10 од најдобрите туристички апликации

10 of the best travel apps

Никој не треба паметен телефон полн со погрешните апликации. Ние заокружена селекција на најдобрите алатки за дигитален-такт патник


Powered by Guardian.co.ukОваа статија со наслов “10 од најдобрите туристички апликации ... што всушност ќе се користи” е напишана од Вил Coldwell, за theguardian.com во саботата 2-ри-ти јануари 2016 07.00 Според зоната: UTC

Citymapper

За долго време, секогаш кога бил забележан со помош на Google Maps за навигација мрежа на јавен превоз во Лондон пријател би се погледне во текот и prod: "Ох, не го користите Citymapper?"На крајот, јас попушти.

Град Mapper citymapper.com (iOS)
Град Mapper citymapper.com (iOS)

сеопфатна, лесен за користење и, исто така, игрива, Citymapper нуди подетални информации планер на патување од Google, вклучувајќи реално време заминувања и предупредувања нарушување, како и интеграција желбата и циклус правци. Тоа е достапен во целиот 30 градови во светот, со покриени сите очигледни градот-пауза дестинации. Таа дури и ви кажува колку долго патување ќе се со jetpack - бескорисни информации навистина, но се надевам дека нешто да ве расположи кога воз се откажува.
слободен, iOS и Android, citymapper.com

Duolingo

Duolingo duolingo.com (iOS)

Во текот 70 милиони луѓе се регистрирани со Duolingo, стан учење слободна и неверојатно добро дизајнирана јазик. Иако не е замена за соодветна настава јазик, стан е забавен начин да се основите, или да се одржи свеж на граматиката и вокабуларот, пред патување во странство. Исто како и компјутерска игра, стан водичи вас преку нивоа кои треба да се заврши пред да напредува, и да се добие искуство поени на патот,.
слободен, iOS и Android, duolingo.com

Валута XE

XE Валута xe.com (iOS)

XE е зелено на сајт за конверзија на валути на интернет, па не е ни изненадување што својот стан е толку популарна: со над 20 милиони симнувања од лансирање. Таа има многу на бизнис-ориентирани карактеристики, како што се стапките за благородни метали и историски валута графикони, но за патникот е најкорисен за едноставниот факт дека тоа е во можност да го конвертирате секој свет валута. Таа, исто така функционира присутен со спасување на последен пат ажурирани стапки, што е одлично ако сте во место со ограничена поврзаност или се обидува да ги зачувате на податоци.
слободен, iOS и Android, xe.com

Tripit

Tripit tripit.com (iOS)

Малку како џеб агентот на, Tripit повлекува заедно информации за патувањето од вашите пораки потврда за летови, хотели, изнајмување на автомобили, настани резервации и го претвора во еден правец на движење. Само напред вашите пораки на стан и тоа ќе го стори останатото. Ако патувате со другите можете да лесно споделување на плановите, со што оваа корисна апликација за координација група патување.
слободен, iOS и Android, tripit.com

Splittr

Splittr (iOS)

Постои избор на апликации таму да ви помогне да се подели сметки (Tipulator, Splitwise итн), но Splittr е насочена нагоре за патување, обезбедување на едноставни платформа за споделување на трошоците помеѓу пријатели. Можете да внесете трошоци како да одиш, вклучувајќи и кој плаќа она и стан ќе го стори останатото. Познат допир за подолго, мулти-дестинација патувања е дека сите валути се поддржани и може да се меша валути без да се направи себе конверзија.
£ 1,49, splittrapp.com

Стан во воздухот

Стан во воздухот appintheair.mobi (iOS)

Не е точно масна по име, но секако масна со природата, Стан во воздухот е паметен, јасна, СЛЕДЕЊЕ стан летање кој има најдобра покриеност на авиокомпаниите и аеродромите. Тоа ќе ви ги информираше за статус на летови - дури и ако немате интернет покриеност - и ви помага да управуваат со своето време на аеродромот, рушење на секој лет во четири фази; провери само преводи во, интернат, полетување и слетување време. Таа, исто така се интегрира со Tripit (погоре) што ќе ви овозможи да ги внесете сите вашиот летови.
слободен, iOS и Android, appintheair.mobi

Гугл преведувач

Гугл преведувач

Овој преведувач може да биде корисна алатка за поддршка на свој, посериозни учење на јазик, но реално, тоа е најкорисен на практично ниво брзо преведување на зборови ден-за-ден се среќаваме за време на патувањето. На пример, може да се одржи на вашиот фото апарат до текст - како знак, или мени - и Google ќе го преведе за вас веднаш. Тоа е од суштинско значење стан за секој патник.
слободен, iOS и Андроид

LiveTrekker

LiveTrekker livetrekker.com (iOS)

Овој амбициозен стан создава дигитални списание за време на патувањето, па можете да се погледне назад на вашите патувања на интерактивна мапа. Во стан ќе следи како да одиш, по повод одбележувањето на црвена линија по должината на мапата на точниот пат да ве однесе; Во стан исто така ја следи вашата брзина и височина, што го прави одличен за авантури, иако тоа е само забавно да се погледне назад на вашиот пат низ град. Можете да додадете слики, видео, аудио и текст на патот, создавање дневник мултимедијална патување можете да ги споделите.
слободен, iOS и Android, livetrekker.com

Волфрам изложување на сонце

Волфрам изложување на сонце (iOS)

Постојат неколку апликации таму кои ви помогне да управуваат со своето време во сонцето безбедно, но ова нуди најмногу детални информации за да знаете. Вие внесете вашиот тип кожа и ја пресметува колку долго ќе може да поминат sunning себе пред да се изгорени, врз основа на времето на ден, каде што се и силата на сонцето крем си облечен. Таа, исто така обезбедува УВ предвидувања за вашата локација.
£ 0,79, iOS

Тајм аут

Тајм аут (iOS)

Кога ќе завршиш со пребарување Гардијан Патување, се разбира, стан за Time Out е голема директориумот на идеи нешта да се направи во различни градови во светот. Со покриеност од Акра во Амстердам, Единбург во Сингапур, стан опфаќа сè, од барови, ресторани, атракции и настани. Пронаоѓачот на настанот е особено корисна алатка, ќе значи дека никогаш нема да се борат да најдат најпопуларните концерти, фестивали или еднократен настани се случува околу вас. Вие исто така може да се резервира ресторани и концерт билети преку апликацијата и да се создаде прилагодено туристички водич за вашиот одмор.
слободен, iOS и Андроид

guardian.co.uk © Гардијан Вести & Медиа Limited 2010

Објавено преку Гардијан Вести наслови приклучок за WordPress.

22908 0