На 25 најдобрите игри на 2015: 10-6

The 25 best games of 2015: 10-6

 

Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “На 25 најдобрите игри на 2015: 10-6 - Игра детективот и контроверзниот избор” е напишана од Кит Стјуарт , Симон Паркин, Холи Нилсен , Богата Stantonand Јан Ford, за theguardian.com во четвртокот 17-ти декември 2015 09.42 Според зоната: UTC


Конечно, ние сме се движат во првите десет видео игри на годината, како што се избрани од страна на нашиот тим од искусни и оценувачки писатели игра. Судејќи според коментарите под претходните записи, ќе има некои контроверзии тука, со многу поубав онлајн фудбалски brawler ракета Лигата паѓа помалку од очекуваното првите пет пласирање.

Појавата на судбината - ефикасно повторно мисла и ре-Инженерните за своите Земени ослободување кралот - може да се покаже премногу контроверзен. Но,, како што ние го посочи, изборот е субјективна и прави никаков обид да се разгледа пошироко критичко мислење. Вие само може да оди на Metacritic за тоа.

Да почнеме со друг Wii У игра…

10. Xenoblade Летописи X (Wii У)

Xenoblade Летописи X
Xenoblade Летописи X

Тетсуја Такахаши најновите е голема, амбициозни и, понекогаш, намерно таинствениот отворен свет ремек-дело. Таа започнува со несреќа слета на Јура светот на Мира. Таму ќе се приклучи на редовите на другите преостанати луѓето да почнат обнова цивилизација, проширување што локалната флора и фауна силно се спротивстави на. Неговите системи се различни, заврзана и, понекогаш, навидум неповрзани. Сепак,, во мистерија, чудо лаги. За разлика од повеќе хомогени презаситеност на западниот отворен свет игри, X е единствено и незаборавно со стил и структура.

9. судбината: земени кралот (PS4 / Xbox Еден)

судбината: земени кралот
судбината: земени кралот

А таинствени губење на време на некои, начин на живот на другите, Судбината го задржа своето место на игри свеста на оваа година преку чиста сила на волјата. Земените ажурирање кралот додава нов plotline и социјална основа, како и нови штрајкови и значително ја подобри системот за израмнување. Некои велат дека тоа е она што судбината секогаш треба да се. Без разлика на случај, таа стана смешно огромна потфат на своите фанови, совршено комбинирање оние ореол стил прснува на стрелецот акција со побавно лакот на плен собирање авантура. Тоа е уште една проблематична и тешка врска, но, на многу гејмери, тоа е љубов.

8. Ракета лига (PC / Mac / PS4)

Ракета лига
Ракета лига Фотографија: Psyonix

Два тима на ракетни автомобили, затворен стадион и еден фудбалски гигант се елементи кои го прават ракета лига 2015 е крајно "уште еден движење" игра. Тајната сос е совршено подесени контроли возење, способен за сè, од велосипед клоци да ракетни лет, кои ги пазат за откривање нови длабочини како да се справат со старите. Брзината на играчите е комбинација убаво со топката ниска гравитација и криви стадиони, и пет минути по должината на натпреварот е беспрекорен допир - секогаш има време за уште еден.

7. нејзината приказна (PC / Mac / iOS)

нејзината приказна
нејзината приказна

Секој се мечтите како детектив, и нејзината приказна чешмите во тоа да се исткае мулти-навој приказна од воздржани механика. Ќе се најдете во полициска терминал, со пристап до timestamped видео клипови и пребарлив индекс. Играта е да се најде и да се види овие клипови, сите од неколку полициски интервјуа со истата жена, и да работат надвор она што се случува. Атмосферата е fuggy, актерството е прекрасна, и да ги следи право води се чувствува толку добро тоа е како да сте природна.

6. Splatoon (Wii У)

Splatoon
Splatoon

Зошто играат нормален стрелец, кога ќе може да игра стрелец, каде што огнот мастило и се претвори во лигњи? Составена од зависност и смешно забавна онлајн режим, и еден играч кампања со единствена механика, Splatoon е еден од најинтересните придонеси 2015 е. Тоа е суштински игри еквивалент на ТВ шоу на 1990 сабота наутро дете; шарени, бучни, забава - и со многу од луѓето добивање gunked. поважно, со акцент на територијалната добивка отколку снимањето луѓето во лице, Nintendo ни покажа дека има повеќе онлајн стрелците за тимот со седиште од крв и пушка.

  • Гардијан Игри "Преглед на годината" се одржува во Скот просториите на Гардијан во четвртокот вечер, 7-8.30часот. Одликувајќи Кит Стјуарт, писатели Симон Паркин и Цара Елисон и игра инвеститорот Мајк Bithell, ние ќе се погледне назад во 2015, со критикувам пити и џиновски (слободен!) Божиќ томбола со неверојатни награди! достапни тука билети.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

20839 0