Амазон Ехо: Првиот 13 Работи што треба да Обидете

Amazon Echo: The First 13 Things to Try

Алекса, виртуелен асистент Амазон, е во повеќе од 3 милиони американски домови преку звучник Ехо. Сега е достапна во Велика Британија - но што е атракција?


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Амазон Ехо: првиот 13 работи да се обиде” е напишана од Darien Греам Смит, за Обсервер во неделата 13-ти ноември 2016 09.45 Според зоната: UTC

Запознајте се со основните команди

Самиот првото нешто што ќе сакате да го направите со вашиот нов Амазон Ехо е да се научат неколку основни гласовни команди. Велејќи: "Алекса: престанат!"Веднаш ќе ја откаже било какви активности се случува; да се направи музика погласно или потивко, каже "Алекса: јачина на звук нагоре "или" Алекса: потивко ". Можете да скокаат на одредена јачина на звук, велејќи голем број од еден до 10: "Алекса: волумен еден "ќе се претвори во аудио до шепот, додека "Алекса: неми "ќе ги замолчи Ехо заедно. Откако ќе го добивме висат на овие, можете да почнете да експериментира со повеќе авантуристички команди, сигурен во знаење дека секогаш може да го откаже или тишина сите несакани активности.

Промена пресрет збор

Можеби не ви се допаѓа името Алекса - или, можеби ќе имаат член на семејството на тоа име и не сакаат да предизвика конфузија. Во секој случај, можете лесно да го смените зборот Ехо реагира на. Да го стори тоа, отворете ја апликацијата Алекса на вашиот паметен телефон или таблет, одете на поставувања, а потоа кликнете на ехо и допрете за промена на "будење зборот". Ќе видите имате три избори: "Алекса", "Амазон" или "Ехо" - за жал, не можете да го изберете вашиот сопствено име. Вие исто така може сакаат да одат во звуци & известувања и да им овозможи на звучниот сигнал - нежна "Boop" - кога Ехо слуша име Алекса е, па да знаете кога го слуша.

Линк до вашиот календар

Едно од многуте корисни трикови Ехо е способноста да ви што настани и состаноци сте доаѓа кажам. За да го поврзете вашиот календар Google, едноставно одете во Settings во Алекса стан, а потоа допрете Календар>Google календар>водат сметка Google Календар. Со ова да се направи, можете да побарате едноставни прашања, како што се: "Алекса, кога е до моето назначување?", или "Алекса, што правам во саботата попладне?"Можете да креирате нови настани, премногу. Само да се предупреди дека Алекса нема концепт на приватноста: ако имате било какви тајни рандеву запишан во вашиот календар Google, немојте да бидете изненадени ако се истури на грав во земјите-испитувачки семејство.

Поставување на сообраќајот надградби и спорт

подесување на Ехо го поттикнува да обезбеди на вашата домашна адреса, така Алекса може веднаш да нудат локални времето и вести извештаи. Ако му кажете на Ехо каде што работат, исто така можете да добиете сообраќај извештаи за вашиот менуваат. Да го направите ова, отвори Алекса стан, одете на поставувања>сообраќај и допрете за да внесете адреса на работа, заедно со сите релевантни точки на патот по должината на рутата. Сега можете да ги прашате "Алекса, како е сообраќајот?"За во живо ажурирање. Алекса исто така може да го прочитате наслови и повеќе од нашата сестра објавување, на Гардијан: само им овозможи на "вештина" на стан Ехо, тогаш, на пример, рече: "Алекса, побара од Гардијан да ми даде фудбал наслови. "

Поврзете го вашиот паметен домашни уреди

Ехо можат да го контролираат широк спектар на поврзани со домашни уреди, термостати и паметни осветлување. Во некои случаи, ова може да бара од вас да им овозможат на Алекса со нов "вештина": да го стори тоа, одат на вештини>категории>паметни дома и пребарување на Вашиот уред. Откако ќе се постави, Едноставно кажете Алекса да се "открие уреди". Потоа можете да извршувате команди како што се "Алекса, поставите температурата на гнездо 20 степени "или" Алекса, заличи на светлина спална соба ". Под паметни дома>групи, исто така, ќе се најде на способноста да се создаде име групи на уреди, за да можете да - на пример - вклучите сите ваши надворешните светла или исклучите со една команда.

Земете шопинг

Ехо го прави многу лесно да нарачате предмети од Амазон. Ако имате сметка на Амазон премиер, кој е основан за еден-клик нарачување, може да им овозможи на глас купување во рок од Алекса стан. За да го поставите на една цел, едноставно да се каже "Алекса, со цел црно огледало на DVD "или" Алекса, нареди Органска Киноа ", и да го потврди купувачите кога Алекса го чита назад кон вас. Можете исто така да додадете елементи на вашата кошничка за подоцна преглед. Ако имате деца во куќата, тоа би можело да биде добра идеја да ја напушти оваа функција исклучен, Меѓутоа: можете да го поставите на четири цифрен PIN, Но, бидејќи вие треба да го каже гласно да одобри купување, тоа веројатно нема да остане тајна за долго.

Можете да ги користите Алекса за контрола на гнездо паметен термостат.
Можете да ги користите Алекса за контрола на гнездо паметен термостат. Фотографија: Самуел Гибс Обсервер

Поврзете го вашиот профил на Spotify

Ако сте член на Амазон премиер, можете да побарате на Алекса да се игра селекции од повеќе од 1 милион популарни хитови и плејлисти во стриминг услуга на премиерот музика. Ехо исто така, може да игра песни од вашата лична музичка библиотека на Амазон - можете да го испратите до 250 следи слободен. Ако имате премиум сметка Spotify, Ехо да поток од таму, како и: едноставно да ја водат во Алекса стан под поставки>музика & медиумите, да издаде команда како "Алекса, игра во воздухот Вечерва од Spotify ". Ако не сакате да го наведете изворот во секое време, допрете "Изберете стандардно музички услуги" и изберете Spotify од менито што се појавува.

Мелодија во вашата омилена радио станица

Ехо нема вграден FM приемник, но тоа се интегрира со TuneIn да обезбеди пристап до голем број на радио станици преку интернет. Едноставно да се каже "Алекса, игра Радио 4 "или" Алекса, игра Апсолутна 80-тите години "да се слуша. Од TuneIn е глобална услуга, таму е многу поширок спектар на места за да изберат отколку што ќе добијат со редовна приемник - зошто да не пробајте WDDH во Њујорк, или ABC Аделаида? Ќе најдете комплетната листа на станици tunein.com. Вие исто така може да побара Ехо за слушање музика од одреден жанр.

Алекса, ми раскаже приказна

Ако сте фан на изговорениот збор, Веројатно сте изградена библиотека на звучни аудио книги. Сега Ехо може да ги игра за вас: едноставно да се каже "Алекса, игра А Кратка историја на времето", и преземање на книгата во вашиот звучни библиотека, наративниот ќе започне. Како и со музика, може да се каже Алекса да се откажеш и продолжи колку што е потребно: "Се врати" прескокнува назад 30 секунди, додека "следната глава" и "претходното поглавје" работи како што би очекувале. Ехо наскоро може да биде во можност да ги прочита поттикне книги премногу, од функција е веќе на располагање на корисниците на САД. испорака неа нема да биде толку природно како професионален раскажувач, иако, и не се очекува да го стори гласовите.

Трансферот на пица преку Само јадат стан, кои може да бидат поврзани со Алекса.
Трансферот на пица преку Само јадат стан, кои може да бидат поврзани со Алекса. Фотографија: само јадат

Нарачајте храна за носење

Вештини им овозможи на Ехо да интерфејс со реалниот свет услуги, и не може да биде многу пореално од JustEat. Откако сте го инсталирале на вештина (и е поврзана со вашиот Само јадат сметка), можете да нарачате вечера без да се укине со прст. Секако, никој не сака да слуша Алекса прочита целиот мени, Значи сега за сега на услугата е ограничена на повторување нарачки од вашата историја: може да се каже "Алекса, запрашаат Јадете за да го промените редоследот на пица "или" Алекса, запрашаат Јадете за да го промените редоследот на ramen ". Како и со глас купување Амазон, нема ништо да се спречи услуга од се злоупотребува од љубопитните деца, Но, можеби тоа нема да биде голем проблем за еден мажите тоа е очигледно во насока на.

Работат до пот

Откако сте го проголта неколку takeaways, може да се стави на самото место на вежбање. Алекса може да помогне тука: еден од најпопуларните карактеристики е седум минути тренингот, во која Алекса водичи вас преку кратка програма на временски вежби, вклучувајќи скокање дигалки, прес-up прозорци и ѕид седи. Ако не сте сигурни како треба да се направи вежба, можете да видите графички туториал во рамките на Алекса стан. Нема музичката придружба - само темпирана тајмер звук - но можете да започнете свој плејлиста и да ја слушам тивко во позадина. Во иднина, програмерите се планира да се прошири на функција, така што можете да ги пратите вашите перформанси и да се добијат пристап до еден поширок спектар на вежби.

Уживаат во игри и велигденски јајца

Во библиотеката на вештини, под игри, trivia & додатоци, ќе најдете голем број на игри може да се игра со Алекса, вклучувајќи интерактивни квизови, бинго, па дури и блек џек. Алекса може да се тркалаат виртуелни коцки за вас исто така - со било кој број на страни - и таа игра средна игра на рок, хартија, ножици. Ако тоа е премногу едноставен за вас, Таа, исто така може да игра на повеќе софистицирани "рок, хартија, ножици, гуштер, Спок "варијанта. Ако сте во потрага за повеќе церебрална стимулација, обидете се прашуваат некои филозофски прашања, како на пример дали Дедо Мраз постои или дозволија кучињата. Алекса има многу паметни одговори, и таа е добро обучен во филмовите, книги и телевизиски емисии.

Проширување и додатоци

Ехо редовно добива надоградба на софтвер: да дознаете за нови функции, оди на работи кои треба да се обидат>што има ново? во Алекса стан. Тоа е исто така вреди да се внимава на библиотеката на вештини, нови можности се додаваат цело време. И ако сакате да се прошири вашиот покриеност во други простории на вашиот дом, сметаат дека инвестирањето во Ехо Точка - минијатурна верзија на Ехо чини £ 50 - или £ 250 за пакет од шест. Ги има истите можности како целосна големина Ехо, само со помал звучник - и ако ви се допаѓа, можете да се поврзете надворешен звучник со кабел или преку Bluetooth.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010