Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “2015 се подготвува да биде година на погоден за носене технологија” е напишана од Семјуел Гибс, за Гардијан во четвртокот 25-ти декември 2014 12.45 Според зоната: UTC

"Дали е тоа на Apple Гледајте?"Е фраза, најверојатно, ќе одекнува во пролетта 2015 кога резултатот од високо очекува обид на компанијата во погоден за носене технологија конечно хитови на полиците.

за Apple, часовник е првиот целосно нов производ по смртта на iPad и Стив Џобс е во 2011. својата почетна успех е загарантирана.

"Дури и ако тоа е само изјави за време, Apple е веројатно да го продаде милиони од нив со првото лансирање,", Рече Бен Вуд, раководител на истражувањата на аналитичари CCS Инсајт. "Епл го прави убави нешта и часовник е најубаво Инженерните. Во комбинација со својот бренд моќ, тоа се случува да биде модна изјава и статусен симбол со многу пошироко жалба од сегашните smartwatches ".

Но, за пазарот гледаа тоа не е она часовник може да направи за Епл, но она што Apple може да го направи за сите останати.

Погоден за носене технологија не е за сите што извира од седиштето на Apple во Cupertino, Калифорнија. Оваа година, Гугл се приклучи Ситно, пионер на модерната smartwatch, со плетеницата на Андроид Носете. Google гледа од LG, Sony и Motorola слета на зглобовите на корисниците од јуни - некои атрактивни, други помалку - додека Самсунг не една, туку пет smartwatches објавен во 2014.

Креаторите на фитнес trackers и smartclothing се борат за да се докаже има живот надвор smartwatches: повеќе од 70 милиони фитнес уреди за носење продаваат на глобално ниво оваа година, седум пати повеќе од бројот на smartwatches, според истражување Гартнер.

"Очекувам паметни wristbands како Jawbone Up да се направи и овој Божиќ, како и можностите и трошоците се намалени до ниво каде што тие се направи добра подароци,", Изјави Ангела McIntyre, истражувачки директор во Гартнер.

дојде јануари, сите очи ќе бидат на Лас Вегас за најголемиот светски технологија шоу - Меѓународниот CES - каде што производителите од целиот свет ќе се врши притисок нивната најнова погоден за носене gadgets, надевајќи се дека нешто ќе се фати очите Муштериите ".

Crowdfunding платформи, исто така, може да донесе некои интересни уреди за носење следната година. Според Џорџ Jijiashvili, уреди за носење аналитичар за CCS Инсајт, ништо од уред да направи нормален часовник "паметни" на безжични слушалки што ги следат отчукувањата на срцето, активност и да свириме музика, сите без смартфон, се склон за финансирање.

фитнес trackers

Jawbone UP3, тракерот мулти-сензор активност која предвидува во-длабочината на информации за вашето здравје и фитнес.
Jawbone UP3, тракерот мулти-сензор активност која предвидува во-длабочината на информации за вашето здравје и фитнес. Фотографија: односи со јавноста

Технологија истражувач Гартнер очекува уште 68 милиони погоден за носене фитнес уреди за да бидат продадени во светот во 2015 како пониска цена gadgets, да ги направи подостапни. Поместување чудак Flash и Нагоре Jawbone, на пример, чини помалку од £ 50.

Но, тоа е напредни уреди за мониторинг на отчукувањата на срцето, како што се основа Врв на Интел и вилицата Up3, следење на успешниот До маншет, кој ќе дојде на власт поголем увид во фитнес и спијам за многу.

"Следење срце стапка е веројатно да биде голема работа во 2015 за повеќето луѓе во потрага на погоден за носене технологија,", Вели McIntyre. "Тоа е околу за изминатите неколку години, но тоа е добивање на подобро, повеќе прифатлива и има кул фактор, особено во областа на wristbands и часовници. "

На Up3 има електрични кожата сензори кои ветуваат дека ќе го следат здравјето преку отчукувањата на срцето, не додека корисник вежби, но во моментите пред и по заспивање или будење.

"Тоа е единствениот пат кога стресот, кофеин и се друго не може да влијае на вашата отчукувања за вистинска слика за тоа како здрава сте,", Рече Џејсон Донахју, на Jawbone.

Чип творецот Интел е, исто така, прави потези во погоден за носене технологија. види Основи фит ветува 24-часовна следење на срцето стапка со помош на оптички сензор кој сјае светлина во кожата. Врвот може да ги надгледува клучните фази на спиењето и квалитетот на ноќта Кип користење на срцето, а не само квантитетот, како и повеќето други направи.

smartwatches

Samsung лансираше пет smartwatches во 2014 сам.
Samsung лансираше пет smartwatches во 2014 сам. Фотографија: Sean Gallup/Getty Images

Smartwatches will be in on the health and fitness tracking game in 2015 премногу. Most Google smartwatches have heart rate monitors and the Apple Watch will have one too.

Collecting all that data is useless if users can’t do anything with it, иако. Google, Microsoft and Apple announced free health-tracking services this year, each aiming to help users understand their health data.

It promises to be the year where the number of steps you take and hours of sleep you get will generate meaningful suggestions, either for the user or their doctor.

Smartclothing

Marcos Giron demonstrates the Raph Lauren smartshirt during a closed session at the 2014 US Open in New York.
Marcos Giron demonstrates the Raph Lauren smartshirt during a closed session at the 2014 US Open in New York. Фотографија: Mike Stobe/Getty Images for USTA

Wearable technology will not be limited to obvious gadgets, и 2015 is predicted to be the year when smartclothing finally becomes a reality beyond light-up Christmas jumpers. Once the domain of elite athletes, smartclothing is slowly filtering down the high street.

Clothing brands such as Adidas, Under Armour and Ralph Lauren, which showed off its new smartshirt at the US Open tennis tournament, are starting to make sports tops with built-in heart-rate and respiration monitoring.

“Smartshirts can measure things like heart rate and respiration much more accurately and without having to wear another device, because they can embed more sensors across a larger area,", Вели McIntyre.

More than 10m smart garments are expected to be sold in 2015, displacing conventional chest straps and other sports enthusiast gear. Smartsocks, motion tracking underwear and light reactive jackets that glow the harder you train are in the pipeline.

Fitness is just one area being explored by smartclothing, with manufacturers envisaging GPS shoes, colour changing ties and smartphone charging jackets. Even beachwear could go smart with bracelets that track your desired tan level and swimwear that changes colour when you have had enough sun.

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

25680 0