AirMule беспилотни летала амбуланта прави девица лет

AirMule drone ambulance makes maiden flight

Автономна брза помош што ја зеде својата прва untethered лет во Израел е способен за слетување во простори кои хеликоптери не можат да, и ќе биде во можност да го воздушниот мост две лица


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “AirMule беспилотни летала амбуланта прави девица лет” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во средата 13-ти-ти јануари 2016 12.01 Според зоната: UTC

Дрон брза помош со цел да воздушниот мост две лица се земе самостојно на воздух за прв пат.

на AirMule, што може да полетува и земјиште вертикално, е наменета за услови кога слетување на хеликоптер е неизводливо - како што се на бојното поле. зујат, направени од страна на израелската компанија тактички Роботика, го видел неодамнешните успеси во развој, но е дизајнирана да носи до 450 кг до 31 милји.

На еден мотор, внатрешна роторот беспилотни летала излегоа на воздухот од просторија за привремено тестирање постави на аеродромот Мегидо по добивањето дозвола од израелската цивилна воздушна пловидба за untethered лет.

Компанијата планира да се покаже карго-сметководствена способност AirMule е во текот на годината, со тестирање надвор од линија на-пред, исто така, треба.

Тактички Роботика AirMule објект тест лет
објект на тест лет тактички Роботика AirMule постави на аеродромот Мегидо во северен Израел. Фотографија: тактички Роботика

Додека бојното поле евакуација е очигледен имплементација за компактен систем на беспилотни летала, способност да летаат во близина на згради и други пречки, бидејќи на својот внатрешен систем за роторот, тоа му дава значајна предност во однос на традиционалните воздухопловните амбуланти превозни средства.

Тактички роботика не е единствената компанија која работи на луѓе кои пренесуваат беспилотни летала. Кинеската Ehang 184 патнички беспилотно летало беше покажан на CES во Лас Вегас на почетокот на јануари, способен за вршење на една личност до 100 килограми во тежина до 23 минути на брзина и до 63mph.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010