6.6-земјотрес ја погоди надвор Bougainville PNG е

6.6-quake hits off PNG’s Bougainville

Силен земјотрес од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Папуа Нова Гвинеја Bougainville Island во саботата, но дека нема ризик на широко распространета цунами, сеизмолозите истакнаа дека.

земјотресот, намалени од почетен пријавени големината на 6.9, хит на 0104 Часот, а беше центрирана 59 километри (36 милји) југозападно од главниот град на Panguna на Bougainville на длабочина од 24 километри, на САД за геолошко истражување рече.

Во првичната проценка на USGS изјави дека постои мала веројатност за жртви и штети.

Според Хаваи со седиште Предупредување центар од цунами на Пацификот не постои опасност од деструктивен распространета цунами врз основа на историски податоци.

Geoscience Австралија мери земјотресот во големината 7.0 и рече дека тоа веројатно беше почувствуван во рамките на широк радиус, со потенцијал за локализиран тресење штета.

“Поради тоа што е толку голем настан постои можност од оштетување во таа област,” сеизмолог Ема Метјуз изјави АФП.

“Но, тоа не е ништо надвор од обичните за таква земја склон на земјотреси.”

Mathews рече дека тоа е последниот во последните кластер на земјотреси во регионот Panguna, со пет настани забележани во текот на минатата недела, вклучувајќи моќен големина 7.6 и 7.5 потреси што предизвика предупредување локални цунами.

Оние што ја потресе се почувствуваа на локално ниво, но нема извештаи за значителна штета од оддалечени и изолирани Bougainville, кој се наоѓа помеѓу островот Нова Гвинеја и висорамнини.

На забележите промени предизвика паника во семејството Соломон капитал Хониара, се опоравува од поплави на почетокот на месецот во која загинаа најмалку 21 живот.

“Ова е доста активна област, активен тектонски област која добива висока фреквенција на земјотресот активност,” Метјуз изјави.

Земјотреси од таков степен се вообичаени во PNG, која се наоѓа на т.н. Пацифик “Огнен прстен”, жариште за сеизмичка активност поради несогласувањата меѓу тектонски плочи.

Во октомври, 7,1 степени земјотресот во истата област — околу 65 километри западно од Panguna.

Минатата година во февруари на далечинскиот управувач град Лата во семејството Соломон беше погодена од катастрофалниот цунами по земјотресот од 8,0 степени според Рихтеровата скала. Цунамито загинаа најмалку 10 лица, уништија стотици домови и остави илјадници луѓе без покрив над главата.

Repost.Us – Објавување на овој напис
Оваа статија, 6.6-земјотрес ја погоди надвор Bougainville PNG е, е синдикирано од АФП и е овде објавена со дозвола. Авторски права 2014 АФП. Сите права се задржани

Зајакната со Zemanta

Поврзани написи