Амазон Ехо Точка Преглед

Amazon Echo Dot Review
Севкупниот резултат5
  • Ехо Точка е се она што е одлично за поголемите Ехо звучник кондензирана во мал знаменце кој чини една третина од цената.

Мала gadget носи контрола на гласот на речиси секој паметен уред во вашиот дом, додека се репродуцира музика, одговарање на прашања и ти го кажувам од временските услови


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “Амазон Ехо Точка преглед: добра како и ехо за една третина од цената” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com на 28-ми ноември понеделник 2016 07.00 Според зоната: UTC

Амазон Ехо Точка е во суштина сите делови на Амазон Ехо кои го прават тоа интересно, но без звучник под него - и така што чини само една третина од цената.

На Dot е една од трите Алекса-от производи од Амазон, кој го става глас асистент пред и центар на компанијата. само две, Ехо точка и Ехо се достапни во Велика Британија: третиот, пренослив Bluetooth звучник наречени Амазон Допрете, е достапен само во САД.

Што е тоа?

Амазон ехо преглед точка
Кабелот microUSB и 3.5 милиметарски аудио кабел приклучок во задниот. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На Dot е мала црна или бела дух пакостник со прстен од светла на врвот, четири копчиња и седум микрофон низа на - на истиот систем што го прави Ехо звучник толку добро ќе слушнеме од доста насекаде.

Го слуша надвор за "будење зборот", кои по дифолт е името на говорниот асистент содржани во рамките на Dot: "Алекса". Кажи пресрет на текст и асистент на глас доаѓа на живот да одговара на прашања, се команди и вршат дејствија.

На Dot има мала вграден звучник, кој е доволно добар за сите гласовни одговори Алекса плука, аларми и други известувања, но не е навистина дизајниран да свирам музика, производство на тврд звук.

Наместо тоа, на задната страна на Dot има аудио излез пристаниште, кој е наменет за приклучок во вашиот постоечки звучници. Алтернативно, тоа може да се спари со безжичен звучник преку Bluetooth.

Како изгледа?

Амазон ехо преглед точка
Белата точка уште има црн врв, но својата едноставна дизајн не изгледа надвор од местото на кревет од страна на владата или на звучници. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

На Dot е изненадувачки дискретна седи на countertop или залепи за ѕид. Има ротирачко светло прстен околу врвот кој означува кога се работи за активно слушање на вас и ќе се обои црвено кога ќе кликнете на копчето неми, електрично исклучување на микрофони, па да знаете кога е тоа и не се слуша во.

Белата точка има сива врвот, што значи дека се издвојува повеќе од тоа би можело на бел кревет од страна на маса, на пример,. Можете да добиете малку јакни за базата во кожа или ткаенина ако сјајна пластика сосема не го сече со вашиот декор.

Што прави?

Амазон ехо преглед точка
Притиснете ги копчињата на врвот за контрола на јачината на звукот на вградениот звучник или излез на вашата поврзана звучници. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Ехо Точка можат да прават што Алекса може да го направи. Воспоставен е иста како и на ехо: приклучете го во, отворете ја апликацијата Алекса на вашиот паметен телефон и следете ги инструкциите за да го поврзете со Wi-Fi мрежа.

Откако и трчање, Алекса можат да вршат различни типичен асистент карактеристики. Тоа ќе го поставите тајмери, да ви кажам на време, сет аларми, да ви кажам што вашиот ден изгледа како од поврзаниот календар, ви кажам за вашиот менуваат или времето и одговори на прашања во врска со сите видови на нештата.

Алекса има пристап до голем број на информации, но обемноста на податоци на Google има прсти нејзината, што значи Алекса ќе се борат со одредени прашања при пребарување на Google глас не може да.

Разликата е во тоа што Алекса одговори во изненадувачки човечки начин, и речиси секогаш може да се разбере она што го рече, дури и ако тоа не може да се одговори на прашањето, што значи дека треба да се подобри со текот на времето како што повеќе податоци се фрлаа во заднинската вештачката интелигенција.

Алекса има т.н. вештини кои може да се додаде за да ја. Овие стан-како работи им дава нови способности. Многу компании имаат вештини и услуги. вештина Гардијан ќе го прочитате вести, наслови или критика, на пример,. Вештината Национален железнички ќе ви кажам што вашиот железнички патување изгледа како. вештина Allrecipies ќе бидат во можност да го прочитате еден од 60,000 различни рецепти.

Но, можеби најдобриот збир на вештини на располагање за Ехо Точка се паметни контроли дома. Тука е местото каде Dot сјае: има широк спектар на поддршка за паметни уреди поврзани на, од звучници и далечински управувачи, на светлата, автомати за кафе или нешто поврзано со Samsung SmartThings центар.

Алекса, се сврти на светла во дневната соба

Амазон ехо преглед точка
На црвено светло на неми копчето и светлина прстен шоу, кога Алекса не може да се слушне повеќе за кога ќе сакате малку приватност. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан

Надвор од кутијата работи со Philips Hue, Иако постојат вештини за гнездо, кошница, Honeywell, Tadó, LightwaveRF и LIFX, со Sonos очекува наскоро.

Откако уредила можете да команда само за нешто. Мора да се сеќавам на името на нешто што се обидуваш да команда, но во рамките на стан Алекса можете да групирате работи кои треба да ги вклучите или исклучите со една команда.

За разлика од повеќето други паметни дома системи, една точка може да се стави во повеќе групи, што значи светлина спална соба може да биде во "Спална соба" група, како и во "горе" група, а можеби и "куќа" група, така што ќе може да се претвори само светлата спална соба, на целата територија на горе или исклучете ја целата куќа и кога одите надвор од вратата.

Вие исто така може да се постави осветлувањето, боја, сцена или нешто друго вашиот светла поддршка, но осветлување е само почеток. Речиси секој паметни дома апаратот може да се контролира преку глас со право на врска.

Можете да го поставите на температурата со помош на гнездо, во собата на кафе оди преку smartplug, го вклучите или исклучите телевизорот, во собата на каналот или да направи доста нешто со уреди поврзани на центар SmartThings.

Ехо Точка не треба да се користи во изолација или. Ако сте во домет на две точки или друг уред Ехо, само најблискиот ќе одговори на вашите команди. Амазон дури и да ги продава во пакување: купи пет добие шесто слободен, или за купување 10 и да добијат две слободни. Јасно е дека тоа сака да ги стави сите во текот на вашиот дом.

забелешки

Амазон ехо преглед точка
Еве јас сум користел маскирање низ задниот дел на точка и леплива фиксаж привремено да ја монтира на ѕид. Фотографија: Самуел Гибс за Гардијан
  • Тоа делува зачудувачки добро кога се монтира на ѕид, но ќе мора да се повлече од гумени рампа или да направите свој држач
  • Алекса реклами на ТВ ги тргна
  • Понекогаш радио ќе ги тргна
  • Кога сте го доби закопчан до звучниците на Dot само ќе излез аудио преку овие звучници, па тие треба да бидат оставени на сите на време за да може да се каже за вас, дури и ако не слушате музика
  • IFTTT и поддршка Logitech Harmony доаѓаат наскоро, кои во голема мера ќе се прошири за поддршка на паметни дома Алекса е
  • Вие треба да размислат за она што ви се случува да се јавите едни на поврзани уреди, бидејќи ќе мора да се каже нивните имиња на Алекса за нив да се активира на индивидуална основа,

Цена

Амазон Ехо Точка чини £ 50 во црна или бела боја. На поголем Ехо чини £ 150.

Пресуда

Ехо Точка е сè тоа е одлично за поголема еко звучник кондензирана во мал знаменце кој чини една третина од цената.

Да бидат во можност да го искажат контрола на работите, без да се повлече од телефон или притиснете копче означува голем чекор напред за интернет на нештата. активирање, менување, префрлување работи надвор и потпалуваат автоматизација рутини преку глас се чувствува природно и задоволување: постои ништо слично маршираат во една соба и командантот на светлата за да го вклучите.

Алекса не е сосема на сите освојување глас асистент ветува дека ќе биде само уште, но точката добива на работа, на начин ништо друго не може да.

Позитивни: Одлично микрофон низа значи дека речиси секогаш може да те чуе, мал, но доволно гласно да се слушне јасно, голема поддршка уред, јасно неми, претвора вашиот стар Hi-Fi во паметни, глас контролирани звучник, контрола на гласот IoT уреди

Конс: навистина треба да биде поврзан со звучник за музика, не секогаш може да се одговори на прашањето, секогаш слушање објект во вашата куќа, не поддржува повеќе кориснички календари или лични информации, само еден Spotify или Амазон музика сметка може да се поврзани во секое време

Други коментарите

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Поврзани написи