30 Божиќ подарок идеи за технолошки такт деца

30 Christmas gift ideas for tech-savvy children

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “30 Божиќ подарок идеи за технолошки такт деца” е напишана од страна на Стјуарт Dredge, за theguardian.com во четвртокот 26-ти ноември 2015 07.00 Според зоната: UTC

За родителите бараат да награда нивните деца подалеку од животот на интернет, постојат голем број на материјални, инвентивен, образовни и / или забавни физички производи таму за технолошки такт деца 2015.

Без разлика дали сте родител, негувател, роднина или пријател на семејството - и без оглед на вашата цена опсег - ќе бидете ограбени за избор кога станува збор за технолошки поврзани со подароци оваа година. Еве некои од најдобрите примери.

Амазон пожар HD Детска издание
Амазон пожар HD Детска издание

1. Амазон пожар HD Детска издание таблет (£ 100)

Ако вашите деца постојано се обидува да добие своите раце на вашиот таблета, тоа може да има смисла за да ги купат своите - со соодветни правила за тоа колку тие го користат, се разбира. таблета дете фокусирани на Амазон е добро вреди да се погледне. За £ 100 ќе добие подвижен уред со буци rubberised случај за да го заштити од капки - со оган Амазон за деца Неограничен £ 3,99-а-месец претплата занимаваат апликации, книги и игри.

Целосна ревизија на пожар HD Детска издание

Кодирање за почетници Користење на гребење.
Кодирање за почетници Користење на гребење.

2. Кодирање за почетници Користење на гребење (£ 13)

Usborne се занимава со објавување детски книги за програмирање од крајот на 1970-тите, и својот најнов издание се вклопува во таа убава наследство. Во книгата се фокусира на гребење, визуелно програмирање на животната средина и тоа е се користи во се поголем број на британските училишта да се воведе децата на кодирање. Тоа е достапен воведување, одење децата низ основите пред да се натераат започна на некоја забава проекти да се водат нивните вештини.

интервју: Лиза Вотс Usborne за учење на децата да се кодира

Minecraft стоп-движење филм Создателот.
Minecraft стоп-движење филм Создателот.

3. Minecraft стоп-движење филм Создателот студио за анимација (£ 30)

Милиони деца сакаат да играат Minecraft, како и гледање на онлајн видеа, кои се создадени да го користат од YouTube како Stampy и Дијамант Minecart. Овој комплет од Мател има за цел да го претворат деца во Blocky раскажувачи на свој начин, иако. Тоа е збир на реквизитите и мини-фигура знаци кои може да се организира, а потоа се пресели да се создаде филмови стоп-движење со помош на (слободен) придружник стан за Android или iOS.

Хејнс изгради свој V8 мотор
Хејнс изгради свој V8 мотор.

4. Хејнс изгради свој V8 мотор (£ 40)

Колку модерна родителите се чувствуваат навистина дома кога гледајќи во утробата на своите автомобили? Можеби е време да се тренираат децата. Овој комплет од компанијата која стои зад познатиот прирачници автомобилот е целосно функционална V8 бензински мотор, кои децата можат да се изгради од нула. Светлечки свеќички и звуци снимени од вистинска работа се вклучени.

Почетен Неверојатна Интергалактички Патување
Почетен Неверојатна Интергалактички Патување.

5. Почетен Неверојатна Интергалактички Патување (£ 20)

Ова не е gadget: колку што вашите деца се загрижени, тоа е само печати ја целата книга. Но, оваа технологија е зад сцената. прво, поради тоа што се персонализирани за името на вашето дете, по на од издавачот заборавивте првата книга Моето име Малото момче / девојка која го изгубила неговото / нејзиното име. но второ, бидејќи вашиот адреса се користи за правење на последната страница сателитска мапа на вашата куќа. Гледање на вашиот деца челусти кога ќе сфатат.

интервју: Заборавена име кажува приказна за финансирање $ 9м

Сем Научниот музеј на пронајдувачот Kit
Сем Научниот музеј на пронајдувачот Kit.

6. Сем Научниот музеј на пронајдувачот Kit (£ 100)

Микро-електроника може да се прави камбек во голем број училишта, но добива рацете на со хардвер може да изгледа непријатно за деца. Пронаоѓачот Комплет Музејот за наука има за цел да се направи повеќе достапни, со кутија на сензори и звучни сигнали кои можат да бидат поврзани безжично да се контролираат преку апликацијата придружник. пет проекти, од испраќање на Morse code за играње тапан машина, се вклучени.

Комплет PlayOsmo е отворена од
Комплет PlayOsmo е отворена од.

7. Комплет PlayOsmo е отворена од (£ 70)

Осмо е iPad додаток во насока на 5-13 годишниците, со база, со што таблетата стои во, и огледало кој се прикачува на неговиот врв да се претвори вашата маса во "полето за играње". Тоа значи дека децата може да се одржи на испорачаниот број или буква плочки, дрвени парчиња сложувалка или свои цртежи во предниот дел на iPad да игра Осмо учењето и креативноста игри. Таа има многу потенцијал за иднината на проширувањето.

бум Деца
бум Деца.

8. Бум Деца Coloud слушалки (£ 25)

Ако вашите деца се детонација Џастин Bieber, Во една насока или Лулка на Filth Тејлор Свифт во вас, овие шарени над уво може да биде само нешто што треба да се задржи на вашиот Божиќ мирно. Тие се лесни, но се чувствуваат како тие би можеле да ги малтретираат, и повеќето привлечен функција за родителите може да биде вградена контрола на звукот, која ви овозможува да се ограничи колку гласно вашите деца да играат нивната музика.

Светот на воини: Нов херој
Светот на воини: Нов херој.

9. Светот на воини: Нов херој (£ 7)

Не е едно парче од технологија, туку роман базиран на мобилни игра: Иначе Кенди е историја-тематските Светот на воини, кој како модел чудовишта на истата компанија, има предизвика домаќин на стока во времето за Божиќ 2015. Значи може мобилен игра навистина поттикнуваат децата да читаат? Врз основа на уживање на нов херој моите два сина ", Да. Тоа е приказна за ангажирање на некои од играта на клучни ликови, која се чувствува како правилно приказната наместо тенка промотивни спин-оф.

интервју: Иначе Кенди разговори Светот на воини

Tiggly Зборови
Tiggly Зборови.

10. Tiggly Зборови (£ 25)

Друга дополнителна опрема, таблет, овој пат за мали деца - и работа со Андроид таблети и iPads. Што ќе добиете за вашите 25 танто е збир на физички букви - пет самогласки - кои се признати од страна на апликации Tiggly е кога ќе се ставаат на екран осетлив на допир таблет. Оние апликации - Tiggly доктор, Tiggly Приказна создателот, Tiggly подморница и новиот Сусам Улица азбука Кујна читање - се бесплатни, со буквите да им помогне на децата вежбаат звукотехника, решавање на проблеми и збор за градење на вештини, меѓу другото,.

StarGazer Lottie
StarGazer Lottie.

11. StarGazer Lottie (£ 20)

Давање на "паметни" Барби кукла промашување врз основа на приватност? StarGazer Lottie може да биде интересна алтернатива. Ликот е астроном со сопствениот телескоп и соодветно-топла облека за ноќно време ѕвездите. Што повеќе, творецот ја има работено со Европската вселенска агенција, која започна придружник веб-сајт да ги охрабри децата да дознаете повеќе за небото над.

Marbotic Smart писма
Marbotic Smart писма.

12. Marbotic Smart писма (£ 50)

Повеќе букви дизајнирани да се користат со таблет - iPad само во овој случај, сега за сега - со Marbotic снабдување вредност на екран осетлив на допир препознатливата дрвени писма на целата азбука е. Почнувајќи живот како проект crowdfunding Kickstarter, на Smart писма ќе има две придружник апликации кога оди на продажба во почетокот на декември - Alphamonster и Vocabubble - со повеќе следново 2016. А уредни модерен пресврт на дрвени букви загатки.

Допир одбор Почетен комплет
Допир одбор Почетен комплет.

13. Допир одбор Почетен комплет (£ 95)

Повеќе микро-електроника со овој комплет, која мешавини жици и крокодил штипки со традиционалните papercraft - налепници, фигури и матрици се вклучени во полето. Јадрото е вистински допир одбор: на компјутер со Arduino 12 електроди, кои можат да бидат поврзани со "електрични боја" - проводен боја која може да биде обоен на други материјали за да ги претвори во сензори. Три проекти се предложени во полето, со повеќе инспирација на официјалниот сајт.

Здраво Руби: Авантурите во кодирање
Здраво Руби: Авантурите во кодирање.

14. Здраво Руби: Авантурите во кодирање (£ 11)

Во насока на момчиња, така и девојките, Здраво Руби е дело на финскиот инвеститорот Линда Liukas, кои покрена $ 380k на Kickstarter во 2014 да crowdfund нејзината книга настава на основите на програмирање за деца. Руби е ѕвезда на книгата, што е половина приказна и половина активности поврзани со кодирање. Наместо да учат специфични јазици, таа се фокусира на пресметковни размислување: рушење задачи во чекори, воочени модели и многу повеќе.

интервју: Линда Liukas на инспирација за Здраво Руби

Суштества Toca хартија
Суштества Toca хартија.

15. Суштества Toca хартија (£ 20)

Toca Бока е еден од најинвентивните, творечко стан програмери во светот, со својата чудат анимирани ликови ја воодушеви милиони деца во последниве години. Toca хартија суштества не е еден стан, иако: тоа е "PLAY SET" на шарени делови critter направени од картон, кои децата можат да Слот заедно сепак тие сакаат да ги направат своите сопствени ликови.

интервју: планови Toca Бока е да се влезе во онлајн видео

Да Винчи Помлад 3D за печатење
Да Винчи Помлад 3D за печатење.

16. Да Винчи Помлад 3D за печатење (£ 300)

Добро, 3D печатари не може да биде на врвот на листата на новогодишни пакетчиња за повеќето родители - а камоли во рамките на својот буџет - но за оние кои сакаат да ги пуштат своите деца изгубат на технологијата во пресрет на народот, Да Винчи Џуниор вреди да се проба. Тој ветува дека ќе се избегне калибрација болки на повеќе сложени модели, и има своја онлајн заедница за децата да се најдат интересни дизајни 3D за печатење.

Кано Kit
Кано Kit.

17. Кано Kit (£ 90)

Британскиот стартување Кано е уште една компанија се обидува да добие деца компјутери - и во овој случај, тие се изгради на самите компјутер. Нејзините уред е врз основа на најновите Малина Пи компјутер, надополнета со светло портокалова тастатура и софтвер за да се деца правење музика, програмирање, па дури и за заморувате со Minecraft. исто така, нови: на £ 110 "комплет екран" за деца да се изгради сопствен пренослив екран.

Преглед: она што тоа е како да се прави Кано компјутер со вашите деца

Робин ЕЕ
Робин ЕЕ.

18. ЕЕ Робин таблета (£ 30 + месечен договор)

Алтернатива на пожар HD Детска издание на Амазон (или премин на iPads) е мобилен оператор за енергетска ефикасност е Робин, која започна во октомври. Тоа е Андроид таблета кој доаѓа во пакет со апликации, игри и е-книги, како и слободен пристап до (одлично) Hopster услуги, кој снопови стриминг ТВ емисии со образовен мини-игри. Родителска контрола и систем на веб филтрирањето исто така се вклучени.

Прекрасна книга Stampy е
Прекрасна книга Stampy е.

19. Прекрасна книга Stampy е (£ 8)

Ако имате деца кои сакаат Minecraft и YouTube, што веќе ги знаат сите за Stampy - познат британски член на YouTube Јосиф Гарет. Ја привлече повеќе од 6.6 милиони претплатници на неговиот канал, оваа година тој ја започна својата прва книга со издавачот Егмонт. Тоа е мешавина на карикатури, квизови, факти за Stampy и неговите пријатели, и идеи активност - плус рецепт торта - со многу референци за млади фанови на самото место. Повеќе од само пари во годишните.

интервју: од Minecraft на книги, она што го направи следниот Stampy

Точка и цртичка
Точка и цртичка.

20. Точка и цртичка кодирање роботи (£ 130)

Повеќе кодирање за деца - една голема тема во 2015 - Само што овој пат има еден пар на псеудо роботи да им помогне на. Точка е во мирување на десната страна се што личи на веб камера, додека цртичка е нејзиниот поголем придружник, способни за тркалање низ собата. И двете се контролирани од страна на верижното блокови на код во нивните придружник апликации, кои имаат за цел да ги учат децата прв програмски вештини.

Може да се програмираат роботи точка и цртичка ги учат вашите деца на кодот?

Techair Универзална таблет случај за деца.
Techair Универзална таблет случај за деца.

21. Techair Универзална таблет случај за деца (£ 25)

Без оглед на таблета вашите деца се користи - и, се додека тоа е 10,1-инчен еден, иако седум инчен верзија е исто така на располагање - овој случај е еден од најдобрите идеи за заштита на неа. Не само затоа што тоа ќе ве спаси од страшната екран-попуштат ако уредот е падна на подот. продажба на точка тука е дека надвор од случајот е избрише чисти, со перат пенкала предвидени за деца да драсканица нивните сопствени лога за случајот и ги боја во.

Малина Пи 2 модел Б
Малина Пи 2 модел Б.

22. Малина Пи 2 модел Б (£ 26)

Главната жалба на Кано компјутер е дека тоа го прави на Raspberry Pi малку повеќе достапни за децата. Но, ако тие (или ти) посигурни, можеби ќе сакате да се оди директно на суровини и купување на најновите Пи компјутер одбор. Тоа е шест пати побрзо од претходниот модел, и способни за поддршка на Windows 10 Линукс оперативниот систем, ако не ти е нешто. Ќе треба да се купи други уреди како на екранот и тастатурата, но ставајќи систем Пи-базирани заедно од нула може да биде навистина забавно заеднички проект.

Minecraft Gameband
Gameband.

23. Gameband (£ 65)

уште еден подарок за Minecraft се луди деца: ова е за оние кои играат играта Mojang е на десктоп компјутер, наместо конзола или мобилен уред. Gameband е погоден за носене бенд кој, кога вклучени преку USB, ги поддржува децата Minecraft светови, така што тие можат да ги преземат за да игра во домовите на своите пријатели. Неколку светови доаѓаат во пакет, и уредот, исто така, работи како pixellated часовник - во комплет со софтвер за да изберете нејзиниот приказ.

DIY Електрични тесто комплет
DIY Електрични тесто комплет.

24. DIY Електро тесто Kit (£ 15)

За волја на вистината, кој било производ на чудесното Технологија ќе нè спаси веб-сајт е во вредност од вашето внимание за Божиќ Време. Но, тоа е DIY Електро тесто комплет кој може да биде повеќето примамливата: тоа е збирка на светилки, прекинувачи и звучни сигнали дизајнирана да биде отфрлено во Плеј-DOH (или тесто кои сте направиле со вашите деца дома) да се создаде шарени - и Squidgy - електронските кола. На веб-сајтот нуди многу идеи за тоа што да се направи, ако инспирација недостига.

Meccano Meccanoid G15 KS роботот.
Meccano Meccanoid G15 KS роботот.

25. Meccano Meccanoid G15 KS роботот (£ 170)

Да, тоа е скапо. Да, градење на тоа, најверојатно, ќе си го цица целата своја Божиќ наутро барем - има повеќе од 1,100 парчиња. Но, хуманоидни Meccano е(носталгичната) Роботот е таму со Лего Mindstorms EV3 бот како брилијантен начин во роботика за млади креатори. Како и со другите уреди во овој преглед, има еден стан придружник за контрола на G15, Иако децата ќе можат да го учат преку говорот и движењето.

Ноќ Zookeeper и шпионажата Жирафите
Ноќ Zookeeper и шпионажата Жирафите.

26. Ноќ Zookeeper и шпионажата Жирафите (£ 7)

Друга traditonal печати ја целата книга, но повторно, ова беше предизвика од дигиталниот свет. Во овој случај, тоа е Ноќта Zookeeper, онлајн заедница каде што децата се смисли и да подготви сопствени магичен животни, за време на читањето (и создавање на) приказни и игра игра да се брани својата зоолошката градина. Сега таму е книга да се прошири на светот и неговите суштества, полн со шпионирање жирафи и временска патување слон. Ова беше една од првите книги кои Фатив мојата (претходно подготвени читач) шест-годишниот син читање од страна на себе по светла-out - навистина високи пофалби.

интервју: Ноќ Zookeeper нуди деца на нов начин да се создаде и да игра

Ozobot Бит
Ozobot Бит.

27. Ozobot Бит (£ 50)

Заборавете на хуманоиди: овој џебен робот е повеќе потсетува на старата школа Јаболко иМек на глувчето. Тоа пакети многу паметните иако: деца "програмата" на уредот со цртање линии и блокови на боја на хартија, кои се преведени на команди од страна на неговиот OxoBlockly алатка за програмирање. апликации Ozobot придружник за Android и iOS ќе ги учат децата како да го извлече максимумот на робот.

Цевка херои DanTDM.
Цевка херои DanTDM.

28. Цевка херои DanTDM Херој Pack (£ 15)

Како акција фигури може да има агол на технологија? Кога тие се базира на познатиот корисници на YouTube, се разбира. Британскиот гејмер Даниел "Дијамант Minecart" Мидлтон има една од најпопуларните канали во светот 2015 благодарение на неговиот Minecraft авантури. Тој исто така беше еден од првите ѕвезди кои треба да се претвори во "цевка Херои" акција фигура, заврши со неговите волк Грозна. Други, пак, во серија се CaptainSparklez, Небото и Tobuscus - сите познати имиња на млади фанови Minecraft.

анализа: Дијамант Minecart станува најпопуларниот член на YouTube

Ravensburger наука X Електроника и кола
Ravensburger наука X Електроника и кола

29. Ravensburger наука X Електроника и кола (£ 30)

Повеќе микро-електроника, во добро обмислен кутијата со трикови кој има за цел да ги направат децата рацете на со транзистори, отпорници, кондензатори и кабли. Фокусот е ставен на децата градење на нивните сопствени проекти, од светла и аларми на звучникот за нивната музика. Постојат осум проекти во сите, но многу инспирација за понатамошни експерименти откако тие биле завршени.

Јас шпион со мојата мала око: Работи кои шпион на мене
Јас шпион со мојата мала око: Работи кои шпион на мене.

30. Јас шпион со мојата мала око: Работи кои шпион на мене (£ 0,01)

Една за малку постари деца. Тоа може да изгледа евтини и малку труднотопим да им даде на вашите деца присутен што чини еден денар и може да предизвика параноја. Но, тие мора да научат некаде (за причините за параноја, не за вашата евтина цена и churlishness - иако тоа премногу). Оваа книга од технолошки фирма скријам Ass "детали 27 поврзани на интернет производи за домаќинство и апарати кои можат да бидат пробиени во или да се користат за да ја шпионираат луѓе без нивно знаење ". Среќен Божиќ…

Тоа е 30 идеи за Време вашиот Божиќ, Но, она што го пропуштивме? делот за коментари е отворен за Вашите предлози на технолошки поврзани со подароци за децата.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010