PPI)
 • Процесор: 1.3GHz quad-core
 • RAM меморија: 1GB RAM меморија
 • Складирање: 8МК; microSD слот исто така е достапен
 • Оперативен систем: Оган OS 5 врз основа на Андроид 5 Шекерче
 • Камера: 2MP задните камера, 0.3Пратеникот пред се соочуваат со камера
 • Поврзување: Wi-Fi n, Bluetooth
 • Димензии: 192 X 115 x 9.6mm
 • Тежина: 295g

Слабите но не сосема infuriating

Амазон пожар 7 преглед
Ако 8 или 16GB за складирање не е доволно, слот за microSD картичка Ви овозможува да додадете повеќе. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Новиот пожар 7 има истиот 1.3GHz quad-core процесор и 1GB RAM меморија е последната, и врши слично. Тоа ќе се справи со повеќето игри совршено во ред, ако со малку подолго оптоварување пати и побавно рамка стапки отколку што може да се користи за да се на врвот крајот на smartphone.

Оперативниот систем ролни заедно совршено прифатлив премногу. Тоа не е она што јас би го нарекол брзо, но јас не страдаат од било моменти на заостануваат што ме натера да се прашуваат дали јас всушност избран на копчето или не. Swiping низ прозорците на почетниот екран е мазна, скокање помеѓу апликации работи релативно брзо, но не може да има забележливо одложување помеѓу отворањето на апликација и да се подготвени за употреба.

На батеријата траеше малку повеќе од 6.5 часа на видео гледање со светлината извит, што е доволно за да се добие преку поголемиот дел од прекуокеански лет. Играње игри го сведе поблиску до 5.5 часа. Ако само читање, батеријата, најверојатно, ќе трае доста подолго.

Оган OS 5.4

Амазон пожар 7 преглед
Со оган OS сте stricted до апликации достапни од Амазон App Store. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На 2017 оган 7 тече прилагодена верзија на Android Амазон нарекува пожар оперативен систем 5.4. Тоа изгледа доста различен од традиционалниот Андроид искуство од Google, нема на Google апликации и има пристап до Амазон App Store само, не се чува на Google Play.

навигацијата тоа е лесно со јасно означени стакла исполнет со или апликации, игри, книги, видео, музика, списанија, аудио книги, итн. Тоа го прави најдоброто од она што е уред за медиуми потрошувачка, наместо на работа уред.

Постои стан е-маил, прелистувач Silk Амазон, контакти, календар, ВЕЦ канцеларија и други делови вчитани што го направите општа управување со информации и лесен канцелариски должности треба да треба да ги.

Алекса

Амазон пожар 7 преглед
картичка за времето од Алекса. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Скапоцен камен во круната за пожар оперативен систем 5.4 е Алекса - глас-от за паметни дигитален асистент Амазон. Тоа е исто Алекса кој е пронајден во компанијата Пожар ТВ и Ехо паметни звучник уреди, и има пристап до истите информации.

Држете го копчето Home и Алекса слуша вашите команди и прашања, насочена нагоре за да започне апликации и оптимизирана околу забава. Alexa’s responses are more like those found on the Fire TV with interactive cards displayed while it talks through the answer to your questions.

Ask for the weather and get a card displaying current conditions and the weather for the week you can scroll through. Ask how old Uber’s ex-CEO Travis Kalanick is and get the answer but also the option to tap a link and search Bing for the query.

You can search for media simply by asking Alexa too. Amazon Music cards display playback controls and asking for a particular show takes you to the listing in Amazon video. Searches for content within third-party apps such as Netflix go unanswered, unlike the Fire TV, but almost everything else works fine including Alexa’s flash briefing and review of your day.

забелешки

Амазон пожар 7 преглед
Apart from Google’s Play Movies and Apple’s iTunes, most video services are available on the Fire 7. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан
 • The cameras are pretty poor producing blurry shots with little in the way of detailonly to be used in an emergency
 • There’s a for Kids edition of the tablet with a rubber case and no Alexa, but there are kids apps on the default version and fairly good parental controls
 • На 2017 оган 7 takes about five hours to fully charge
 • It requires an Amazon account to use and a Prime account to make the most of it

Цена

На 2017 Амазон пожар 7 tablet costs £50 for 8GB of storage and “with special offers”, which are little adds on the lockscreen for recommended content from Amazon’s store. It costs £10 to remove the adverts. The version with 16GB of storage costs £60 with adverts.

Пресуда

Тоа е уште извонреден како не-ѓубре 2017 Амазон пожар 7 таблета е кога тоа чини само 50 £. Две години од оригиналниот £ 50 чудо не многу се промени, но на екранот е дефинитивно појасно и повеќе шарени, а тоа е малку полесен и потенок.

Will it win over iPad buyers? Не. Can you “get work done on it”? Најверојатно не. But you can buy six Fire 7 tablets and still have £39 left over for the same price as on iPad. And that’s the point. The Fire 7 isn’t amazing, but it gets the job of consuming media done at an absolutely rock-bottom price, and is much more capable with other tasks than you might expect. At £50 the Fire 7 has no equal, and now it even comes in a range of bright colours.

Позитивни: it costs just £50, слот за microSD картичка, acceptable battery life, чувствува трајни

Конс: rubbish cameras, многу бавно полнење, ниска резолуција на екранот, буци, heavy for the size, no USB-C

Амазон пожар 7 преглед
The back is made from one piece of hardwearing plastic, now in bright colours. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010