$4 Индискиот паметните телефони "ќе брод оваа недела’

$4 Indian Smartphones ‘Will Ship this Week’

Ултра-евтина ѕвонење на камбани слобода 251 Андроид телефон претходно се мислеше да биде измама ќе брод во серија на 200,000 - Но компанијата ќе направи загуба на секој мобилен телефон


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “$4 Индискиот паметни телефони "ќе брод оваа недела” е напишана од Семјуел Гибс, за theguardian.com во понеделникот 27-ми-ти јуни 2016 10.53 Според зоната: UTC

На $4 Индискиот телефон кој некои мисла никогаш не може да се материјализира, наводно постои, но само затоа што на стартување производство се прави загуба на секој од нив.

Слобода на ѕвонење на камбани 251, првично најавено по цена од £ 5, Очигледно е дека во собата да се пренесе оваа недела на клиенти кои Нарачано однапред телефон во февруари за - ($3.70 или 2,77 £). За таа цена - оној на компанијата првично вети - тоа е губење на индискиот стартување РС 150 ($2.2 или 1,65 £) на секој паметен телефон.

Ѕвонење на камбани основач и главен извршен Mohit Гоел изјави индискиот Експрес: "Ние ќе имаат загуба, но јас сум среќен дека сонот за поврзување на руралните и сиромашни Индијци, како дел од Дигиталната Индија и во Индија Направете иницијативи е исполнета со слобода 251. "

The 3G Android 5.1 паметен телефон има екран 4in, 8-мегапикселна задна камера, 3.2-мегапикселна камера автопортретите, на 1.3GHz процесор, 1GB RAM и 8GB за складирање, со слот за microSD картичка за додавање на повеќе.

Компанијата вели дека има речиси 200,000 Слобода 251s подготвени да брод, со планови да се отвори наредби повторно во блиска иднина и брод 200,000 Телефони за еден месец, иако до денес нема телефони се достапни за преглед.

од февруари, Ѕвонење на камбани се соочува со зголемување на скептицизмот. На промоцијата на телефонот на компанијата покажа требало "прототипи", кој испадна да биде паметни телефони од друга индиски произведувач со брендирање опфатени.

истрагата на владата доведе до рација на канцелариите на компанијата во текот на даноците и недостатокот на сертификација за уредот со телеком регулатор на земјата. Ѕвонење на камбани беше, исто така, обвинет за мамење и се закани со тужби во текот на ребрендирање на Адком паметни телефони.

Ѕвонење на камбани треба да биде во можност да брод работна Андроид паметен телефон за корисниците на 30 Јуни планираната, тоа ќе биде доста големо достигнување, иако дали стартување може да се одржи губење на £ 330,000 еден месец во планираните испораката распоред останува да се види.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.